Samochodem czy samolotem do Chorwacji? Sprawdź opcje wyjazdu!

Chorwacja to jeden z najczęściej wybieranych kierunków turystycznych. Piękne widoki, ciekawa kultura oraz zachwycająca przyroda (m.in. w Narodowym Parku Jezior Plitwickich) zachęcają do podróży. Jednak zawsze pozostaje dylemat: czy Chorwację lepiej zwiedzać samochodem czy samolotem? Który sposób transportu jest lepszy? Przed podjęciem decyzji należy rozważyć wszystkie za i przeciw, a następnie dobrać odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie wady a jakie zalety ma wyjazd do Chorwacji autem?
  2. Czy opłaca się lecieć samolotem do Chorwacji?
  3. Co wybrać przylot samolotem czy przyjazd samochodem do Chorwacji?
  4. Jakie wybrać ubezpieczenie na wyjazd do Chorwacji?

Wyjazd samochodem do Chorwacji - wady i zalety

Polacy chętnie podróżują do Chorwacji. To jeden z krajów, który chętnie zwiedzamy samochodem - mimo tego, że podróż do niego zajmuje dwa dni. Trasa wynosi średnio 1100 km (w zależności od tego, skąd i dokąd dokładnie wyjeżdżamy). Jednak własny samochód daje możliwość zobaczenia tylko tego, na czym nam zależy. Nie jesteśmy zależni od reszty osób będących na wycieczce zorganizowanej przez biuro podróży.

Możemy także sporo zobaczyć po drodze - każdy kraj, przez który będziemy przejeżdżać, to okazja do zwiedzenia czegoś nowego. Z drugiej strony wyjazd do Chorwacji samochodem jest bardzo męczący, nawet jeśli w podróży jest kilku zmieniających się co jakiś czas kierowców. Po dojechaniu na miejsce konieczny będzie jeden dzień na regenerację. Rekompensatą jest fakt, że będąc już w Chorwacji możemy zaplanować zwiedzanie tylko wybranych punktów. Jeśli coś nam się nie podoba, nie musimy temu poświęcać uwagi - wystarczy pojechać dalej.

Czy opłaca się lecieć samolotem do Chorwacji?

Tak, jeśli decydujemy się na zorganizowaną wycieczkę z biura podróży. Wtedy mamy zagwarantowany transport z i na lotnisko. Nie musimy martwić się o to, gdzie i jak wypożyczyć samochód w obcym kraju. Ponadto czas samej podróży znacząco się skraca - lot do Chorwacji może trwać od dwóch do pięciu godzin. To znacznie mniej męczące niż spędzenie dwóch dni w samochodzie, ale na samą podróż w jedną stronę i tak trzeba przeznaczyć cały dzień.

W końcu odprawa na lotnisku także trochę zajmuje, co finalnie daje dość długi czas dotarcia na miejsce docelowe. Jeśli zdecydujemy się na Chorwację samolotem trzeba dokładnie sprawdzić, którą jej część chcemy zwiedzić. Następnie należy poszukać ofert biur podróży czy też bezpośrednich lotów do portu, który jest najbliżej danego regionu. Z Polski można dolecieć do Zagrzebia, Zadaru, Splitu czy Dubrownika.

Co wybrać: Chorwacja samolotem czy samochodem?

Wybór będzie prosty, jeśli odpowiemy sobie na kilka pytań:

  • Czy chcemy na własną rękę planować całą wyprawę oraz szukać atrakcji?
  • Czy chcemy na własną rękę szukać ubezpieczenia turystycznego, czy wolimy korzystać z ofert dostępnych w biurach podróży?
  • Czy jesteśmy w stanie wytrzymać w samochodzie wiele godzin?
  • Czy z jakiegoś powodu nie chcemy podróżować samolotem? Przykładowo w dobie koronawirusa podróż własnym autem może się wydawać znacznie bezpieczniejsza.
  • Jakie mamy potrzeby: relaks na miejscu w hotelu czy aktywne zwiedzanie?

Po rozpoznaniu własnych potrzeb z pewnością będzie nam prościej zdecydować. Trzeba wziąć także pod uwagę fakt, że wyjazd zorganizowany przez biuro podróży może być znacznie tańszy (jeśli znajdziemy dobrą ofertę). Z kolei Chorwacja samochodem także może się okazać bardzo “budżetowym” sposobem zwiedzania, ale tylko wtedy, gdy koszty podróży zostaną podzielone na kilka osób.

Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Chorwacji?

Przed wyjazdem należy zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. W przypadku wyjazdów zorganizowanych z lotami czarterowymi wszystko spoczywa na barkach organizatora wycieczki. Nie oznacza to jednak, że mamy się w ogóle nie interesować ubezpieczeniem na wyjazd - koniecznie powinniśmy dopytać, w jakim zakresie chroni nas polisa gwarantowana przez biuro podróży. Zazwyczaj jest to bardzo ograniczony zakres. Dlatego warto pomyśleć o dokupieniu takich polis, jak indywidualne ubezpieczenie turystyczne zawierające w sobie koszty leczenia i NNW. Ponieważ na lotnisku łatwo o zgubiony bagaż, można też rozszerzyć polisę o ubezpieczenie bagażu. W ten sposób otrzymamy gwarantowane odszkodowanie, jeśli przewoźnik zgubi nasze walizki. W pozostałych przypadkach oczywiście można ubiegać się o odszkodowanie, ale otrzymanie go wcale nie jest takie oczywiste.

Chorwacja jest krajem należącym do Unii Europejskiej, ale nie warto polegać tylko na ochronie z bezpłatnej karty EKUZ. Ta karta gwarantuje pokrycie kosztów leczenia w takim zakresie, w jakim są one bezpłatne dla obywateli danego kraju. Nie gwarantuje pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski ani kosztów akcji ratunkowych. Jeśli chcemy mieć pewność, że nie zbankrutujemy w razie takich wypadków, to jeszcze przed wyjazdem pomyślmy o dobrze dobranym ubezpieczeniu turystycznym.

Osoby, które wybierają się do Chorwacji samochodem, powinny wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę. Na pewno przyda się rozszerzenie assistance, czyli pomoc ubezpieczyciela w razie różnych zdarzeń drogowych. Na tak długiej trasie wszystko może się wydarzyć, dlatego nie warto polegać tylko na OC czy AC.

Skontaktuj się z nami