Jaką polisę wybrać na ubezpieczenie noworodka?

źródło: Unsplash.com

Narodziny dziecka to bez wątpienia najbardziej wyczekiwany moment w życiu każdego rodzica. W końcu, po miesiącach oczekiwań i przygotowań, możemy powitać na świecie nowego członka rodziny. Choć to rzeczywiście radosny moment dla rodziców i bliskich, to także czas, w którym już od pierwszych dni życia warto zadbać o bezpieczeństwo naszego malucha. Aby to zrobić, najlepszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie dla noworodka. Jednak jaki rodzaj ubezpieczenia będzie dla Twojej pociechy najkorzystniejszy i zapewni jej największy zakres ochrony? Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze polisy.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czemu ubezpieczenia noworodka jest niezbędne?
 2. Polisa zdrowotna w ramach ZUS czy prywatna?
 3. Jakie zalety ma ubezpieczenie zdrowotne w ZUS?
 4. Co daje Tobie i Twojemu dziecku ubezpieczenie prywatne?

Ubezpieczenie noworodka – dlaczego jest niezbędne?

Wielu rodziców wraz z narodzinami swojego dziecka z pewnością zastanawia się nad zapewnieniem mu bezpieczeństwa już od pierwszych dni życia. Choć noworodek nie jest aż tak ruchliwy jak raczkujący niemowlak czy niemogący usiedzieć na miejscu i żądny przygód trzylatek, nie oznacza to, że nie jest on narażony na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, przed którymi należy go chronić.

Ubezpieczając noworodka, dbamy przede wszystkim o jego zdrowie i życie. Należy pamiętać, że układ odpornościowy noworodków i niemowląt nie jest w pełni rozwinięty, dlatego też są one o wiele bardziej podatne na wystąpienie chorób, które ze względu na ich wiek mogą okazać się dla nich bardzo niebezpieczne.

Czy wykupienie ubezpieczenia noworodka jest skomplikowane? W żadnym wypadku. Swoje nowo narodzone dziecko możesz zgłosić do swojego ubezpieczenia, które oferuje Ci Twój zakład pracy. Warto jednak w tym przypadku mieć na uwadze, że taki rodzaj polisy oczywiście pokryje koszty leczenia i np. hospitalizacji, jeśli zajdzie taka konieczność, jednak nie zapewni niezbędnego finansowego wsparcia oraz szerszej opieki, gdy w wyniku nieprzewidzianych okoliczności dojdzie do nieszczęśliwego wypadku z udziałem noworodka. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad wyborem prywatnej polisy ubezpieczeniowej.

Polisa zdrowotna w ramach ZUS czy prywatna?

Posiadanie ubezpieczenia dla Twojego dziecka to jedyny sposób na zapewnienie mu bezpieczeństwa. W Polsce możesz ubezpieczyć swoje dziecko już od pierwszych dni życia na dwa sposoby: w ramach ZUS, czyli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, lub za pomocą prywatnego ubezpieczenia. Oczywiście istnieje także możliwość posiadania dwóch ubezpieczeń: tego, które zapewnia ZUS i dodatkowej polisy o szerszym zakresie ochrony. Który rodzaj ubezpieczenia będzie dla Twojego dziecka korzystniejszy?

Ubezpieczenie noworodka w ZUS

Ubezpieczenie Twojego nowo narodzonego dziecka w ramach ZUS należy mu się z urzędu. Należy jednak pamiętać o tym, aby zostało to odpowiednio wcześnie zgłoszone. Jeśli oboje z rodziców dziecka pracują, wystarczy że tylko jedno z nich poinformuje o zaistniałej sytuacji swój zakład pracy. Wtedy pracodawca tworzy odpowiedni wniosek i następnie zostanie on przekazany do ZUS-u.

Co jednak w sytuacji, gdy żadne z rodziców dziecka nie pracuje? Jeśli rodzice noworodka nie są zarejestrowani w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne ani nie posiadają oficjalnych dochodów, ubezpieczenia dziecka przechodzi na jego dziadków.

Z jakiej pomocy mogą skorzystać rodzice noworodka ubezpieczonego w ramach ZUS-u? Jest to przede wszystkim darmowa opieka zdrowotna, która obejmuje zarówno wizyty lekarskie, obowiązkowe szczepienia czy pobyt szpitalu. Posiadanie takiego ubezpieczenia jest bez wątpienia pomocne i pozwala uniknąć nierzadko wysokich kosztów, np. za pobyt w szpitalu czy operację, jednak nie jest to rozwiązanie idealne. Warto mieć na uwadze to, że czas oczekiwania na wizytę u specjalisty dziecięcego jest często najdłuższy w porównaniu z pozostałymi lekarzami i w niektórych przypadkach może wynosić nawet rok. Dlatego też tak istotne jest dodatkowe zabezpieczenie, jakie oferuje prywatna polisa dla noworodka.

Dodatkowe ubezpieczenie dla noworodka – dlaczego warto?

Kiedy nasze nowo narodzone dziecko choruje, każda minuta jest tak naprawdę na wagę złota, a towarzyszący takiemu zdarzeniu stres jest bardzo duży. Aby zaoszczędzić sobie zmartwień, a swojemu maluchowi zapewnić kompleksową opiekę i najwyższe bezpieczeństwo, warto zastanowić się nad wyborem prywatnego ubezpieczenia dla noworodka. Co można zyskać dzięki takiej decyzji? W zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego są to przede wszystkim:

 • pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji;
 • szybki dostęp do wielu specjalistów dziecięcych bez konieczności posiadania skierowania;
 • badania specjalistyczne;
 • darmowe badania diagnostyczne;
 • dodatkowa opieka, np. wizyta domowa lekarza;
 • transport medyczny pomiędzy szpitalem a miejscem zamieszkania;
 • szybką pomoc specjalistów, kiedy Twoje dziecko tego potrzebuje.

Wybierając dodatkową polisę dla dziecka, tak naprawdę za niewielki koszt zapewniasz mu kompleksową ochronę już od pierwszych dni życia. Ty z kolei zyskujesz spokój ducha i wsparcie profesjonalistów w sytuacji, gdy Twoje dziecko może potrzebować natychmiastowej pomocy. W porównaniu z ubezpieczeniem, jakie oferuje ZUS, jest to korzystna alternatywa zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojej pociechy.

Autor:
Zespół redakcyjny UNILINK

Skontaktuj się z nami