Jak ustawić światła w samochodzie? Prawidłowa regulacja świateł

źródło: Unsplash.com

Regulację świateł w samochodzie można wykonać samodzielnie. Można też zlecić ją w Stacji Kontroli Pojazdów. To drugie rozwiązanie jest pewne i bezpieczne - jako kierowcy mamy absolutną pewność, że ustawienie świateł jest prawidłowe. Samodzielna regulacja wiąże się z ryzykiem błędu, a co za tym idzie, może ograniczyć bezpieczeństwo jazdy przez za małą widoczność lub oślepianie innych kierowców. Dowiedz się, jak dobrze ustawić światła w samochodzie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak ustawić światła w aucie?
  2. Jak ustawić światła w samochodzie domowym sposobem?
  3. Dlaczego nie można zapomnieć o prawidłowym ustawieniu świateł mijania?
  4. O czym jeszcze należy pamiętać prócz regulacji świateł?

Jak ustawić światła w aucie?

Podczas jazdy wiele rzeczy może wpływać na widoczność - parujące szyby, źle ustawione lusterka czy nieprawidłowe ustawienie świateł mijania. Brak odpowiedniej regulacji świateł to niestety plaga na polskich drogach. Większość kierowców o regulacji przypomina sobie dopiero podczas obowiązkowego przeglądu. Tymczasem ustawienie świateł w Stacji Kontroli Pojazdów zajmuje naprawdę mało czasu - zaledwie kilka minut.

Część osób nie chce tego robić właśnie w tym miejscu, bo nawet nie wiedzą, ile kosztuje ustawienie świateł na stacji diagnostycznej - i obawiają się kolejnych kosztów związanych z użytkowaniem samochodu. A ten koszt jest jednym z najmniejszych - regulacja świateł kosztuje ok. 20 zł. Dokładnie tyle kosztuje zwiększenie bezpieczeństwa własnego i innych użytkowników drogi - niewiele, prawda?

Jeśli nie chcesz specjalnie wybierać się do stacji diagnostycznej, możesz samodzielnie ustawić światła w samochodzie. Jest to jednak niezalecane. Tylko specjalista jest w stanie zrobić to na 100% dobrze, a ty oszczędzasz czas (zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w regulacji świateł).

Ustawienie świateł samodzielnie - jak ustawić światła w samochodzie domowym sposobem?

Samodzielne ustawianie świateł w teorii nie jest trudne. W praktyce wiąże się z ryzykiem - nie każdy potrafi to zrobić, co może wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Jak zatem dobrze ustawić światła w samochodzie?

  • Ustaw auto do prostej ściany, 10 metrów od niej. Samochód powinien stać na równym podłożu.
  • Zapal światła drogowe.
  • Ustaw korektor pochylenia świateł w pozycji neutralnej.
  • Następnie podejdź do ściany. Zaznacz na niej w wyraźny sposób miejsca odpowiadające środkom reflektorów. Zaznacz też środkową oś pojazdu (w jednej linii).
  • Odjedź autem od ściany na odległość 10 metrów w linii prostej.
  • Sprawdź wartość pochylenia świateł na reflektorze swojego pojazdu (to wartość wyrażana w procentach, zazwyczaj wynosi 1%). Każdy 1% oznacza, że w odległości 10 metrów od ściany, granica światła i cienia powinna znajdować się 10 cm poniżej oznaczonych wcześniej punktów odpowiadających środkom reflektorów.
  • Jeżeli granica znajduje się w zły miejscu, trzeba ją wyregulować pokrętłami za pomocą wkrętaka lub klucza.

Regulację świateł należy przeprowadzać po zmroku, aby dobrze widzieć strumień światła. Samochód powinien być pusty, a zbiornik paliwa pełny. Dodatkowo należy najpierw sprawdzić ciśnienie w oponach i wyregulować je zgodnie ze wskazówkami producenta.

Prawidłowe ustawienie świateł mijania - dlaczego nie można o tym zapomnieć?

Podczas jazdy wiele elementów związanych z autem oraz doświadczeniem i umiejętnościami kierowcy wpływa na bezpieczeństwo. Jednym z czynników jest prawidłowe ustawienie świateł drogowych. Brak dobrej regulacji może doprowadzić do spadku widoczności twojego auta na drodze oraz rażenia światłami innych kierowców. W takich warunkach łatwo o niebezpieczne zdarzenia drogowe.

Pamiętaj, że każda szkoda zgłoszona do ubezpieczyciela jest szczegółowo badana. Towarzystwo ubezpieczeniowe sprawdzi, czy jako kierowca zadbałeś o bezpieczeństwo jazdy w prawidłowy sposób. Każdy czynnik określony jako zaniedbanie może mieć wpływ na wypłatę odszkodowania z AC. Ponadto każda szkoda z twojej winy powoduje, że stracisz zniżki na OC - a ubezpieczenie bez zniżek nie należy do najtańszych.

Kwestia finansowa pojawia się też w sytuacji zatrzymania przez policję. Patrole drogowe raczej rzadko wystawiają mandaty za źle ustawione światła mijania, jednak zgodnie z prawem za nieprawidłową regulację grozi nawet 500 zł grzywny. A ponieważ nowy taryfikator mandatów jest ciągle dopracowywany, to może się zdarzyć, że grzywna za źle ustawione światła drogowe będzie jeszcze wyższa.

Regulacja świateł to nie wszystko

Reflektory powinny być regularnie czyszczone - warstwa błota czy innych zabrudzeń może skutecznie ograniczyć zasięg świateł. Ponadto warto używać sprawdzonych żarówek. Te najtańsze są najbardziej awaryjne. Nawet jeśli posiadasz żarówki od sprawdzonego producenta, regularnie kontroluj, czy światło działa w prawidłowy sposób. Podczas corocznej kontroli pojazdu sprawdź, czy wybrana przez ciebie stacja zwraca też uwagą na stan świateł. To szczególnie ważne nie tylko pod względem żarówek!

Reflektor z czasem matowieją, a więc mają ograniczoną skuteczność. Można je samodzielnie polerować, ale lepiej zostawić to specjalistom. Jedną z najgorszych sytuacji jest utrata szczelności w reflektorach. Jeśli woda dostanie się do środka, konieczna będzie ich wymiana. Co do zasady powinno się także regularnie wymieniać żarówki (raz w roku). Wyjątkiem są żarówki typu long life.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami