Czy karta pojazdu jest potrzebna do rejestracji samochodu?

źródło: https://www.freepik.com

Wielu kierowców ma problemy z nadążaniem za dość często zmieniającymi się przepisami. Chodzi również o przepisy dotyczące formalności, a zwłaszcza tych, które nie są załatwiane regularnie (w przeciwieństwie na przykład do corocznego przeglądu samochodu lub zakupu OC). Trudno się więc dziwić, że czasem padają pytania o to, czy karta pojazdu jest potrzebna do rejestracji samochodu. W ramach odpowiedzi postanowiliśmy wyjaśnić, czy karta pojazdu do rejestracji nadal będzie koniecznością. Nasza analiza zwraca również uwagę na fakt, że obecnie z posiadaniem samochodu jest związanych mniej dokumentów niż kiedyś - również tych dotyczących ubezpieczeń.

Karta pojazdu do rejestracji - dlaczego była potrzebna?

Praktycznie wszyscy kierowcy pamiętają jeszcze charakterystyczne jasnobrązowe książeczki z symbolem „PL” i napisem „Karta pojazdu”. Wbrew pozorom, nie są one wcale reliktem PRL-u. Karta pojazdu do rejestracji oraz innych celów formalnych została wprowadzona bowiem w 1999 roku. Zgodnie z nieaktualnymi już przepisami, każdy producent lub importer nowych pojazdów był zobowiązany wydać kartę nabywcy pojazdu samochodowego (w tym również np. motocykla) wprowadzonego do obrotu handlowego na terenie Polski. W przypadku pojazdów sprowadzonych zza granicy i tam wcześniej zarejestrowanych, karta pojazdu była wydawana podczas pierwszej rejestracji na terenie naszego kraju.

Uchylone przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602) zobowiązywały również właścicieli pojazdów do przekazywania karty pojazdu nabywcy (razem z dowodem rejestracyjnym) - o ile oczywiście taka karta była wydana. Karta pojazdu często spoczywała w szufladzie właściciela auta lub motocykla, gdyż nie była potrzebna w codziennych sytuacjach. Okazywała się konieczna tylko podczas załatwiania spraw urzędowych związanych z pojazdem. Przykład to przerejestrowanie samochodu. Z czasem karta pojazdu stawała się coraz mniej potrzebna, ponieważ państwo zbudowało zinformatyzowane bazy danych na temat pojazdów.

Karta pojazdu - od kiedy jest już zbyteczna?

Pomimo postępującej informatyzacji, decyzja o uchyleniu przepisów dotyczących kart pojazdu zapadła stosunkowo późno. Ta zmiana nastąpiła na podstawie ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 nr 1517). Wspomniany akt prawny w dniu 4 września 2022 roku uchylił artykuł 77 ustawy prawo o ruchu drogowym. Zmieniony został również artykuł 78 tego samego aktu prawnego, z którego usunięto obowiązek przekazania karty pojazdu nowego właścicielowi. Ten obowiązek przestał być wiążący od 4 września 2022 roku. Opisywana zmiana skutkowała oszczędnościami dla właścicieli pojazdów sprowadzonych zza granicy, którzy wcześniej za kartę pojazdu musieli płacić 75,00 złotych plus 0,50 zł opłaty ewidencyjnej.

Warto wiedzieć, że ta sama ustawa z dnia 14 sierpnia 2020 r. zlikwidowała również konieczność posiadania na szybie pojazdu tak zwanej nalepki kontrolnej. Oznaczało to kolejne oszczędności, ponieważ wspomniana nalepka kosztowała w czasie rejestracji 19,00 zł (w tym 0,50 zł opłaty ewidencyjnej). Ustawodawca musiał jednocześnie zadecydować, co należy zrobić z istniejącymi kartami pojazdów oraz nalepkami ewidencyjnymi. Artykuł 12 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw wskazuje, że wraz z dniem 4 września 2022 roku nalepki kontrolne straciły ważność - tak samo jak karty pojazdów oraz ich wtórniki.

Kierowcom pozostawiono możliwość zachowania nalepek kontrolnych na szybie, co jest dobrą wiadomością zważywszy na trudność w usunięciu urzędowych naklejek. Natomiast karta pojazdu do rejestracji samochodu oraz innych czynności urzędowych jako nieważny już dokument może być zachowana przez kierowcę lub zwrócona do starosty. W praktyce dość często sytuacja wygląda tak, że kierowcy przerejestrowujący pojazd zabierają do urzędu nieważną już kartę pojazdu (otrzymaną od poprzedniego właściciela), a następnie przekazują ten dokument urzędnikom starostwa. To rozwiązanie wydaje się najlepsze.

Kierowca potrzebuje coraz mniej dokumentów

W ramach podsumowania, warto zwrócić uwagę, że utrata ważności przez karty pojazdu jest szerszym symptomem zmian, które polegają na likwidowaniu konieczności posiadania kolejnych tradycyjnych dokumentów. W ramach zmian dotyczących artykułu 38 ustawy prawo o ruchu drogowym, został uchylony obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy (podczas podróży na terenie Polski) i dokumentów potwierdzających wykupienie obowiązkowego OC. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie ku temu, aby kierowca woził ze sobą tradycyjne dokumenty. Mogą one się przydać np. w razie problemu policjantów z elektroniczną weryfikacją uprawnień do kierowania pojazdem lub ważności OC.

Potrzebujesz ubezpieczenia OC? Sprawdź, gdzie tanio i wygodnie kupisz taką polisę u agenta >

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami