Czy nagranie z kamery samochodowej pomoże w uzyskaniu odszkodowania?

źródło: Freepik.com

Kamera Samochodowa — czy nagranie pomaga w uzyskaniu odszkodowania?

Kamerki samochodowe to urządzenia, które stają się coraz bardziej popularne i coraz więcej kierowców decyduje się na ich montaż w swoich pojazdach. Patrząc na obecną ilość wypadków i losowych zdarzeń drogowych, to nic dziwnego, że wideorejestratory są coraz częściej używane. Przede wszystkim ze względu na możliwość nagrywania naszych podróży, ale również dlatego, że może ona nam pozwolić wygrać sprawę w sądzie, albo pomóc w uniknięciu mandatu. Rejestrator wideo może nas również uchronić przed konsekwencjami nieuczciwych kierowców, a gdy dojdzie do kolizji, możemy skorzystać z kamer i przyśpieszyć cały proces uzyskania odszkodowania od sprawcy. Zastanawiasz się, czy kamera w samochodzie to opłacalna inwestycja? Czy ubezpieczyciel weźmie pod uwagę nagranie podczas niekorzystnej dla nas sytuacji na drodze? Na te i inne pytania udzielamy odpowiedzi w tym artykule.

Czy kamera w aucie jest legalna?

Czy kamera w samochodzie jest legalna? Odpowiedź jest bardzo prosta — jak najbardziej tak! Na terenie całej polski możemy korzystać z kamer zamontowanych w pojazdach. Nawet mimo wprowadzenia nowych Ogólnych Rozporządzeń o Ochronie Danych Osobowych (RODO), dotyczącymi ochrony danych osobowych, to przepisy odnośnie do posiadania rejestratora wideo w samochodzie nie uległy zmianie. Posiadanie zarejestrowanego obrazu wideo pomaga w określeniu przebiegu zdarzeń i daje nam możliwość anonimowego zgłoszenia wykroczenia.Kolejnym pytaniem, które często pada w tej sprawie, jest to, czy nagranie z kamery samochodowej może być dowodem w sprawie. Nagranie z naszego osobistego monitoringu może być materiałem dowodowym dla policji, ale również ubezpieczyciela czy sądu. Jednak, aby nasze nagranie wideo było wzięte pod uwagę, musi ono uwidaczniać całe zdarzenie drogowe i ukazywać numery rejestracyjne danego pojazdu. Dzięki temu odpowiednie organy będą mogły szybciej ocenić przyczynę kolizji lub wypadku, a następnie ustalić szczegóły zaistniałego wydarzenia na drodze.

Używanie wideorejestratora samochodowego — jak ważne są nagrania dla ubezpieczyciela?

Aby ubezpieczyciel wziął pod uwagę nasze nagranie, wymagana jest wysoka jakość obrazu zarejestrowanego obrazu, ponieważ pozwala to na szybszą identyfikację sprawcy kolizji, odtworzenie sytuacji w miejscu zdarzenia, co w ostatecznym rozrachunku pozwala przyśpieszyć proces likwidacji szkody. Poza tym, wysokiej jakość obrazu pozwala na łatwiejsze zidentyfikowanie tablic rejestracyjnych sprawcy.Jednak użycie zarejestrowanego obrazu z kamery samochodowej jako dowodu, może okazać się dla nas równie niekorzystne, co pomocne. Warto wiedzieć, że jeśli obraz z wideorejestratorów ukazują sytuacje, w których dokonujemy rażącego naruszenia przepisów, to możemy otrzymać mandat. Co w konsekwencji może doprowadzić do utraty zniżek za OC w przyszłości. Dlatego też zarejestrowany obraz stłuczki albo innego wydarzenia ruchu drogowego, może być dla nas mieczem obosiecznym. Przez co może ucierpieć sprawca wypadku, ale również my sami. Przykładem mogą być nagrania w sieci, które ukazują sprawcę wykroczeń, na drodze którego postanowiliśmy nagrywać, przy okazji samemu dokonując większych lub mniejszych wykroczeń.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamerki samochodowej?

Zanim postanowimy zamontować kamerkę w naszym samochodzie, wpierw powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jej zakupie. Kamera ma nas uchronić w razie kolizji i sytuacji spornych, innymi słowy — ma być naszym najbliższym sojusznikiem w trakcie jazdy. Pierwszym co musisz wziąć pod uwagę, jest wybranie przestrzeni, którą nasza kamerka będzie nagrywać. Rodzaje kamer: kamerka pojedyncza, kamerka z tylnym obiektywem i 2 kamery (przód i tył). Największą popularnością cieszą się te pierwsze, jednak dwie pozostałe nie zostają daleko w tyle.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie kamerki samochodowej? Każdemu kierowcy zależy, aby obraz był ostry, płynny i pomógł nam w razie ewentualnego wypadku. Dlatego, podejmując zakup kamerki, pod uwagę powinniśmy wziąć następujące parametry:

  • Rozdzielczość — Określa liczbę pikseli, w jakich nagrywany jest obraz. Im więcej pikseli tym więcej widocznych szczegółów.
  • Prędkość nagrywania — Określana w ilości nagrywanych klatek na sekundę. Im więcej klatek na sekundę, tym płynniejszy będzie nagrany obraz.
  • Pole widzenia — Im większe pole widzenia, tym większy obszar nagrywania.

Używanie kamery samochodowej, a sprawa w sądzie

W świetle polskiego prawa każdy uczestnik ruchu może legalnie zamontować w swoim samochodzie kamerę. Najczęściej umiejscowiona jest na przedniej szybie pojazdu, jednak zdarza się, że również montuje się ją z tyłu auta. Zarejestrowane zdarzenie może być dowodem w sprawie postępowania cywilnego, które ma na celu uzyskanie odszkodowania od sprawcy. Może również pomóc w uniknięciu próby wyłudzenia odszkodowania od poszkodowanego. Może to okazać się niezwykle korzystnym rozwiązaniem w momencie, gdzie dochodzi do sytuacji, gdy zeznania świadków nie są spójne.Prawidłowo zarejestrowany obraz pozwala na wyjaśnienie sytuacji spornych, ponieważ udaje się ustalić, kto był winny spowodowania wypadku. Warto zaznaczyć, że posiadanie filmu ze zdarzenia przyspiesza cały proces uzyskania odszkodowania od sprawcy kolizji.Posiadając obraz z wideorejestratora, możemy również bronić swoich praw przed sądem. Mając odpowiedni dowód, możemy uniknąć odpowiedzialności karnej i otrzymania mandatu.

Czy sąd może odrzucić nagranie z kamery samochodowej?

W polskim prawie nie jest jednoznacznie określone, jak powinien wyglądać materiał filmowy, który został dostarczony jako dowód. Jednak istnieje kilka, bardzo typowych sytuacji, w których sąd może odrzucić nagranie z wideorejestratora. Film nie będzie mógł być dowodem w sprawie, gdy:

  • wideo nie jest dostarczone na oryginalnym nośniku,
  • film nie dokładnie określa miejsce zdarzenia,
  • na nagraniu nie ma widocznej daty i godziny,
  • na filmie widoczne jest tylko zdarzenie, ale nie udokumentowane są jego skutki (np. uszkodzony zderzak),
  • wideo powstało w nocy i nie jest wystarczająco czytelne,
  • nagranie jest słabej jakości i przez to nie pozwala zidentyfikować osób biorących udział w zdarzeniu,
  • wideo było edytowane przed dostarczeniem do sądu.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu OC i AC

Kamera, która nagrywa zdarzenia na drodze, to niezwykłe urządzenie. Niewątpliwie pomoże nam w spornych sytuacjach, gdy będziemy chcieli udowodnić swoją rację. Jednak czasami zdarzają się sytuacje na drodze, gdy to my jesteśmy sprawcami, a wyrządzone szkody osobom trzecim opłacać będziemy z własnej polisy. Dlatego tak istotne jest posiadanie ważnego ubezpieczenia OC lub pakietu OC+AC, który daje nam o wiele więcej możliwości. Jeśli szukasz najlepszych ofert i niskich cen polisy ubezpieczeniowej OC i AC, koniecznie sprawdź naszych partnerów.

Skontaktuj się z nami