Rejestracja samochodu z USA - jakie opłaty i dokumenty?

źródło: pexels.com

Stany Zjednoczone pod względem motoryzacyjnym leżą na innym kontynencie - dosłownie i w przenośni. Tamtejsza oferta rynkowa mocno różni się od europejskiej, co może wzbudzać zainteresowanie miłośników rzadkich samochodów. Chodzi nie tylko o klasyczne limuzyny znane między innymi z filmów i seriali. Już od lat 90. nasi rodacy sprowadzają z USA bardzo różne samochody osobowe. Ze względu na zainteresowanie, jakie wzbudzają auta zza oceanu, całkiem sporo osób pyta, czy rejestracja samochodu z USA jest skomplikowana. Postanowiliśmy udzielić odpowiedzi na tak zadane pytanie. Samochód ze stanów wymaga nie tylko rejestracji, ale również ubezpieczenia OC. Wyjaśniamy zatem, czy zakup takiej polisy nie nastręcza problemów.

Przed rejestracją należy opłacić m.in. akcyzę oraz VAT

Wszystkie osoby pytające, jak przebiega rejestracja samochodu z USA powinny wiedzieć, że taka czynność nie będzie możliwa bez potwierdzenia zapłaty cła, akcyzy oraz podatku VAT. W praktyce auta ze stanów dla polskiego nabywcy często są najpierw sprowadzane do Niemiec. Wynika to między innymi z niższych kosztów frachtu oraz rozładunku. Znaczenie ma również mniejsza stawka VAT względem tej obowiązującej w Polsce (19% zamiast 23%). Niezależnie od stawki podatku VAT, konieczne będzie posiadanie dowodu zapłaty. Identyczna sytuacja dotyczy cła. Celne opłaty za auto z USA wynoszą około 10% jego wartości.

Kolejny koszt to akcyza - auta z USA zwykle są obłożone taką opłatą zależną od pojemności silnika i rodzaju napędu. Bez zapłacenia akcyzy ustalonej według polskich przepisów, rejestracja auta z USA nie będzie możliwa. Aktualne stawki akcyzowe wynoszą:

 • 18,60% podstawy opodatkowania (tj. wartości auta powiększonej o cło) w przypadku samochodów spalinowych o pojemności silnika ponad 2000 centymetrów sześciennych
 • 9,30% podstawy opodatkowania dla hybryd typu HEV, MHEV i PHEV z pojemnością silnika 2000 - 3500 centymetrów sześciennych
 • 1,55% podstawy opodatkowania w przypadku hybryd typu HEV i tzw. miękkich hybryd (MHEV) o pojemności silnika do 2000 centymetrów sześciennych
 • 0,00% podstawy opodatkowania w ramach zwolnienia obejmującego auta w pełni elektryczne i wodorowe oraz hybrydy typu plug-in (PHEV) o pojemności silnika do 2000 centymetrów sześciennych
 • 3,10% podstawy opodatkowania - stawka dotycząca pozostałych samochodów osobowych

Warto wspomnieć, że jeśli potwierdzenia zapłaty VAT-u i cła za samochód ze stanów są sporządzone w języku obcym, to potrzebne będzie ich przetłumaczenie przez przysięgłego tłumacza.

Samochody sprowadzone z USA wymagają przeróbek

Osoby pytające jak wygląda rejestracja samochodu z USA, powinny również mieć świadomość, że jeszcze przed udaniem się do lokalnego wydziału komunikacji w celu zarejestrowania auta na stałe, konieczne jest dokonanie pewnych przeróbek technicznych. W przeciwnym razie, niemożliwe będzie pozytywne przejście badania technicznego, które trzeba posiadać przed złożeniem wniosku o stałą rejestrację auta. W praktyce zmiany najczęściej ograniczają się np. do reflektorów i kierunkowskazów. Przed zakupem konkretnego modelu warto się jednak upewnić się, że auto z USA (samochód USA) nie wygeneruje dużych kosztów przeróbek.

Rejestracja samochodu z USA nie będzie problemem

Dobrą wiadomością dla osób sprowadzających auto z USA jest fakt, że rejestracja takiego samochodu nie będzie problemem po dokonaniu pewnych dodatkowych formalności i czynności (opisanych powyżej). Stała rejestracja auta z USA w Polsce wymaga następujących dokumentów:

 • dowodu osobistego lub paszportu właściciela auta
 • wniosku o rejestrację pojazdu
 • przetłumaczonych dokumentów potwierdzających własność auta (faktura lub umowa sprzedaży oraz dowód/akt własności pojazdu - Certificate of Title)
 • potwierdzeń uregulowania VAT-u oraz cła (również przetłumaczonych w razie potrzeby)
 • dokumentu potwierdzającego płatność akcyzy
 • zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego
 • oświadczenia właściciela o braku tablic (wymagane jeśli ma miejsce rejestracja samochodu z USA bez tablic)

Warto dodać, że dla urzędu rejestrującego samochód, USA jako miejsce pochodzenia nie ma wpływu na opłaty. Dlatego wszystkie opłaty urzędowe będą identyczne, jak w przypadku rejestracji używanego auta z Polski. Za standardowe tablice rejestracyjne zapłacimy więc 80 zł, pozwolenie czasowe kosztuje kolejne 13,50 zł, a opłata za dowód rejestracyjny i komplet znaków legalizacyjnych to 66,50 zł. Niewielki dodatkowy koszt stanowi opłata legalizacyjna (50 groszy) płacona osobno za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic rejestracyjnych. Większym problemem od opłat może być konieczność zarejestrowania auta z USA w ciągu zaledwie 30 dni od jego sprowadzenia.

Ubezpieczenie auta z USA: agent pomoże w każdej sytuacji

Rejestracja samochodu z USA to nie jedyna czynność, jaka jest potrzebna do legalnego poruszania się takim autem po polskich drogach. Nie można też zapominać o ubezpieczeniu OC. Chodzi zarówno o krótkoterminowe OC dla auta z tablicami tymczasowymi (na 30 dni), jak i normalną roczną polisę. Czasem okazuje się, że rzadziej spotykane auta ze stanów nie widnieją w kalkulatorach ubezpieczeniowych dostępnych online. Nie stanowi to jednak problemu, gdyż polisę OC i ewentualne AC można będzie zakupić u dobrego agenta ubezpieczeniowego.

Znajdź agenta ubezpieczeniowego, który pomoże w wykupieniu OC dla mniej lub bardziej rzadkiego auta >

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami