Ubezpieczenie motocykla

Posiadasz własny motocykl? Pamiętaj, że obejmuje Cię ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych i konieczność posiadania ważnego OC. Jednak będąc właścicielem motocykla, oprócz spełniania swojego obowiązku ustawowego, warto zadbać zarówno o bezpieczeństwo swoje jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Sprawdź, na co zwracać uwagę, wybierając ubezpieczenie OC motocykla.

Ubezpieczenie motocykla – co warto wiedzieć?

Grono właścicieli jednośladów powiększa się z roku na rok. Niestety wzrasta także liczba osób poszkodowanych w wypadkach z udziałem motocykli. Warunki posiadania ważnej polisy OC w przypadku jednośladów są takie same jak w przypadku samochodów osobowych. Ciągłość ubezpieczenia powinna zostać zachowana od dnia jego zakupu aż do momentu jego sprzedaży lub wyrejestrowania. Brak ważnej polisy OC motocykla grozi poważnymi konsekwencjami finansowymi ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W zależności od liczby dni, w jakich pojazd nie był ubezpieczony, kara może wynosić od 170 do 870 złotych.

Posiadając ważne ubezpieczenie OC motocykla ubezpieczony ma pewność, że jeśli dojdzie do kolizji lub innego zdarzenia drogowego z jego winy, wszelkie, nierzadko bardzo wysokie koszty zostają pokryte przez ubezpieczyciela.

Ile kosztuje OC motocykla?

Wysokość składki ubezpieczeniowej motocykla może zależeć od kilku czynników. Tak jak w przypadku samochodu, na wysokość składki w przypadku jednośladów mają wpływ zarówno dane właściciela (wiek, doświadczenie, historia ubezpieczenia, miejsca zamieszkania), jak i samego samochodu, a więc marka, model, wiek lub pojemność silnika.

Wybierając OC motocykla, którego zakres pozostaje taki sam niezależnie od wybranego ubezpieczyciela, warto zadbać o dodatkową ochronę na drodze i rozważyć wybór pozostałych dobrowolnych polis, które bardzo często za niewielką opłatą można dodać do swojego ubezpieczenia OC, a mianowicie:

  • ubezpieczenie AC – jeśli wiek motocykla na to pozwala, warto zainwestować w ubezpieczenie autocasco. Posiadając je, nawet w momencie gdy to my jesteśmy sprawcą wypadku, ale nasz pojazd również został uszkodzony, możemy liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela;
  • ubezpieczenie NNW – polisa gwarantuje wypłatę odszkodowania, jeśli doszło do poważnego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego;
  • Assistance – dodatkowa pomoc w przypadku unieruchomienia pojazdu na skutek kolizji, wypadku czy awarii.

Wybierając ubezpieczenie motocykla, warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oraz wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami ubezpieczeniowymi Unilink.

Zostaw kontakt
Oddzwonimy do Ciebie

Zobacz także: