Po jakich lekarstwach nie siadać za kierownicę?

źródło: Freepik.com

Każdy z nas wie, że nie wolno wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu i środków odurzających. Nie każdy jednak pamięta, że ta sama zasada dotyczy prowadzenia pojazdu po zażyciu niektórych leków. Po których z nich powinniśmy wystrzegać się prowadzenia samochodu? I jak one na nas wpływają?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czy leki bez recepty szkodzą?
  2. Jakie są popularne reakcje na leki?
  3. Czy przyjmowanie leków może mieć wpływ na wypłatę odszkodowania po wypadku?
  4. Jakie leki są niewskazane dla kierowców?
  5. Jakie inne leki wpływają na prowadzenie pojazdu?

Czy leki bez recepty szkodzą?

Praktycznie każdy przyjmował jakieś leki. Niektórzy robią to sporadycznie, a inni na stałe. W aptekach jest wiele leków dostępnych bez recepty. Przykładem są tu m.in. leki na przeziębienie, czy leki przeciwbólowe. Nie znaczy to jednak, że środki bez recepty są dla nas bezpieczne.

Często przecież słyszymy o konieczności zapoznania się z ulotką informacyjną dołączoną do opakowania. Znajdziemy w niej akapit, który informuje o tym, jak dany medykament wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów. Niektóre z nich nie mają na to żadnego wpływu. Inne mogą, ale nie muszą powodować dolegliwości utrudniających jazdę. A jeszcze inne robią to każdorazowo. Ich przyjmowanie jest absolutnym przeciwskazaniem do jazdy samochodem. Możemy bowiem narazić na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego.

Reakcje na leki

Zażycie niektórych lekarstw może nieść ze sobą działania uboczne. U jednych osób mogą one wystąpić, a u innych nie. Dodatkowo u każdego z nas mogą objawiać się z różnym nasileniem. W przypadku leków przyjmowanych na stałe, bardzo często tylko w początkowym okresie wywołują u kierowców skutki uboczne. Z czasem organizm przyzwyczaja się a niepożądane objawy ustępują. Co jednak należy do nich najczęściej?

  • ograniczona szybkość reakcji, spowolnienie,
  • zawężone i osłabione widzenie,
  • obniżona koncentracja,
  • rozkojarzenie,
  • senność, apatia, zmęczenie,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia koordynacji,
  • obniżony refleks,
  • zaburzenia równowagi,
  • pobudzenie i impulsywność.

Co ciekawe, tego rodzaju zaburzenia mogą wywoływać nawet popularne leki na ból głowy czy katar. Nawet one nie zawsze są bezpieczne dla kierowców i mogą zaburzać ich kondycję. Ich wpływ na organizm może być różny. Dlatego należy zachować ostrożność przy prowadzeniu auta.

Leki a wypadek i ubezpieczenie

Jeśli spowodujemy wypadek, nasza krew może zostać przebadana pod kątem obecności środków odurzających i psychoaktywnych. Także tych, będących składnikiem leków. Osoba będąca pod ich wpływem musi liczyć się z wysoką karą. Jeśli więc spowodujemy wypadek, to na podstawie badania krwi, zostanie ocenione: co zażywaliśmy, kiedy i jaki miało to wpływ na zdarzenie. W zależności jak duży on był, musimy liczyć się z karą w postaci: aresztu, utraty prawa jazdy, zakazu siadania za kierownicą, grzywny, więzienia.

Pamiętajmy też, że prowadzenie pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających (w tym leków), jest podstawą do wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Oznacza to, że jeśli z własnej winy ulegniemy wypadkowi, to nie odstaniemy odszkodowania z naszej własnej polisy na życie.

Jakie środki są niewskazane?

Lekarstwa zawierające pseudoefedrynę

Jej zadaniem jest rozszerzenie oskrzeli i zmniejszenie przekrwienia błon śluzowych, powodując ich skurcz. Popularna jest w środkach na leczenie zatok i na katar. Może też znaleźć się w lekarstwach na kaszel. Najczęściej jednak dostępna jest we wszystkich lekach, które w nazwie mają dopisek "zatoki". Związek ten może podnosić ciśnienie rozkurczowe i przyspieszać pracę serca. Do tego może wywoływać bóle głowy, problemy z widzeniem i drażliwość.

Kodeina

Jest częstym składnikiem leków na ból oraz przewlekły kaszel. Jest substancją opioidową. Efektem jej przyjmowania bywa apatia, senność, bóle głowy, otępienie i reakcje alergiczne. Dlatego jej przyjmowanie i jechanie samochodem, może mieć dla nas bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Co ciekawe jest środkiem ogólnodostępnym. Nie potrzeba na nią recepty.

Podobne właściwości wykazuje morfina. Obniża koncentrację, motorykę i powoduje zmęczenie. Może też odpowiadać za powstanie halucynacji.

Leki przeciwalergiczne też bywają groźne

Bardzo dużo osób cierpi na różnego rodzaju alergie. U niektórych osób są one dolegliwością przewlekłą a u innych pojawiają się okresowo (na wiosnę czy latem). Niestety także leki antyalergiczne mają skutki uboczne. Mogą one bardzo skutecznie upośledzać naszą zdolność do kierowania pojazdami. Głównym, negatywnym efektem ich przyjmowania jest nadmierna senność a także silne zmęczenie oraz obniżona koncentracja. Dochodzi też do ograniczenia czasu reakcji.

Leki niesteroidowe

Oprócz narkotycznych leków przeciwbólowych, w aptekach zakupimy także te nienarkotyczne. Może to być kwas acetylosalicylowy, paracetamol czy ibuprofen. Same w sobie nie powodują żadnych ubocznych reakcji. Nie ograniczają też sprawność psychofizycznej i motorycznej. Jednak pamiętajmy, że często związki te występują razem z innymi, które niekorzystanie wpływają na nasz stan. Niekiedy ibuprofen może być połączony ze wspomnianą już kodeiną, co może wywołać u nas niepożądaną reakcję.

Leki na nadciśnienie

Leki na nadciśnienie mogą negatywnie wpływać na kondycję u tych kierowców, którzy dopiero zaczynają je przyjmować. Objawia się to otępieniem, sennością i zmęczeniem. Na szczęście objawy te mijają po kilku tygodniach, po których nie powinny mieć już żadnego wpływu na samopoczucie kierowców. Oczywiście różne leki wywołują tu różne reakcje - począwszy od dezorientacji a skończywszy na zwykłym osłabieniu.

Leki dla cukrzyków

W przypadku cukrzyków choroba ta sama w sobie stanowi zagrożenie, jeśli nie jest właściwie kontrolowana. Jakiekolwiek zaburzenia związane z gospodarką cukrową mogą bowiem powodować osłabienie, zmęczenie lub nawet utratę przytomności. Zażywanie insuliny, a dokładnie zapomnienie o przyjęciu jej dawki lub zażycie złej ilości leku, może prowadzić do hipogklikemii lub hipergkliekmii. Tak więc kierowcy przyjmujący insulinę, muszą bardzo uważać na jej właściwe dawkowanie.

Leki nasenne i uspokajające

Wszystkie środki, które zawierają w swoim składzie benzodiazepiny są przeciwwskazaniem do siadania za kółko. Wszak ich celem jest pomoc w zasypianiu. Wpływają też negatywnie na psychomotorykę. Nawet pomimo tego, że przyjmujemy je przed pójściem spać, to na czas ich przyjmowania nie powinniśmy brać na siebie roli kierowcy. To samo dotyczy barbituranów oraz wszelkich innych środków nasennych. Mogą powodować one nadmierne odprężenie, które zwiększa nasze rozkojarzenie. Co ciekawe - podobne działanie mogą wykazywać środki na chorobę lokomocyjną.

Leki psychotropowe

Te leki to głównie środki przeciwdepresyjne, które przenikają przez barierę mózg-krew. A to znaczy, że wpływają na pracę układu nerwowego. Są w stanie skutecznie zakłócić psychomotorykę. Powodują też wzmożone znużenie i zmęczenie, zaburzenia koncentracji oraz spowalniają czas reagowania. Mogą być także przyczyną zaburzeń widzenia. Siadanie za kółko po ich przyjęciu, może (choć nie musi) być niebezpieczne. Zależy jaki lek przyjmujemy i w jakiej dawce.

Krople do oczu

Także i one mogą wpłynąć na prowadzenie pojazdu. Jak? Przede wszystkim powodują czasowe nieostre widzenie, rozszerzając źrenicę. Czasem też wywołują światłowstręt. Objawy te nie trwają na szczęście długo. Warto jednak, po zastosowaniu kropli o działaniu leczniczym, powstrzymać się od wsiadania za kółko na kilka godzin. Przynajmniej do ustąpienia efektów ubocznych.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami