Jak przygotować auto do zimy?

źródło: Freepik.com

Samochód zimą wymaga innego zabezpieczenia niż podczas ciepłych pór roku. Konserwacja uszczelek w samochodzie, woskowanie nadwozia, zmiana opon czy sprawdzenie akumulatora i alternatora to podstawy tego, jak przygotować auto zimy. Śnieg, lód i mróz to warunki, na które trzeba się dobrze przygotować. Dowiedz się, jak przygotować auto do zimy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak dbać o samochód zimą?
  2. Czym zabezpieczyć uszczelki w samochodzie na zimę?
  3. Jak przygotować auto do zimy?
  4. Jak zadbać o szyby w samochodzie zimą?

Jak dbać o samochód zimą?

Aby bezpiecznie jeździć samochodem zimą, trzeba się do tego przygotować. I to nie wtedy, gdy na zewnątrz wszystko jest już pokryte śniegiem. Najlepiej zadbać o odpowiednie przygotowania już podczas jesieni. Poza ogólnym sprawdzeniem stanu auta trzeba zwrócić szczególną uwagę na:

  • filtr paliwa,
  • układ hamulcowy - to podstawa bezpiecznej jazdy, a zimą często trzeba się mierzyć z gołoledzią i innymi trudnymi warunkami pogodowymi,
  • akumulator (przy temperaturze 0 stopni Celsjusza jego sprawność spada o 20%, przy -20 stopniach Celsjusza może dochodzić tylko do 50%) i alternator (który uzupełnia użytą przez rozrusznik energię elektryczną w trakcie jazdy i odpowiada on za zasilanie innego sprzętu elektrycznego, tj. oświetlenia, czy radia).

Dobrym pomysłem jest kompleksowe mycie samochodu na myjni ręcznej, a przy tym zabezpieczenie nadwozia woskiem. Ta powłoka chroni lakier przed zanieczyszczeniami. Drobne odpryski to ogniska korozji, które mogą w trakcie zimy szybko się powiększyć.

Przygotowanie samochodu do zimy - zmień opony

Kiedy wymienić opony na zimowe? Nie czekajmy aż spadnie pierwszy śnieg. Opony zimowe będą potrzebne już wtedy, gdy tylko temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Ich specyfika zapewnia jak największą przyczepność do podłoża, szczególnie do zamarzniętej powierzchni drogi. Nigdy nie powinno się jeździć na oponach letnich zimą - to niebezpieczne. Odpowiednie ogumienie skraca drogę hamowania na śliskiej nawierzchni nawet o 25%.

Jeśli tylko możesz, nie kupuj zimowych opon używanych. Najlepiej jest zainwestować w nowe ogumienie i regularnie sprawdzać stan bieżnika. Zgodnie z prawem głębokość bieżnika opon musi wynosić co najmniej 1,6 mm - jednak to bardzo graniczna wartość. Optymalne osiągi zapewnia głębokość na poziomie 3-4 mm. Osoby, które zimą poruszają się po górskich drogach, powinny zaopatrzyć się w łańcuchy śniegowe.

Konserwacja uszczelek. Czym zabezpieczyć uszczelki w samochodzie na zimę?

Konserwacja uszczelek zapobiega ich zamarzaniu oraz gromadzeniu się wilgoci w samochodzie. Dlatego gumowe uszczelki w drzwiach i klapie bagażnika wystarczy posmarować specjalnym środkiem pielęgnacyjnym z silikonem. Ta prosta czynność pomoże uniknąć problemów z zamarzniętymi uszczelkami.

Dodatkowo warto wyposażyć się w odmrażacz do zamków, szczoteczkę do odśnieżania i odmrażacz do szyb - ten zestaw najlepiej trzymać w bagażniku (na wypadek problemów z dostaniem się do środka auta). Skrobaczka do szyb jest bardzo skuteczna, ale jej nieumiejętne używanie prowadzi do powstawania rys. Te są potencjalnym powodem do wymiany całej szyby oraz mogą ograniczać widoczność, zwłaszcza podczas jazdy w słońcu. Część kierowców wozi ze sobą także kable rozruchowe na wypadek problemów z akumulatorem, a nawet sól czy piach w bagażniku (materiały, które mają pomóc w przypadku zakopania się auta w śniegu czy utknięcia na lodzie).

Jak zadbać o szyby w samochodzie zimą?

Warto sprawdzić stan szyb - jeśli w szybie czołowej są drobne uszkodzenia, istnieje szansa, że zamarzająca w nich woda spowoduje dalszy postęp zniszczeń (a finalnie konieczność wymiany szyby). Drobne uszkodzenia, zanim się powiększą, można wypełnić - nie trzeba od razu wymieniać szyby, co jest kosztowne. Warto też wymienić wycieraczki na takie wykonane ze specjalnych kompozytów grafitowych - ich właściwością jest mniejsza podatność na sztywnienie z powodu niskiej temperatury. Koniecznością jest wymiana płynu do spryskiwaczy na płyn zimowy. Dobry płyn to taki o temperaturze zamarzania nie wyższej niż -20 stopni C.

Zimą mogą się pojawić także zaparowane szyby w samochodzie. Parowanie może mieć różne przyczyny - jeśli wynika z nadmiaru wilgoci, należy dokładnie wyczyścić i wywietrzyć auto. Pomoże także wymiana dywaników z materiałowych na gumowe oraz dokładne otrzepywanie butów ze śniegu przed wejściem do samochodu. Powietrze skutecznie osuszy też włączona klimatyzacja. Używa się jej nie tylko latem. W zimę trzeba minimum raz w tygodniu włączyć ją na kilka minut, albo uniknąć kosztownych napraw układu chłodzącego wynikających z zastoju.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami