Po co dziecku szkolne NNW?

źródło: Freepik.com

Każdego roku dyrekcja szkół proponuje rodzicom zakup grupowego ubezpieczenia NNW dla dzieci. Oczywiście nie jest to jedyny sposób na to, aby zdobyć tą polisę. Można bowiem wykupić ją samodzielnie, czyli sięgnąć po indywidualne ubezpieczenie dla swojej pociechy. Niektórzy rodzice zastanawiają się jednak czy ich dziecko potrzebuje tego rodzaju ochrony. I czy NNW dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym faktycznie jest niezbędne. Dlatego też sprawdźmy, co obejmuje ubezpieczenie i jaką ochronę zapewnia dzieciom.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest szkolne NNW?
  2. Dlaczego ubezpieczenie szkolne NNW jest ważne?
  3. Przed jakimi zdarzeniami chroni NNW dziecka?
  4. Co daje ubezpieczenie NNW szkolne?
  5. Na co zwrócić uwagę w ubezpieczeniu?
  6. Czy warto sięgnąć po ubezpieczenie dziecka?

Czym jest szkolne NNW?

Ubezpieczenie NNW czyli następstw nieszczęśliwych wypadków, chroni ucznia przed konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą przytrafić się w szkole lub poza nią. A przecież każdego roku w szkołach wiele dzieci ulega przeróżnym wypadkom - od złamań kończyn po znacznie poważniejsze urazy. Powstały w ich wyniku uszczerbek na zdrowiu wymaga najczęściej pilnej interwencji lekarza. W efekcie niektórzy rodzice muszą przeznaczyć środki na leczenie i rehabilitację dziecka.

Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia polisa, która w razie wypadku dziecka, ochroni także portfel jego rodziców. Będą oni mogli liczyć nie tylko na wypłatę świadczeń, ale i zwrot niektórych wydatków. Kupując ubezpieczenie kupujemy więc poczucie bezpieczeństwa i dodatkowe wsparcie. Ubezpieczenie NNW dla dziecka w wieku szkolnym nie jest oczywiście obowiązkowe, ale warto je mieć. Zwłaszcza, że koszty poniesione na leczenie dziecka mogą być dużo wyższe niż cena składki.

Dlaczego ubezpieczenie szkolne NNW jest ważne?

Zarówno dzieci, jak i młodzież w wieku szkolnym są żywiołowe i ruchliwe. Posiadają niespożytkowane pokłady energii, którą muszą gdzieś wykorzystać. Trudno bowiem usiedzieć przez kilka godzin nieruchomo na miejscu, w szkolnej ławce. I lekcje w-f czy uprawianie sportu nie zawsze są w tym przypadku wystarczające. Z tego właśnie powodu dzieci dużo biegają i skaczą, zwłaszcza w czasie przerw. To samo robią w drodze ze szkoły czy do niej. Wiele dzieci, także w czasie lekcji, nie siedzi spokojnie (co jest naturalne w ich wieku) i np. huśta się na stołku. I niestety wiele z tych zachowań może przysporzyć im problemów.

Miejmy jednak na uwadze, że także spokojnym dzieciakom może przytrafić się wypadek. Może to być poślizgnięcie się na korytarzu, upadek ze schodów, potknięcie o próg - te wypadki zdarzają się dość często. A ich konsekwencje bywają niekiedy poważne. Dlatego każdy rodzic przyzna zapewne, że ochrona zdrowia i życia dziecka jest najważniejsza. I zapewne rozważy też zakup ubezpieczenia dla dziecka w szkole.

Przed jakimi zdarzeniami chroni NNW dziecka?

Najczęstsze wśród dzieci są uszkodzenia ciała. Mają one postać złamań i zwichnięć w obrębie kończyn górnych i dolnych. Zdarzają się także wstrząsy mózgu, urazy oka lub ucha czy narządów wewnętrznych. W bardziej skrajnych sytuacjach może dojść do porażenia dziecka prądem lub poparzenia ogniem. Ponieważ niektóre z przerw pomiędzy lekcjami, dzieci spędzają poza budynkiem szkoły, są narażone na pogryzienia i pokąsania przez zwierzęta. Często też dochodzi do uszkodzeń szyi, kręgosłupa, miednicy, organów płciowych (także podczas lekcji w-f czy zabaw na boisku). Niektóre ze zdarzeń pozostawiają niestety po sobie trwały uszczerbek na zdrowiu.

Pamiętajmy jednak, że nie tylko szkoła jest miejscem, w którym dzieciom może przytrafić się nieszczęśliwy wypadek. Może on wydarzyć się także w drodze do i ze szkoły lub całkowicie poza zajęciami (w drodze do znajomych, czy na kurs pozalekcyjny). Tutaj prym wiodą wypadki komunikacyjne, podczas dojazdu z domu do szkoły (i odwrotnie) lub podczas przechodzenia na przejściu dla pieszych. Czasem też zdarzają się pobicia uczniów przez innych. Dodatkowo nie zapomnijmy także o tym, że dzieci uprawiają sporty i bawią się na placach zabaw. To także potencjalne "źródło" nieszczęśliwych wypadków.

Co daje ubezpieczenie NNW szkolne?

Pamiętajmy że NNW dla dzieci w wieku szkolnym, możemy nabyć w różnych wariantach. Te podstawowe chronią przed najczęstszymi wypadkami. Bardziej rozbudowane warianty - przed tymi rzadszymi. Dodatkowo gwarantują nie tylko wypłatę świadczenia, ale także pokrywają koszty leczenia, rehabilitacji czy odszkodowanie w sytuacji nagłego zachorowania dziecka. Warto więc rozszerzyć podstawowy zakres ubezpieczenia (zwłaszcza, że nie są to duże koszty).

W ramach polisy dla dziecka możemy też liczyć na zwrot kosztów leczenia antybiotykami, wizyt lekarskich (np. w celu usunięcia pasożytów zewnętrznych) a nawet na pomoc psychologa. Jeszcze bardziej rozbudowane polisy oferują pomoc prawników i specjalistów z branży IT, jeśli na przykład o dziecku rozpowszechniane są w sieci internetowej krzywdzące informacje. W ramach szerszego pakietu ubezpieczone dziecko może też liczyć na operacje plastyczne (jeśli nieszczęśliwy wypadek spowoduje tego rodzaju uszczerbek na zdrowiu) i odbudowę zębów stałych. Wybierając polisę NNW zwróćmy uwagę czy gwarantuje odszkodowanie za pobyt w szpitalu, gdy dziecko do niego trafi. Albo czy gwarantuje dostęp do środków rehabilitacyjnych lub zakup sprzętu medycznego, niezbędnych w rekonwalescencji dziecka.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim sięgajmy po te ubezpieczenia NNW dziecka, które cechują się wysoką sumą ubezpieczenia. Im wyższa ona będzie, tym więcej środków wypłaci towarzystwo ubezpieczeniowe za każdy procent uszczerbku na zdrowiu dziecka. Wybierając ubezpieczenie istotne jest także sprawdzenie, czy polisa obejmuje uprawianie sportów (także wyczynowych). Jeśli nasze dziecko ma takie hobby, zwykła polisa może nie być wystarczająca.

Warto też zdecydować się na jak najszerszy zakres ochrony. Wszak nigdy nie wiemy, co może przytrafić się dziecku i jakie będą tego konsekwencje. Sprawdźmy też, jakie są wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, zapisane w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). Są to sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa nie wypłaci nam odszkodowania lub nie pokryje niektórych kosztów (m.in rehabilitacji, zakupu leków). Tylko wtedy będziemy mieć pewność, co realnie obejmuje ochrona ubezpieczeniowa i że sięgamy po dobre ubezpieczenie.

Czy warto sięgnąć po ubezpieczenie dziecka?

Te osoby, które zastanawiają się, po co dziecku polisa, nie powinny mieć wątpliwości co do zasadności jej wykupienia. Zakładanie, że dziecko jest bezpieczne i nic mu nie grozi, jak sami wiemy, jest tylko naszym życzeniem. Nawet w najbezpieczniejszej szkole i pod okiem najlepszych pedagogów, może dojść do wypadku. Zakup polisy ma nie tylko wymierny, ale i psychologiczny wymiar. Kupujemy bowiem poczucie bezpieczeństwa za niewielkie pieniądze (składka to kilkadziesiąt złotych na rok). Koszt polisy jest więc dużo niższy niż ewentualne koszty leczenia dziecka.

Poza tym polisa chroni nie tylko w szkole, ale i poza nią. Całą dobę, 7 dni w tygodniu. Także w okresie ferii, wakacji i świąt. Warto więc objąć nasze dziecko taką ochroną i kupić ubezpieczenie. Chętni mogą też wykupić dodatkowe ubezpieczenie OC, które ochroni dziecko przed skutkami szkód, jakie wyrządzi osobom trzecim.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami