10 pytań o Covid-19. Co dręczy polskich turystów wyjeżdżających na wakacje?

źródło: Freepik.com

Pandemia koronawirusa, która wybuchła w 2019 roku, ograniczyła nasze wakacyjne wyjazdy. Na szczęście jednak nie pozbawiła nas całkowicie tej możliwości i nadal możemy planować wakacje dla całej rodziny. Także za granicą. Podróżowanie nie wygląda jednak tak, jak w czasach sprzed pandemii i jest ograniczone wieloma obostrzeniami. A te dręczą głowy polskich turystów wyjątkowo mocno. O co pytają oni najczęściej?

  1. Gdzie sprawdzę informację o aktualnej sytuacji dla podróżujących?
  2. Czy po powrocie do kraju będę na kwarantannie?
  3. Czy biuro podróży zwróci mi koszty, jeśli zachoruję na covid-19 i nie pojadę?
  4. Czy mogę się ubezpieczyć na wypadek zachorowania i odwołania wyjazdu?
  5. Czy ubezpieczenie zawsze zadziała?
  6. Co jeśli zachoruję na covid-19 podczas urlopu lub trafię na kwarantannę?
  7. Czy ubezpieczenie z biura podróży wystarczy?
  8. Czy każde ubezpieczenie chroni przed skutkami covid-19?
  9. Czy posiadając ubezpieczenie muszę płacić za leczenie na urlopie z własnej kieszeni?
  10. Czy jadąc na urlop, jako szczepiony muszę robić test na covid-19?

Gdzie sprawdzę informację o aktualnej sytuacji dla podróżujących?

Każdy, kto wykupił wakacje w biurze podróży lub zarezerwował hotel i bilety lotnicze, jest zainteresowany aktualnymi informacji, dotyczącymi obostrzeń dla podróżujących. Możemy oczywiście słuchać informacji w telewizji lub czytać je w Internecie, jednak nie zawsze będą one wystarczające. Pełnym i wiarygodnym źródłem danych będą natomiast strony rządowe. To na nich znajdziemy aktualne rozporządzenia dotyczące obostrzeń oraz wyczerpujące informacje dla podróżujących.

Pamiętajmy jednak, aby sprawdzać je regularnie wraz ze zbliżającym się terminem urlopu. Zyskamy wtedy pewność, że przeczytane informacje są aktualne. Na stronach tych można też poznać, jakie są restrykcje przy wjeździe do wybranego przez nas kraju. Podobnych informacji udzieli nam także każde biuro podróży. Jeśli więc podpisaliśmy z jakimś umowę o świadczenie imprezy turystycznej, to z całą pewnością będziemy o wszystkim informowani na bieżąco.

Czy po powrocie do kraju będę na kwarantannie?

Na chwilę obecną z kwarantanny zwolnione są osoby, które wracają z krajów UE, Strefy Schengen oraz Turcji (na mocy porozumienia) - o ile:

  • w pełni zaszczepione preparatem dopuszczonym do obrotu w UE i potwierdzą to unijnym certyfikatem szczepienia,
  • przebyły zakażenie wirusem nie później niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy kraju,
  • przedstawiły negatywny wynik testu na koronawirusa (wykonanym nie wcześniej niż 48 h przed przekroczeniem granicy),
  • nie skończyły 12 lat i są pod opieką dorosłych,
  • posiadają stosowne zwolnienia lekarskie, zgodne z obowiązującymi w kraju rozporządzeniami.

Pamiętajmy jednak, że powyższe zapisy mogą ulec nagłej zmianie, zarówno w kierunku ich zaostrzenia, jak i złagodzenia. Niestety obecne, trudne czasy, wymagają od nas śledzenia bieżących informacji związanych z epidemią.

Czy biuro podróży zwróci mi koszty, jeśli zachoruję na covid-19 i nie pojadę?

Światowy zasięg koronawirusa sprawił, że pytanie to zadaje sobie praktycznie każdy z nas. Nikt przecież nie będzie szczęśliwy, jeśli zachoruje tuż przed urlopem. Wszak oznacza to utratę zarówno urlopu, jak i pieniędzy. I oczywiście zdrowia. Na szczęście sytuacja ta nie jest aż tak tragiczna, jak się wydaje. Od czasu rozpoczęcia pandemii, a dokładnie od 2020 roku, biura podróży wprowadziły wiele udogodnień dla swoich klientów. Podobnie postąpiły linie lotnicze. Otóż wiele z nich proponuje darmowe przełożenie wykupionej imprezy turystycznej lub nawet zmianę miejsca destynacji w późniejszym terminie.

Dzięki temu każdy mieszkaniec naszego kraju, który zachoruje na covid-19, będzie mieć szasnę zrealizować swój urlop bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Co więcej, zgodnie z panującymi przepisami, przysługuje nam możliwość rozwiązania umowy z biurem podróży. W takiej sytuacji dostaniemy zwrot poniesionych kosztów. Następnie oczywiście będziemy mogli zaplanować urlop w innym terminie. A to już nieco bardziej napawa optymizmem.

Czy mogę się ubezpieczyć na wypadek zachorowania i odwołania wyjazdu?

Może zdarzyć się, że czas oczekiwania na pieniądze z odwołanego wyjazdu wyniesie ponad pół roku. Albo też nie skorzystaliśmy z oferty biura podróży, przez co nie mamy od kogo dochodzić się zwrotu poniesionych kosztów. Nie każdy hotel będzie też chciał nam zwrócić zaliczkę, a linie lotnicze przebukować bezpłatnie bilety.

Dlatego też mądre rozwiązanie to wykupienie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podróży. Jeśli będziemy w potrzebie, ubezpieczyciel zwróci nam koszty, które ponieśliśmy w związku z niedoszłym wyjazdem. Czyli przejmie na siebie zobowiązanie zgodnie z zawartą umową. Warto podjąć takie działanie, aby zabezpieczyć swoje finanse. Pamiętajmy, że ubezpieczenie to obejmuje nie tylko zwrot kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, ale także noclegów i biletów. Wystarczy wybrać się do towarzystwa ubezpieczeniowego i złożyć podpis pod dobrze wybraną ofertą.

Czy ubezpieczenie zawsze zadziała?

Jednym z największych niepokojów osób kupujących polisę jest pytanie, czy zadziała ona w każdej sytuacji. Każdy bowiem obawia się, aby inwestycja ta nie była utraconą gotówką. Niestety to od naszej uwagi zależy, czy kupione ubezpieczenie zadziała, jeśli zachorujemy na covid. Dlatego też szukajmy takich ubezpieczeń, które wyraźnie wymieniają zachorowanie na covid-19 jako podstawę do wypłaty odszkodowania, w przypadku rezygnacji z imprezy turystycznej. Zwróćmy też uwagę, czy polisa obejmuje każdego członka rodziny. Pamiętajmy, że kompleksowe polisy dostępne są u najlepszych polskich ubezpieczycieli.

Co jeśli zachoruję na covid-19 podczas urlopu lub trafię na kwarantannę?

Przed negatywnymi skutkami tych zdarzeń ochroni nas dobrze wybrana polisa ubezpieczeniowa. W swoim zakresie powinna ona nie tylko pokrywać koszty leczenia za granicą, ale także koszty zakwaterowania oraz wyżywienia po skierowaniu na kwarantannę. Dobrze też wykupić taką polisę, która pokryje koszt naszego powrotu do kraju. Wszak ze względu na kwarantannę czy chorobę, może to odbyć się po planowanym terminie.

Dlatego dobrze czytajmy OWU i wybierzmy taką umowę, która wymienia covid-19 i kwarantannę, jako powody do działania ubezpieczyciela. Pamiętajmy, że lot do ojczyzny z innego kraju jest nie tylko daleki, ale i drogi. Bez ubezpieczenia może on nas słono kosztować. Lepiej więc nie popełnić błędu i kupić ubezpieczenie.

Czy ubezpieczenie z biura podróży wystarczy?

Niestety nie lub nie zawsze. Dlatego zawsze dokładnie sprawdzajmy, co pisze w zawieranej umowie - dokładnie tak samo, jak przy zakupie polisy od TU. Polisa taka to najczęściej wariant podstawowy o niskiej sumie ubezpieczenia. Jej zakres może też nie być wystarczający w przypadku zachorowania na covid-19. Polisa ta może też nie obejmować gwarancji zorganizowania powrotu do kraju dla osób na kwarantannie. Może też obligować ubezpieczonego do częściowego partycypowania w kosztach. Warto więc sprawdzić, co oferuje ubezpieczenie z biura podróży. A jeśli nie jest wystarczające - dokupmy własne. Wszak każdy chce zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich rodzin.

Czy każde ubezpieczenie chroni przed skutkami covid-19?

Większość ubezpieczycieli, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wprowadziła różne warianty ochrony przed skutkami covid-19 dla osób podróżujących za granicę. Nie oznacza to jednak, że każda polisa ochroni nas przed wszystkim i w takim samym zakresie. Dlatego też to my sami musimy wiedzieć, czego oczekujemy od polisy i wybrać takie towarzystwo ubezpieczeniowe, które spełni nasze oczekiwania. Jest to jedno z najważniejszych zadań, jakie przed nami stoi, jeśli chcemy, aby urlop dla całej rodziny był w pełni bezpieczny. Warto wiec poznać oferty różnych TU i wybrać tą najlepszą.

Czy posiadając ubezpieczenie muszę płacić za leczenie na urlopie z własnej kieszeni?

Wszystko to zależy od rodzaju ubezpieczenia, jakie wykupimy. Niektórzy ubezpieczyciele nie wymagają od ubezpieczonego, aby ten pokrywał koszty leczenia. Inni natomiast oczekują, że ubezpieczony sam poniesie koszty do pewnej kwoty, która zostanie zwrócona dopiero przy przyjeździe do kraju. Warto więc doczytać, co oferuje nam ubezpieczyciel i ewentualnie przygotować zapas gotówki. Albo też poszukać takiej oferty, w której leczenie nie jest zależne od naszych finansów, ale wszelkie koszty pokrywa z góry ubezpieczyciel.

Czy jadąc na urlop, jako szczepiony muszę robić test na covid?

Zależy to od kraju, do którego aktualnie udajemy się. Informacje te podane są na stronie biura podróży oraz na stronach rządowych. Do niektórych krajów wjedziemy bez testu, ale tylko na podstawie szczepienia. Do innych natomiast musimy wykonać test bez względu na to, czy jesteśmy szczepieni czy nie. Są też kraje, które nie będą wymagać od nas ani zaświadczenia o szczepieniu ani wykonania testu. Przepisy te jednak zmieniają się dynamicznie i może okazać się, że któryś z tych dokumentów będzie jednak potrzebny.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami