Ile kosztuje ubezpieczenie nagrobka?

Ubezpieczenie nagrobka to rozszerzenie polisy mieszkaniowej. Obejmuje ubezpieczenie płyty nagrobnej oraz jej otoczenia od szkodliwych efektów działania przyrody (burza, porywisty wiatr, upadek drzewa) oraz od efektów działań wandali. Wbrew pozorom dewastacja nagrobków nie jest rzadkim przypadkiem. Tymczasem koszt nagrobka w najtańszej wersji to ok. 2 - 3 tys. zł. W wielu przypadkach może być konieczne kupienie nowej płyty nagrobnej. Jeśli nagrobek ma zdobienia i pomnik, to jest koszt znacząco wzrasta. Dlatego warto ubezpieczyć nagrobek, tym bardziej, że nie jest to wysoki koszt.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak i za ile można kupić ubezpieczenie nagrobka?

Ubezpieczenie nagrobka, podobnie jak ubezpieczenie domu letniskowego, jest dodatkowym rozszerzeniem do polisy mieszkaniowej. To oznacza, że ubezpieczenia nagrobka nie wykupuje się oddzielnie. Taką polisę oferuje większość Towarzystw Ubezpieczeniowych w Polsce.

Ile kosztuje ubezpieczenie nagrobka?

Wszystko zależy od:

 • ceny nagrobka (wpływa na nią materiał, z którego jest wykonany, ilość zdobień oraz wielkość),
 • ceny pomnika (jeśli przy nagrobku jest dodatkowy pomnik),
 • otoczenia nagrobka (ławki, klęcznik),
 • okolicy - niektóre cmentarze są bardziej narażone na akty wandalizmu niż inne.

W związku z tymi elementami koszt ubezpieczenia nagrobka w polisie mieszkaniowej może wynosić średnio od 100 do 500 zł rocznie. Zazwyczaj Towarzystwa Ubezpieczeniowe ustalają limit odpowiedzialności za nagrobek do 20 000 zł. Nie oznacza to jednak, że nie można znaleźć ofert z mniejszym bądź większym zakresem sumy ubezpieczenia. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli chcemy ubezpieczyć nagrobek z pomnikiem, drogimi zdobieniami i jego otoczeniem, możemy poszukać ubezpieczenia z większą wysokością odszkodowania.

Co obejmuje ubezpieczenie nagrobka?

Każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe samodzielnie określa zakres odpowiedzialności. Niektóre firmy standardowo wraz z nagrobkiem ubezpieczają jego otoczenie, czyli klęcznik czy kostkę brukową. Inne traktują to jako rozszerzenie polisy. Najczęściej TU bierze odpowiedzialność za szkody powstałe w wyniku:

 • działań przyrody: uderzenia pioruna, powodzi, porywistego wiatru, upadku drzewa na nagrobek,
 • uderzenia pojazdu mechanicznego,
 • kradzieży z włamaniem (grób może zostać rozkopany, jeśli złodzieje będą podejrzewać, że dana osoba została pochowana np. z kosztowną biżuterią),
 • wandalizmu i dewastacji.

Jeśli nagrobek znajduje się na cmentarzu, na którym często dochodzi do aktów wandalizmu, ubezpieczyciel może zwiększyć koszt ubezpieczenia z powodu podwyższonego ryzyka.

Wyłączenia odpowiedzialność TU w ubezpieczeniu nagrobka

Ubezpieczenie nagrobka, tak jak każda polisa, posiada listę wyłączeń odpowiedzialności znajdującą się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych nie zwróci nam odszkodowania, jeśli nagrobek został zniszczony specjalnie - czyli jeśli celem zniszczenia było wyłudzenie odszkodowania. Przed każdą wypłatą TU bada sprawę i orzeka, czy konkretna sytuacja znajduje się w zakresie polisy. W ten sposób firmy ograniczają ponoszone przez siebie ryzyko.

Standardowo ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenie elementów dekoracyjnych nagrobka, które nie są do niego przymocowane na stałe. Mowa tu o wieńcach, zniczach i roślinach doniczkowych. W związku z tym jeśli ktoś ukradnie taki element z nagrobka, nie można ubiegać się o odszkodowanie. Na liście wyłączeń odpowiedzialności znajdują się także takie sytuacje, jak:

 • starzenie się nagrobka (naturalne kruszenie materiału, czernienie itp.),
 • szkody spowodowane przez zarząd cmentarza),
 • szkody spowodowane przez rozlany wosk,
 • a także szkody spowodowane przez kamieniarzy oraz firmy pogrzebowe,
 • działanie dymu i sadzy,
 • osuwanie oraz zapadanie się ziemi.

Jeśli nagrobek został uszkodzony przez firmę kamieniarską podczas transportu albo prac renowacyjnych, to właśnie ta firma ponosi za to odpowiedzialność finansową. Podobnie jest z innymi podmiotami. W pozostałych przypadkach można zgłaszać się do swojego ubezpieczyciela.

Czy opłaca się ubezpieczyć nagrobek?

Niektóre polisy, takiej jak ubezpieczenia na życie są potrzebne - i każdy zdaje sobie z tego sprawę. Natomiast ubezpieczenie nagrobka, podobnie jak inne nietypowe polisy, w pewnych sytuacjach można sobie odpuścić. Jeśli nagrobek ma niską wartość i statystycznie jest mało narażony na zniszczenie, czyli nie znajduje się na terenie podmokłym czy nie jest mocno zagrożony zniszczeniem (np. upadkiem drzewa), to można nie kupować tego rozszerzenia do polisy mieszkaniowej. Jednak w sytuacji, w której:

 • nagrobek jest drogi (standardowo koszt nagrobka to ok. 2 -3 tys. zł), mocno zdobiony,
 • posiada dodatkowy, drogi pomnik,
 • posiada otoczenie zagrożone zniszczeniem (klęcznik, ławki, chodnik z kostki brukowej),
 • znajduje się na podmokłym terenie,
 • znajduje się w pobliżu drzew,
 • zlokalizowany jest w miejscu, w którym można zaobserwować podwyższoną aktywność wandali/złodziei
 • w trumnie znajdują się także przedmioty o wysokiej wartości i wie o tym więcej osób niż np. najbliższa rodzina,

Warto pomyśleć o ubezpieczeniu nagrobka. Koszt płyty nagrobnej nigdy nie jest tani, a w razie jej zniszczenia możemy liczyć na odszkodowanie i pomoc ubezpieczyciela.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Skontaktuj się z nami