Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy - ile kosztuje i co warto wiedzieć?

źródło: Freepik.com

Cukrzyca związana jest z nieprawidłowym wydzielaniem insuliny, która odpowiedzialna jest za regulowanie poziomu cukru we krwi. Choroba ta jest uznawana za cywilizacyjną. Szacuje się, że obecnie zmaga się z nią ok. 3 milionów Polaków. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają świadomość, że leczenie różnego rodzaju dolegliwości jest kosztowne i wprowadzają nowe produkty, na przykład ubezpieczenie na wypadek cukrzycy. Zobacz na czym polega tego rodzaju ubezpieczenie i ile kosztuje?

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czym według ubezpieczyciela jest cukrzyca?
 2. Co obejmuje ubezpieczenie na wypadek cukrzycy?
 3. Ile kosztuje ubezpieczenie na wypadek cukrzycy?
 4. Jak działa ubezpieczenie na wypadek cukrzycy?
 5. Na jaki okres jest zawierane ubezpieczenie na wypadek cukrzycy?

Chociaż wystąpieniu wielu schorzeń można uniknąć, nie zawsze się jest to możliwe. Dlatego też wykupienie ubezpieczenia w razie choroby jest zasadne. Poniżej przedstawiamy informacje na temat cukrzycy i ubezpieczenia z tego zakresu. Zapoznaj się z nimi i zobacz czy warto wykupić polisę dotyczącą tej choroby?

Co to jest cukrzyca? – definicja wg ubezpieczyciela

Cukrzyca należy do chorób przewlekłych. Ze względu na stres, brak aktywności fizycznej, otyłość i złe nawyki żywieniowe ryzyko zachorowania na nią z roku na rok wzrasta.

Jednym z głównych symptomów cukrzycy jest bardzo wysokie stężenie glukozy we krwi. Ponadto do jej objawów zaliczyć można: częstomocz, wzmożony apetyt, spadek masy ciała, permanentne zmęczenie oraz ospałość.

Zlekceważenie pierwszych oznak lub niewłaściwe leczenie cukrzycy może prowadzić do poważnych powikłań takich jak: hiperglikemia, zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek, gorsze gojenie się ran, martwica dystalnych części nóg (tzw. stopa cukrzycowa), ślepota czy miażdżyca. Według statystyk choroba ta siódmą najczęstszą przyczyną śmierci. Dlatego też warto profilaktycznie wykupić polisę, która pomoże nam w przypadku zachorowania.

Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy dotyczy zdiagnozowania u osoby ubezpieczonej:

 • cukrzycy typu 1, która jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Powoduje ona niedobór insuliny i konieczność stałego jej przyjmowania,
 • cukrzycy typu 2 – jest to choroba metaboliczna. Jej cechą charakterystyczną jest wysoki poziom glukozy we krwi oraz niedobór lub oporność na insulinę.

Ubezpieczenie nie obejmuje innych typów cukrzycy nawet w sytuacji, gdy ich leczenie wymaga stałego przyjmowania insuliny, na przykład ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki.

Warto wiedzieć, że polisa na wypadek cukrzycy dedykowana jest tylko i wyłącznie dla osób, które w momencie jej podpisywania były zdrowe. Ponadto rozpoznanie i leczenie cukrzycy musi nastąpić w okresie trwania ochrony. Ubezpieczenie to może zatem wykupić osoba zdrowa, do 61. roku życia. Dodatkowo potwierdzenie zdiagnozowanej cukrzycy musi być zawarte w dokumentacji medycznej.

Co obejmuje ubezpieczenie na wypadek cukrzycy?

Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy obejmuje:

 • dostęp do serwisu internetowego, który dedykowany jest dla diabetyków;
 • pokrycie kosztów zakupu leków zarówno refundowanych, jak i nierefundowanych;
 • opiekę specjalistów, między innymi konsultacje z diabetologiem i dietetykiem;
 • wypłatę świadczenia, które ubezpieczony może dowolnie rozdysponować;
 • zestaw do badania poziomu glukozy we krwi, w którego skład wchodzi glukometr, paski testowe, lancety i nakłuwacze.

Ile kosztuje ubezpieczenie na wypadek cukrzycy?

Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy dedykowane jest osobom, które chcą profilaktycznie zabezpieczyć się na okoliczność zachorowania na tą chorobę. Składka takiego ubezpieczenia wynosi od 150 złotych miesięcznie. Istotną kwestią, która jest brana pod uwagę przy określaniu jej wysokości jest zakres ubezpieczenia, na przykład polisa zapewniająca ochronę w przypadku zachorowania na cukrzycę typu 1 będzie wymagała uiszczania niższej składki w porównaniu z ubezpieczeniem, które obejmuje dwa typy cukrzycy – szczególnie, że cukrzyca typu 2 występuje powszechnie. Ponadto przy szacowaniu składki ubezpieczenia na wypadek cukrzycy brane są następujące kwestie dotyczące ubezpieczonego:

 • jego wiek,
 • historia chorób w jego rodzinie,
 • stan zdrowia,
 • suma ubezpieczenia,
 • zakres ewentualnych dodatkowych świadczeń.

Aby wybrać najlepszą opcję dla siebie warto przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem porównać ze sobą oferty kilku towarzystw.

Jak działa ubezpieczenie na wypadek cukrzycy?

Polisa na wypadek cukrzycy zapewnia wsparcie finansowe oraz pomoc w zakresie leczenia tej choroby. Ochronę tą można obecnie wychodzić bez wychodzenia z domu. Wszelkie formalności załatwiane są przez Internet.

Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy działa bardzo prosto! Aby uzyskać świadczenie ubezpieczony musi w momencie zdiagnozowania choroby zgłosić się do ubezpieczyciela i przekazać odpowiednią dokumentację medyczną potwierdzającą diagnozę. Warto przy tym wiedzieć, że gdy diagnoza cukrzycy zostanie postawiona:

 • do 90 dni od chwili zawarcia polisy otrzymamy równowartość wpłaconych składek;
 • powyżej 90 dni od podpisania umowy zostanie nam wypłacone świadczenie, które będzie równe sumie ubezpieczenia z dnia postawienia rozpoznania.

Na jaki okres jest zawierane ubezpieczenie na wypadek cukrzycy?

Umowa ubezpieczenia na wypadek cukrzycy zawierana jest na 5 lat. Przed koniec okresu ubezpieczony może ją przedłużyć chyba, że ochrona już wygasła w momencie rozpoznania choroby i realizacją świadczenia.

Autor:
Zespół redakcyjny UNILINK

Skontaktuj się z nami