Ubezpieczenie ciągnika rolniczego - rolniku, co powinieneś o nim wiedzieć?

Na rolniku spoczywa obowiązek wykupienia aż kilku ubezpieczeń, które będą chronić jego działalność. Wśród nich znajduje się także polisa komunikacyjna, czyli OC ciągnika rolniczego (i innych używanych pojazdów). Jak działa ubezpieczenie ciągnika rolniczego i ile kosztuje OC za ciągnik?

Z artykułu dowiesz się

Czy ubezpieczenie ciągnika rolniczego jest obowiązkowe?

Rolnicy zobowiązani są do wykupienia kilku podstawowych ubezpieczeń - m.in. OC rolnika, ubezpieczenia upraw czy ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego (od ognia i innych zdarzeń losowych). Podstawą pracy rolnika są także różnego rodzaju urządzenia mechaniczne i pojazdy - w tym ciągnik.

Jak się okazuje, OC ciągnika rolniczego jest obowiązkowe. Wynika to z ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych. Czyli ciągnik tak samo jak zwykłe pojazdy objęty jest obowiązkiem posiadania OC. Mimo tego, że ciągnik rolniczy nie rozwija wysokich prędkości (powyżej 25 km/h), to w tym przypadku podczas poruszania się po drodze traktowany jest jak auta, skutery i motocykle. Wynika to z faktu, że wciąż może wziąć udział w wypadku albo innym zdarzeniu drogowym, gdzie standardowe OC rolnika po prostu nie zadziała.

Umowa ubezpieczenia ciągnika rolniczego zawierana jest na rok. W tym czasie nie można jej wypowiedzieć, chyba że dojdzie do sytuacji, która da rolnikowi do tego prawo. Może być to sprzedaż albo wyrejestrowanie pojazdu. Zawsze należy dokładnie sprawdzić warunki ubezpieczenia przed podpisaniem umowy. Wszystkie potrzebne informacje znajdują się dokumencie nazywanym Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Co daje ubezpieczenie ciągnika?

OC ciągnika chroni rolnika przed odpowiedzialnością finansową, jeśli szkodę z jego winy poniosą osoby trzecie. Wszystkie zdarzenia drogowe, których wynikiem będzie szkoda materialna lub osobowa innych uczestników ruchu, zostaną opłacone z OC wykupionego przez rolnika. Zasady działania tego ubezpieczenia nie różnią się od zasad ubezpieczania innych pojazdów mechanicznych.

Każdy rolnik zobowiązany jest do wykupienia OC ciągnika najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Ciągnik nie może zostać wprowadzony do ruchu, jeśli nie posiada ważnego OC.

Przed jakimi sytuacjami ubezpieczenie OC nie chroni ciągnika?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie zapewnia rolnikowi zbyt szerokiej ochrony. To tylko podstawowy zakres, wymagany, aby móc użytkować dany sprzęt. Jednak ciągniki, tak jak i inne pojazdy rolnicze, nie są tanie. Jednocześnie są narażone na kradzież czy zniszczenie. W związku z tym warto wykupić dodatkowe rozszerzenia do OC ciągnika, które zapewniają finansową ochronę w razie:

  • uszkodzeń powstałych w czasie normalnego użytkowania,
  • awarii,
  • zniszczeń (np. będących wynikiem aktów wandalizmu),
  • kradzież,
  • wypadków,
  • kolizji.

Co prawda rozszerzenia zwiększają koszt ubezpieczenia OC, ale jednocześnie zwiększają także komfort psychiczny rolnika.

Ile kosztuje OC ciągnika rolniczego?

Nie istnieje możliwość podania jednej, orientacyjnej ceny dla wszystkich ciągników. Tak samo jak samochody osobowe ciągniki rolnicze ubezpieczane są za naprawdę różne sumy mimo tego, że zakres polisy jest zawsze taki sam. Na cenę OC ciągnika wypływają: wiek pojazdu, aktualny przebieg, stan techniczny, moc i pojemność silnika, a także rodzaj, model i marka.

Nie bez znaczenia są także wypracowane zniżki. Choć ciągnik nie kojarzy się z pojazdem, który bierze udział w wypadkach, to jednak dochodzi czasem do takich sytuacji. Jeśli dane zdarzenie drogowe odbędzie się z winy rolnika, to odbije się to później na wysokości składki za OC ciągnika. Aby poznać orientacyjną cenę ubezpieczenia OC pojazdu, wystarczy skontaktować się z wybranym TU i zapytać o ofertę albo skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń dla ciągników rolniczych. Bardzo często koszt ubezpieczenia waha się między 200 a 300 zł rocznie.

Czy warto rozszerzać OC ciągnika rolniczego?

Zdecydowanie tak! Co prawda ubezpieczenie ciągnika wraz z rozszerzeniami nie jest tanie, ale zdejmuje z rolnika odpowiedzialność finansową za naprawdę szeroką pulę zdarzeń.

Naprawa bądź kupno nowego sprzętu może się odbyć z pieniędzy wypłaconych z polisy, co nierzadko potrafi uratować firmowy budżet. Jeśli dodamy do tego ryzyka ponoszone przez rolników, takie jak zniszczenie upraw przez suszę bądź inne warunki pogodowe, to zauważymy, że w tej branży zabezpieczanie się na każdym polu to podstawa.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Skontaktuj się z nami