Podróż po Ameryce Południowej — ile kosztuje, jakie ubezpieczenie wybrać?

źródło: Freepik.com

Podróż po Ameryce Południowej to kusząca perspektywa. Przygotowując się do takiej wyprawy, bezwzględnie należy poznać wszystkie koszty. Należy do nich nie tylko zakup biletów lotniczych oraz codzienne utrzymanie podczas wycieczki, ale także wykupienie ubezpieczenia turystycznego.

Z artykułu dowiesz się:

 1. Gdzie i kiedy wybrać się w podróż po Ameryce Południowej?
 2. Ile kosztują bilety lotnicze do Ameryki Południowej?
 3. Jaki jest koszt podróżowania po Ameryce Południowej?
 4. Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać przed podróżą?

Gdzie i kiedy wybrać się w podróż po Ameryce Południowej?

Podróż po Ameryce Południowej to bardzo szerokie i pojemne hasło. Powierzchnia tego kontynentu wynosi 17,8 miliona km². Na tym obszarze znajdziemy miejsca krańcowo różne, poczynając od tropikalnych lasów deszczowych Amazonii, a kończąc na chłodnej Patagonii i ośnieżonych szczytach And. Satysfakcjonująca wycieczka jest więc projektem na kilkanaście miesięcy. W biurach podróży wykupić można oczywiście wyjazdy znacznie krótsze, jednak ograniczają się do jednego czy dwóch państw oraz najpopularniejszych destynacji.

Na liście krajów, które szczególnie chcą odwiedzić turyści podróżujący po Ameryce Południowej, znajdują się:

 • Kolumbia (Bogota, Park Narodowy Tayrona, Medellin, Cartagena i pobliski archipelag Corales del Rosario)
 • Ekwador (Ingapirca, wulkan Cotopaxi, archipelag Galapagos, Jezioro Quilotoa)
 • Peru (Machu Picchu, Lima, płaskowyż Nazca, Trujillo, Jezioro Titicaca)
 • Boliwia (La Paz, Jezioro Titicaca, Potosi, Park Narodowy Madidi)
 • Chile (Santiago de Chile, Park Narodowy Torres del Paine, Puna de Atacama, Punta Arenas i Przylądek Horn)
 • Argentyna (Buenos Aires, Pampa, Wodospady Iguazu, Los Glaciares, Ziemia Ognista)
 • Urugwaj (Montevideo, Punta del Este, Punta del Diablo)
 • Paragwaj (Asuncion, Laguna Blanca, Itaipu Dam, Encarnacion)
 • Brazylia (Rio de Janeiro, Wodospady Iguazu, Salvador, Fortaleza, Amazonia)

Dodatkowo podczas podróży po Ameryce Południowej turyści są kuszeni przez pacyficzne uroki Galapagos oraz Wyspy Wielkanocnej. Ze względu na fatalną sytuację polityczną odradza się z kolei odwiedzanie Wenezueli, a Surinam, Gujana, Gujana Francuska oraz Trynidad i Tobago nie są aż tak ekscytujące turystycznie.

A kiedy najlepiej wybrać się na taką wycieczkę? Ameryka Południowa w większości położona jest na południowej półkuli, a co za tym idzie, sezon letni trwa tam w trakcie naszej zimy. Trzeba jednak pamiętać, że w wielu krajach kluczowe jest dopasowanie się do pory suchej, szczególnie jeżeli chodzi o podróżowanie po Andach. Położone wertykalnie kraje w rodzaju Argentyny, Chile czy Peru są pod tym względem szczególnie kłopotliwe. Oprócz pogody warto wziąć też pod uwagę fakt, że wyjazd w sezonie oznacza większe koszty.

Ile kosztują bilety lotnicze do Ameryki Południowej?

Jednym z największych kosztów związanych z podróżą po Ameryce Południowej są bilety lotnicze. Szczyt sezonu przypada na listopad, grudzień i styczeń, zatem w tych miesiącach trzeba nastawić się na najwyższe ceny. Dobrą ceną za lot w obie strony będzie 1900-2000 zł, choć lecąc z Warszawy, warto nastawić się na zapłacenie nawet 2300-2600 zł w sezonie czy dwukrotności tej kwoty w czasie karnawału. Koszt ten da się jednak obniżyć.

Jak znaleźć najtańsze bilety lotnicze do Ameryki Południowej? Przede wszystkim należy zdecydować się na podróż w maju lub czerwcu, kiedy koszt lotu w obie strony może spaść o nawet kilkaset złotych. Kilkaset złotych tańszy będzie też lot obierający za cel popularne destynacje ze wschodniego wybrzeża (Buenos Aires, Rio de Janeiro, Sao Paulo), podczas gdy znacznie drożej wypadną stolice państw z zachodu (Santiago de Chile, Bogota, Lima). Ostatnim trikiem jest wybór lotniska na zachodzie Europy, najlepiej w Madrycie, Londynie czy Mediolanie. Łatwo dolecieć tam tanimi liniami i przesiąść się do właściwego samolotu.

Jaki jest koszt podróżowania po krajach Ameryki Południowej?

Koszt wyżywienia, noclegów i podróży pomiędzy krajami zależy od państw, które turysta zechce odwiedzić podczas swojej podróży po Ameryce Południowej. Najprościej zdefiniować koszt wycieczek z biurami podróży. Prosty, trwający około dwóch tygodni wypoczynek zorganizowany przez profesjonalistów z sieciówki wykupić można nawet do 10 000 zł. W takim przypadku nie ma jednak co liczyć na wybitne warunki oraz najlepsze atrakcje. Tych lepiej szukać w mniejszych, wyspecjalizowanych biurach podróży, jednak w nich cena wycieczki może być nawet dwa razy większa.

Co z podróżą na własną rękę? Podawanie konkretnych kwot mija się w tym przypadku z celem, ponieważ zbyt wiele zależy tu od długości wyjazdu, oczekiwań turysty oraz planowanej trasy. W skrócie napisać można jednak, że największe wydatki czekają podróżnika w Urugwaju, Chile oraz Argentynie. Najmniej podczas podróży do Ameryki Południowej wyda się z kolei w Paragwaju, Boliwii i Peru. Co może być szczególnie drogie? Jeżeli turysta nie ma cierpliwości do długich podróży autobusami, zdecydowanie najwięcej wyda na transport. Z kolei ceny jedzenia oraz zakwaterowania wybijają się powyżej poziomu akceptowalnego dla większości Europejczyków tylko w Urugwaju.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać przed podróżą?

Ze względu na daleki charakter podróży, brak Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz prawdopodobny długi pobyt, podróż do Ameryki Południowej wymaga kompleksowego ubezpieczenia. W polisie turystycznej powinny znaleźć się następujące elementy:

 • Wysokie gwarantowane koszty leczenia i transportu — choroba czy kontuzja wymagające przejazdu karetką i hospitalizacji generują w wielu krajach Ameryki Południowej wysokie koszty.
 • NNW — ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które pomoże złagodzić niespodziewane komplikacje po pechowej podróży. Przydatne zwłaszcza w sytuacji, gdy na wyjazd wydaje się całe zaoszczędzone pieniądze.
 • Zabezpieczenie rekreacyjnego uprawiania sportów — nurkowanie czy wspinaczka to popularne rozrywki w czasie podróży do Ameryki Południowej, a nabyte w ten sposób kontuzje mogą nie być obejmowane przez standardowe pokrywanie kosztów leczenia.
 • Assistance — nawet w podstawowym pakiecie z pomocą prawną, językową i prostymi konsultacjami medycznymi może zdziałać cuda, szczególnie jeśli nie znamy dobrze języka hiszpańskiego.
 • Ubezpieczenie rezygnacji z uczestnictwa lub odwołania wyjazdu — podstawa w czasach COVID-19, gdy kraje potrafią z miesiąca na miesiąc zamknąć granice przed turystami lub znacząco ograniczyć ich możliwości.

W żadnym z krajów Ameryki Południowej ubezpieczenie turystyczne nie jest wymagane do odbycia podróży. Warto je jednak wykupić, ponieważ przy kilkuset złotych składki można sobie zapewnić bezpieczeństwo i spokój na cały czas wyjazdu.

Ogólnie rzecz biorąc, pod względem dokumentów podróż nie będzie szczególnie rygorystyczna. Żadne z państw interesujących turystów nie sprawdza wizy, ze szczepień zaś konieczne jest wyłącznie przeciw COVID-19, a i to tylko w zależności od aktualnych obostrzeń. Mimo to zaleca się jeszcze szczepienia przeciw żółtej febrze, tężcowi i błonicy, WZW typu A, WZW typu B, durowi brzusznemu, poliomyelitis (choroba Heinego-Medina) oraz wściekliźnie, co może podnieść dodatkowo koszty podróży.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami