Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na podróż do Azji?

źródło: Unsplash.com

Podróż do Azji to dla wielu osób spełnienie marzeń. Jednak w ferworze przygotowań nie powinniśmy zapominać o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Taka polisa może zapewnić nam bezpieczeństwo podczas wycieczki. Dzięki niej w razie wypadku nie będziemy musieli płacić z własnej kieszeni za koszty leczenia oraz udzieloną pomoc medyczną. W zakresie rozszerzonym możemy też liczyć na wsparcie ubezpieczyciela w innych sprawach organizacyjnych, związanych z podróżą po Azji. Zatem jakie ubezpieczenie do Azji wybrać, aby być z niego w pełni zadowolonym? Wyjaśniamy!

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Azji?
  2. Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne na podróż do Azji?
  3. Jaka suma gwarantowana w ubezpieczeniu turystycznym do Azji?

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Azji - czy warto?

Azja to popularny wśród Polaków kierunek. Pandemia koronawirusa zahamowała międzynarodowy ruch turystyczny, jednak powoli zaczynamy na nowo korzystać z ofert linii lotniczych i biur podróży. W związku z tym osoby wybierające kierunki azjatyckie zadają sobie pytanie, czy warto na czas wyjazdu wykupić ubezpieczenie turystyczne. Biorąc pod uwagę fakt, że Azja to zupełnie inny klimat oraz inne zagrożenia zdrowotne, nie powinniśmy bagatelizować roli polisy turystycznej i wyjeżdżać z nastawieniem, że “jakoś to będzie”.

Koszty leczenia w Azji są bardzo wysokie. Sam koszt wizyty lekarskiej z udzieleniem pierwszej pomocy wynosi nawet 1000 złotych. Tej kwoty nie trzeba płacić z własnej kieszeni - jeśli posiadamy ubezpieczenie z odpowiednim zakresem. Nie ma sensu polegać na ochronie z EKUZ, bo Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obowiązuje w krajach Azji. Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia turystycznego, będziesz musiał zapłacić za udzieloną ci pomoc medyczną. Dla wielu osób będą to koszty niemożliwe do pokrycia bez wzięcia pożyczki lub sięgnięcia do oszczędności.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne na podróż do Azji?

Jakiekolwiek ubezpieczenie turystyczne nic nie da - gdy źle dobierzemy jego zakres i sumę, tylko niepotrzebnie wydamy pieniądze. Przed wyborem oferty należy przeanalizować swoje potrzeby oraz potencjalne zagrożenia w danym kraju. Czy chcemy mieć gwarancję pokrycia kosztów leczenia, jeśli zachorujemy i trafimy do szpitala w Azji? Albo czy wybieramy się na wyprawę, podczas której może dojść do wypadku, a w konsekwencji do akcji ratowniczej? To wszystko ma znaczenie. Pełny, najbardziej kompleksowy pakiet ochronny powinien zawierać:

  • Koszty leczenia - związane z hospitalizacją, wizytami lekarskimi, lekami, transportem medycznym czy szeroko rozumianymi badaniami medycznymi.
  • NNW w ubezpieczeniach turystycznych - to polisa, która zapewnia wypłatę odszkodowania za poniesiony uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego. Zawierają się w niej koszty poniesione w związku z daną sytuacją oraz rekompensata za cierpienie.
  • Koszty akcji ratunkowych i poszukiwawczych - to zazwyczaj wyjątkowo drogie akcje, ale dzięki zawarciu tych kosztów w umowie ubezpieczeniowej turysta nie musi za nie płacić.
  • OC w życiu prywatnym - podczas wyjazdu możemy spowodować osobie trzeciej szkodę zdrowotną lub osobową. Dzięki OC w życiu prywatnym nie będziemy martwić się o koszty z tym związane. Ubezpieczyciel pokryje roszczenia osoby poszkodowanej.
  • Assistance za granicą - to pomoc ubezpieczyciela m.in. w uzyskaniu potrzebnych turyście informacji, pomocy prawnej czy pomocy związanej z samochodem (w razie awarii czy zdarzenia drogowego). Wystarczy zadzwonić pod wskazany w umowie numer, aby uzyskać od ubezpieczyciela konkretną pomoc i wskazówki, co robić w danym przypadku.

W polisie turystycznej warto zawrzeć także ubezpieczenie bagażu. Jest ono niezbędne, jeśli zabieramy ze sobą cenne rzeczy - niestety zagubiony bagaż na lotnisku nie jest rzadkością. Ponadto ubezpieczenie bagażu obejmuje też kradzież, utratę lub zniszczenie rzeczy osobistych.

Jaka suma gwarantowana w ubezpieczeniu turystycznym do Azji?

W przypadku wyjazdu do Azji musimy wykupić ubezpieczenie z wyższą sumą gwarantowaną niż gdybyśmy wybierali się w podróż po Europie. Specjaliści ubezpieczeniowi zalecają, aby suma gwarantowana wynosiła minimum 60 000 euro. Taka kwota powinna dawać pewność pokrycia większości kosztów leczenia i hospitalizacji.

Jeśli zamierzamy uprawiać na miejscu sporty ekstremalne, to warto rozważyć jeszcze wyższą sumę gwarantowaną oraz dodatkowe rozszerzenia związane z wybraną aktywnością. Ubezpieczenie turystyczne do Azji można wykupić już za ok. 6 zł dziennie, co nie jest wysoką kwotą, a już zapewnia nam bezpieczeństwo finansowe w trudnych sytuacjach za granicą.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami