Oszczędności dające poczucie bezpieczeństwa - poduszka finansowa

źródło: Freepik.com

Każdy z nas powinien zadbać o to, aby posiadać oszczędności na nagłe wydatki. Życie potrafi przecież zaskoczyć w każdym momencie i lepiej być na to przygotowanym. Tego rodzaju zabezpieczenie nazywane jest poduszką finansową. Co należy zrobić, aby ją zgromadzić? I co dzięki niej zyskamy?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest poduszka finansowa?
  2. Przed czym chronią oszczędności?
  3. Czym nie jest finansowa poduszka?
  4. Jak zaplanować poduszkę finansową?
  5. Skąd pozyskać oszczędności?
  6. Ubezpieczenia a poduszka finansowa - czy warto?

Czym jest poduszka finansowa?

Są to środki pieniężne przeznaczone na tak zwaną czarną godzinę. W sytuacji, w której spadną na nas nieplanowane wydatki, pieniądze te zapewnią nam poczucie bezpieczeństwa finansowego, wspomagając w kryzysowym momencie życia. Właśnie dlatego nazywa się je "poduszką". Zapewnia ona "miękkie lądowanie" w problematycznej sytuacji, której nie byliśmy w stanie przewidzieć. Pamiętajmy, że nikt z nas nie wie, co przyniesie jutro. Dlatego, abyśmy mogli czuć się komfortowo, powinniśmy zawczasu gromadzić dodatkowe pieniądze. Są one inwestycją w nasze bezpieczeństwo.

Przed czym chronią oszczędności?

Wiele kobiet i mężczyzn zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest zabezpieczenie pieniężne. Jego brak może kosztować dużo nerwów i zdrowia. Sprawi też, że będziemy zastanawiać się, skąd wziąć pieniądze na nagłe potrzeby i od kogo je ewentualnie pożyczyć. Zmusi nas do odwiedzania rodziny czy banków i proszenia o finansowe wsparcie - które kiedyś trzeba będzie zwrócić. Może zdarzyć się, że pożyczanie pieniędzy wpędzi nas w długi od których trudno się później uwolnić.

Dzięki finansowej rezerwie mamy szasnę uniknąć takiego scenariusza a nasz sen będzie spokojny. Zagwarantujemy też sobie komfort psychiczny. Oczywiście im więcej odłożymy pieniędzy, tym większe zyskamy poczucie bezpieczeństwa. Nie groźne nam będą niespodziewane wydatki z domowego budżetu, jak nagła konieczność naprawy samochodu, usunięcia awarii, zakupu pralki czy pokrycia kosztów leczenia. Odłożone środki będą dla nas zabezpieczeniem także wtedy, gdy stracimy pracę. Niektóre wydatki po prostu nie dają się ująć i przewidzieć w naszym budżecie. Dlatego tak ważne jest posiadanie finansowej rezerwy, którą wykorzystamy w kryzysowej sytuacji.

Czym nie jest finansowa poduszka?

Poduszką finansową nie są oszczędności na rozrywkę, wakacje, kupowanie drogich ubrań, konsoli do gier czy wycieczki na weekend w góry. Są to środki na konkretny cel, co czyni je zupełnie innym rodzajem rezerw finansowych. Mają one za zadanie uratować nas z opresji i pozwolić utrzymać dotychczasowy standard życia. Albo w ogóle umożliwić nam życie, gdy nagle utracimy źródło dochodów lub gdy nasze wydatki z jakiegoś powodu będą większe niż zarobki. Są to środki, które powinniśmy gromadzić na tak zwane "trudne chwile" naszego życia.

Jak zaplanować poduszkę finansową?

Poduszkę finansową szacuje się na podstawie średnich wydatków, jakie ponosimy w trakcie miesiąca na utrzymanie gospodarstwa domowego. Na początek musimy jednak wskazać sobie, czemu ma posłużyć nasze zabezpieczenie finansowe. Czy ma nam zapewnić utrzymanie dotychczasowego standardu życia, w sytuacji gdy stracimy źródło dochodów? Czy też chcemy utworzyć je na wypadek nieplanowanych zakupów i wydatków? To także od nas zależy czy ujmiemy jedynie wydatki na rachunki, żywność i leki, czy też uwzględnimy rozrywkę, urlopy lub wizyty u fryzjera. Musimy też uwzględnić liczbę osób, które będą korzystać z zabezpieczenia.

Przyjmuje się, że dla osoby mieszkającej samotnie, zasób jej rezerw (czyli minimum bezpieczeństwa), powinien wynosić równowartość od 3 do 4 miesięcznych wydatków. To minimalny poziom oszczędności, gwarantujący bezpieczeństwo. Rodziny z dziećmi powinny z kolei zadbać o równowartość oszczędności wynoszącą nawet 12 miesięcznych wydatków. Na budowanie poduszki można też spojrzeć od strony dochodów.

Podstawowe poczucie bezpieczeństwa dają kwoty o wartości 3-krotności miesięcznych dochodów, czyli wypłacanych pensji. Te osoby, którym uda się odłożyć kwotę równą rocznym zarobkom, mają doskonałe zabezpieczenie! Taką kwotę mogą np. przeznaczyć częściowo na inwestowanie w fundusze inwestycyjne i zwiększać swoje oszczędności. Tak duże środki na pewno pozwolą na spokojny sen.

Skąd pozyskać oszczędności?

Każdy swoje "awaryjne finanse" będzie budować w innym tempie, co zależy od wysokości miesięcznych przychodów. Co więc może być ich źródłem na trudne czasy? Przede wszystkim powinniśmy wydawać mniej, niż wynosi nasza pensja. Istotne jest oszczędzanie, dzięki któremu możemy odłożyć nadwyżki finansowe. U wielu osób, po odliczeniu rachunków i kosztów życia, nie zawsze zostają spore sumy. Jednak warto odkładać choćby drobne kwoty przez kilka miesięcy, aby zapewnić sobie komfort i spokój w przyszłości. Innym sposobem jest poszukanie dodatkowej pracy, która przyspieszy tempo budowania naszych oszczędności, dzięki temu, że będziemy więcej zarabiać.

Powinniśmy też stworzyć plan finansowy i przestrzegać go. Zadbajmy też o to, aby pozbyć się wszelkich zadłużeń. Co prawda nie zawsze są one przeszkodą w tworzeniu pieniężnego zabezpieczenia, ale mogą poważnie utrudnić jego tworzenie. Nie znaczy to, że powinniśmy z niego zrezygnować. Wręcz przeciwnie - pamiętajmy, że utrata pracy to utrata zdolności do spłacania zobowiązań. Dlatego i na tą ewentualność warto przygotować odpowiednie zabezpieczenie, choćby po to, by móc spłacać raty przez 3 miesiące, zanim np. znajdziemy nową pracę.

Ubezpieczenia a poduszka finansowa

W ramach poduszki bezpieczeństwa wspomogą nas także odpowiednie ubezpieczenia. Warto je kupić, aby uniknąć niespodziewanych i dużych wydatków, których nasze rezerwy finansowe nie byłaby w stanie pokryć.

  • Ubezpieczenie mieszkania zagwarantuje nam wypłatę odszkodowania, gdy to zostanie zniszczone w wyniku np. pożaru. A często są to pieniądze idące w dziesiątki tysięcy złotych i więcej!
  • Na nagłe choroby i drogie leczenie - przyda się ubezpieczenie zdrowotne lub polisa na życie, która przy okazji zabezpieczy bliskie nam osoby. Co więcej - w jej ramach można przeznaczyć na inwestycje część pieniędzy i dzięki temu budować swoje oszczędności.
  • Gdy okaże się, że niechcący komuś wyrządzimy krzywdę lub zniszczymy jego mienie - uratuje nas ubezpieczenie OC.

Pamiętajmy także, aby pieniędzy, dzięki którym możemy czuć się bezpiecznie, nie "zamrażać". Dobrze umieścić je np. na lokacie, która jeszcze bardziej zwiększy zasobność naszego awaryjnego portfela.


Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami