Rodzinne wakacje - jak zaplanować bezpieczne wakacje z dziećmi?

Podczas rodzinnych wakacji myślimy głównie o zabawie, jednak należy pamiętać, że wypadki chodzą po ludziach. Z tego względu jeszcze przed wyjazdem warto pomyśleć o tym, jak sprawić, aby wakacje były bezpieczne. Oprócz dobrego przygotowania do wyjazdu można ochronić dziecko, kupując mu dedykowane ubezpieczenie na wakacje, a w przypadku wyjazdu za granicę wyrabiając także kartę EKUZ. Wbrew pozorom planowanie bezpiecznych wakacji nie jest trudne - wymaga tylko trochę czasu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak zaplanować bezpieczne, rodzinne wakacje?
  2. Jakie są dostępne opcje ochrony dla członków rodziny na wakacje?
  3. Jakie ubezpieczenie wybrać na wakacje dla rodziny?

Jak zaplanować bezpieczne, rodzinne wakacje?

Planowanie wakacji to podstawa bezpieczeństwa. Chociaż spontaniczne wyjazdy są ciekawe i ekscytujące, to wakacje z rodziną muszą być przemyślane. W końcu odpowiadamy nie tylko za siebie, ale i za dzieci, które w każdej sytuacji w obcym miejscu mogą polegać tylko na opiece dorosłych. Dlatego gdy już wybierzemy kierunek wyjazdu, ustalmy, czy wyjeżdżamy sami czy korzystamy z oferty biura podróży. Pierwsza opcja jest bardziej wymagająca organizacyjnie, ale daje większą swobodę zwiedzania. Z kolei wycieczka zorganizowana to zapewniona opieka rezydenta/opiekuna wyprawy, ubezpieczenie turystyczne w cenie wyjazdu oraz pewne atrakcje.

Niezależnie od wyboru, postarajmy się dowiedzieć czegoś o więcej o miejscu, do którego się udajemy - zwłaszcza, jeśli jedziemy za granicę. Warto zabrać ze sobą mini słownik, aby móc porozumieć się w obcym języku (angielski nie zawsze wystarczy). Dobrze przemyślmy, jakich rzeczy będziemy potrzebować na miejscu i spakujmy się w odpowiedzialny sposób. Przykładowo, wyjeżdżając do słonecznych krajów pamiętajmy o zwiększonym ryzyku oparzeń u dziecka i zabierzmy ze sobą niezbędne kremy i leki, aby nie szukać ich gorączkowo na miejscu.

Gdy już przygotujemy się logistycznie w podstawowym zakresie, ustalmy jeszcze, z kim będziemy się kontaktować w razie nagłych wypadków. Jeśli to my sami ulegniemy wypadkowi, konieczne będzie zapewnienie dziecku opieki i powrotu do domu w bezpieczny sposób (np. ze znajomą osobą). W portfelu albo w paszporcie warto umieścić karteczkę z numerem telefonu z dopiskiem “ICE” (in case of emergency). Taki dopisek można także dać przy wybranych numerach w telefonie. Przed wyjazdem należy też pomyśleć o dopasowanym do naszych potrzeb ubezpieczeniu.

Wakacje z dziećmi a dostępne ubezpieczenia

Standardowo dziecko objęte jest ochroną z ubezpieczenia szkolnego. Umowa z ubezpieczycielem podpisywana jest na 12 miesięcy, dlatego dziecko chronione jest także podczas wakacji. Należy jednak pamiętać, że z tej polisy nie zawsze otrzymamy odszkodowanie. Wszystko zależy od jej zakresu. Dotyczy to zwłaszcza ograniczeń terytorialnych. Bardzo często szkoda, do której doszło za granicą, nie znajduje się w odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Dlatego przed wyjazdem dziecka na wakacje warto sprawdzić, czy i w jakim zakresie ubezpieczenie szkolne obowiązuje w danym kraju. Ponadto warto dokupić ubezpieczenie turystyczne dziecka na wakacje - takie oferty dobiera się indywidualnie w towarzystwach ubezpieczeniowych.

Dodatkowo każdy organizator wyjazdów zorganizowanych takich jak kolonie czy obozy posiada obowiązek ubezpieczenia uczestników wycieczki. Koszt polisy zawsze znajduje się już w cenie wyjazdu. Obecnie rodzice mają naprawdę szeroki wybór ubezpieczeń dla dzieci na wakacje. Poza podstawowymi polisami (szkolną i obowiązkową organizatora, jeśli wybieramy wyjazd zorganizowany) dostępne są naprawdę indywidualne polisy turystyczne (np. ubezpieczenie narciarskie) i darmowe rozwiązania takie jak EKUZ.

Jakie ubezpieczenie wybrać na rodzinne wakacje?

Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli wybieramy wyjazd zorganizowany, to polisa wykupiona przez organizatora powinna wystarczyć. Przed podpisaniem dokumentów sprawdźmy tylko, czy na pewno ubezpieczenie zawiera w sobie takie elementy jak koszty leczenia oraz NNW. Organizator powinien udostępnić na prośbę rodzica Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Jeśli uznamy, że to za mało albo organizujemy wyjazd na własną rękę, to poszukajmy dobrej oferty ubezpieczeniowej dla całej rodziny.

Zastanówmy się, jakie zagrożenia mogą czekać na dziecko w danym miejscu? W jakim zakresie możemy potrzebować pomocy? Przykładowo, podczas rodzinnych wakacji w Egipcie warto wykupić ubezpieczenie turystyczne z assistance, aby w razie złego samopoczucia szybko zorganizować pomoc lekarską. W takich przypadkach wystarczy zadzwonić do ubezpieczyciela, który od razu poda nam informację, gdzie znajduje się najbliższa placówka medyczna i co należy dalej zrobić.

Część rodziców uważa, że podczas rodzinnych wakacji w Unii nie muszą kupować dodatkowych polis, jeśli wyrobią sobie i całej rodzinie karty EKUZ. To błąd! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obejmuje pomoc tylko w takim zakresie, w jakim jest ona bezpłatna dla obywateli danego kraju. Ponadto działa tylko w państwach Unii Europejskiej oraz EFTA. Z tego powodu jest to niewystarczająca ochrona na wyjazd dziecka za granicę. Nie zmienia to jednak faktu, że kartę EKUZ warto wyrobić - zdecydowanie może pomóc w większości przypadków.

Skontaktuj się z nami