OC zawodowe

Niemal każda branża wiąże się z pewnym ryzykiem, którego zwykle nie da się uniknąć. Niektóre grupy zawodowe są jednak zdecydowanie bardziej obciążone prawdopodobieństwem wyrządzenia szkody osobie trzeciej, w związku z czym konieczna jest skuteczna ochrona na wypadek takich sytuacji. Właśnie w tym celu należy wykupić OC zawodowe, by zabezpieczyć się przed konsekwencjami losowych sytuacji i nie tylko.

Czy OC zawodowe jest obowiązkowe?

W większości przypadków OC zawodu jest całkowicie dobrowolne – oznacza to, że nie jesteśmy zobowiązani do jego posiadania, choć nie da się ukryć, że wielu przedstawicieli różnych rodzajów działalności i tak decyduje się na jego wykupienie. Część profesji natomiast, ze względu na rozporządzenia Ministra Finansów, powinny zadbać o takie ubezpieczenie. Dotyczy to tych zawodów, na których ciąży znacznie większa odpowiedzialność. To skutkuje z kolei możliwością wyrządzenia szkody osobie trzeciej.

Mowa tutaj m.in. o pracownikach ochrony zdrowia, w tym oczywiście lekarzy. Podobnie jest w przypadku radców prawnych czy właścicieli biur rachunkowych. Bez OC nie mogą się też obejść inżynierowie budowlani, zarządcy nieruchomości, detektywi, notariusze, komornicy sądowi, a także księgowi.

Dobrowolne OC jest z kolei przydatne szczególnie w przypadku weterynarzy, kucharzy, nauczycieli, wychowawców kolonijnych oraz farmaceutów. Te zawody, wraz z wieloma innymi, również mogą wiązać się z dużym ryzykiem, dlatego aktualna polisa będzie nieocenioną pomocą, jeśli przykładowo zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności za wyrządzone szkody.

Dlaczego warto wykupić OC zawodowe?

Bez względu na charakter Twojej działalności z pewnością zależy Ci na dobru klienta – to od tego, czy będzie zadowolony z Twoich usług, zależy przyszłość przedsiębiorstwa. Trudno będzie docierać do coraz większej liczby osób, jeśli dotychczasowi kupujący czy chociażby zleceniodawcy nie będą mogli powiedzieć, że Twoja praca ich satysfakcjonuje.

Niestety w każdym zawodzie może dojść do błędu spowodowanego nieumyślnie. Czasem pomyłkę udaje się naprawić, czasem jednak doprowadza ona do powstania szkody rzeczowej czy finansowej. Właśnie w takich sytuacjach przydaje się OC zawodu. Jeśli Twój pracownik doprowadzi do strat majątkowych czy osobowych, Twoja firma może zostać wezwana do wypłaty odszkodowania, którego kwota może przekraczać zasoby firmowego kapitału. Możliwość wsparcia ze strony ubezpieczyciela daje zatem bezwzględne poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli chcesz się zatroszczyć o swoje interesy i zabezpieczyć na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, zgłoś się do nas. Nasza multiagencja Unilink S.A. doradza w wyborze najlepszej oferty ubezpieczeniowej.

Zostaw kontakt
Oddzwonimy do Ciebie

Zobacz także: