Jak wygląda badanie wzroku i ile kosztuje?

źródło: Unsplash.com

Nasze zmysły to sposób na kontaktowanie się z otaczającym nas światem. Jednym z najważniejszych jest bez wątpienia zmysł wzroku. Umożliwia nam poznawanie świata, odkrywanie go, a także komunikowanie się z innymi. Zdecydowana większość bodźców z otaczającego nas świata dociera właśnie za pośrednictwem naszych oczu. Wzrok wykorzystujemy do pracy, a także relaksu czy rozwijania swoich pasji. Niestety w obecnych czasach problemy ze wzrokiem u osób w różnym wieku pojawiają się coraz częściej. Wielogodzinna praca przy komputerze, ciągłe wpatrywanie się w ekran smartfona – każdy z tych elementów może przyczynić się do pogorszenia się naszego widzenia. To właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka i wykonywanie regularnych badań wzroku. Dowiedz się, jaki jest ich przebieg i ile kosztują.

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Dlaczego regularne badanie wzroku jest ważne?
  2. Jak często należy badać wzrok?
  3. Jak wygląda badanie wzroku?
  4. Ile kosztuje badanie wzroku?
  5. Czy ubezpieczenie zdrowotne obejmuje badanie wzroku?

Regularne badania wzroku – dlaczego są ważne?

Nasze oczy codziennie narażone są na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Popularność pracy zdalnej czy zajęcia online sprawiają, że przed ekranem komputera spędzamy o wiele więcej czasu niż jeszcze kilka lat temu. Co więcej, w rzeczywistości bardzo duża liczba osób często odczuwa różnego rodzaju dolegliwości związane z narządem wzroku. Pieczenie, łzawienie, swędzenie czy zaczerwienienie to tylko niektóre z problemów, jakie mogą wystąpić w związku z naszym wzrokiem.

Nawet jeśli na co dzień nie odczuwasz żadnych dolegliwości związanych z widzeniem i wydaje Ci się, że masz dobry wzrok, zawsze powinieneś pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u okulisty. Pamiętaj, że niektóre choroby oczu jak zaćma czy jaskra mogą nie dawać o sobie znać przez wiele lat, aż w końcu mogą zaatakować w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego też, jeśli nagle zaczynasz odczuwać zaburzenia widzenia, powinieneś jak najszybciej udać się do okulisty.

Badania wzroku – jak często?

Tylko regularna kontrola oczu pozwoli nam cieszyć się jak najlepszym wzrokiem nawet w podeszłym wieku. Dzięki okresowym badaniom wzroku okulista jest w stanie wykryć wady lub zwyrodnienia na bardzo wczesnym etapie, przez co niektóre z częstych chorób oczu, które mogą zakończyć się utratą wzroku, stają się możliwe do wyleczenia.

Regularne badania wzroku są nam niezbędne bez względu na wiek. Według zaleceń lekarzy okulistów kontrola wzroku powinna być przeprowadzana w następującej częstotliwości:

  • 6-18 lat – raz w roku;
  • 18-60 lat – raz na dwa lata;
  • powyżej 61 lat – raz w roku.

Regularne badania wzroku są szczególnie istotne w przypadku osób dorosłych. Po 40. roku życia wzrasta bowiem ryzyko zachorowania na choroby takie jak jaskra lub zwyrodnienia plamki. To właśnie one nieleczone mogą doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Warto mieć także na uwadze, że nie tylko wady wzroku lub problemy z widzeniem powinny stanowić przyczynę wizyty u okulisty. Powinniśmy się udać do niego także w przypadku:

  • chorób spojówek;
  • chorób gałki ocznej;
  • chorób nerwu wzrokowego;
  • chorób narządu łzowego;
  • chorób powiek.

Badanie wzroku – przebieg

Badanie wzroku u okulisty rozpoczyna się przede wszystkim od wywiadu. Lekarz zapyta nas o przyczynę wizyty, o to, kiedy odbyło się ostatnie badanie wzroku, a także o ewentualną wadę wzroku i stosowane do tej pory okulary czy soczewki. Okulista może także zasięgnąć informacji odnośnie przebytych chorób, operacji czy niepokojących objawów. Możemy zostać również poproszeni o podanie informacji na temat ewentualnych chorób oczu w rodzinie – jest to szczególnie częste pytanie, jeśli u pacjenta występuje podejrzenie jaskry.

Podstawowym badaniem wzroku jest sprawdzenie ostrości widzenia z oddali oraz z bliskiej odległości. W tym badaniu wykorzystuje się tzw. tablicę Snellena, na której znajdują się znaki (cyfry i litery) o różnej wielkości. Zadaniem pacjenta jest odczytanie najmniejszego widocznego rzędu znaków. Ostrość widzenia sprawdza się oddzielnie w każdym oku, dlaczego w trakcie tego badania jedno zawsze jest zasłonięte, ale powinno pozostać ono otwarte.

Kolejnym badaniem jest autorefraktometria, czyli komputerowe badanie wzroku. Umożliwia ocenę krzywizny rogówki oka. To badanie pozwala określić wartość wady sferycznej oraz astygmatyzmu. Badanie to jest bezbolesne i zwykle trwa kilka minut.

Jeśli lekarz uzna to za konieczne, mogą zostać przeprowadzone dodatkowe badania, jak pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz pole widzenia. Stosuje się je w celu wykrycia jaskry lub odklejenia siatkówki. Dodatkowym badaniem jest badanie dna oka, które umożliwia ocenę stanu siatkówki, nerwu wzrokowego oraz naczyń krwionośnych.

Ile kosztuje badanie wzroku?

Osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia z badania wzroku mogą skorzystać bezpłatnie. Niestety w tym przypadku należy liczyć się z tym, że czas oczekiwania na badanie może być długi, a w przypadku przeprowadzenia specjalistycznych badań może być wymagane skierowanie, które dodatkowo może wydłużyć czas oczekiwania na kolejną wizytę.

Dlatego też wiele osób decyduje się na prywatną wizytę u okulisty, która pozwala na znaczne szybsze skontrolowanie oczu, bez konieczności długiego oczekiwania. Niestety prywatne badanie wzroku, choć jest wygodniejsze i często przebiega w bardziej komfortowych warunkach, może okazać się kosztowne. Kompleksowe badanie wzroku to koszt od 200 do nawet 300 złotych za wizytę.

Badanie wzroku a ubezpieczenie

Rozwiązaniem wysokich opłat za badania wzroku może okazać się prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego miesięczna składka jest znacznie niższa niż koszt samej wizyty. Co więcej, posiadając taką polisę, uzyskujesz dostęp do wielu specjalistycznych badań niż tylko podstawowe badanie wzroku. Aby mieć pewność, jakie badania możesz wykonać w ramach swojej polisy, zapoznaj się z warunkami ubezpieczenia.

Autor:
Zespół redakcyjny UNILINK

Skontaktuj się z nami