Czy chip tuning wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

źródło: Unsplash.com

Na wysokość składki OC ma wpływ wiele czynników. Czy chip tuning, elektroniczna modyfikacja mocy silnika, jest jednym z nich? W większości przypadków nie ma to znaczenia dla towarzystw ubezpieczeniowych. Dobrze wykonany chip tuning nie ma wpływu na bezpieczeństwo jazdy. Wręcz może je zwiększyć, usprawniając proces wyprzedzania innych aut. Co warto wiedzieć o chip tuningu i OC?

W artykule przeczytasz:

Na czym polega chip tuning?

To metoda modyfikacji silnika samochodu. Dzięki niej pojazd zyskuje większą moc silnika oraz szybszy moment obrotowy. Chip tuning jest coraz popularniejszy, ponieważ nie wymaga zmian mechanicznych. Nie trzeba instalować pod maską żadnych nowych podzespołów. To zmiana czysto elektroniczna, która dokonywana jest w oprogramowaniu sterującym pracą silnika. Chip tuning sprawia, że:

  • samochód szybciej reaguje, gdy wciskamy pedał gazu,
  • możemy osiągać szybsze prędkości niż przed zmianą,
  • samochód mniej pali,
  • ma także niższą emisję spalin.

Nic więc dziwnego, że do modyfikacji w zakresie chip tuningu jest coraz więcej chętnych. Jednak ponieważ ingerujemy w pierwotny stan auta (niezależnie od tego, czy kupujemy je nowe, czy używane), to pojawia się pytanie, czy wpływa to na cenę OC?

Jak zwiększenie mocy silnika wpływa na cenę OC?

Jednym z czynników wpływających na cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC jest moc silnika. Jako że chip tuning ją zwiększa, to mogłoby się wydawać, że będzie to oznaczało automatycznie podniesienie składki OC. W wielu wypadkach tak się jednak nie stanie. Towarzystwa ubezpieczeniowe często nie pytają o to, czy auto było tuningowane. To oznacza, że ten fakt po prostu nie jest brany pod uwagę podczas obliczania ceny składki.

Ważne! Jeśli ubezpieczyciel zapyta o tuning, należy podać listę wszystkich zmian, jakie zostały dokonane w samochodzie. W przypadku zmian czysto estetycznych nie będziemy mieli do czynienia z podwyższoną składką. Dla ubezpieczyciela może być też ważny fakt, że tuning wykonaliśmy osobiście czy w renomowanym warsztacie. Samodzielnie wprowadzone zmiany mogą zostać uznane za sytuację podwyższonego ryzyka.

Od czego zależy cena OC?

Wysokość składki OC zależy od kilkunastu czynników. W związku z tym każdy kierowca otrzymuje dokładnie taki sam zakres ochrony, ale różnice w cenie składki mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Poza mocą silnika, TU weźmie pod uwagę:

  • wiek i markę pojazdu,
  • stan techniczny samochodu,
  • wieku kierowcy i czas posiadania prawa jazdy,
  • bezwypadkową jazdę,
  • stan cywilny kierowcy,
  • dotychczas wypracowane zniżki lub ich brak.

Cenę OC można skutecznie obniżyć bezwypadkową jazdą czy dopisaniem jako współwłaściciela kierowcy z długim stażem prowadzenia pojazdów. Jeśli TU podczas wybierania i wyceny oferty OC poprosi nas o informację, czy samochód był tuningowany, zawsze powinniśmy powiedzieć prawdę. Ma to zastosowanie także przy chip tuningu, który nie jest zmianą mechaniczną.

Chip tuning a jego konsekwencje w OC

Zazwyczaj chip tuning nie ma żadnych złych konsekwencji. Jeśli ubezpieczyciel zapyta o wprowadzone zmiany i uzna je za zmniejszające bezpieczeństwo - wtedy będziemy musieli zapłacić wyższą składkę OC. Najpoważniejsze konsekwencje poniesiemy w sytuacji, w której wykonamy chiptuning i nie przyznamy się do tego w towarzystwie ubezpieczeniowym.

Jeśli dojdzie do wypadku - z naszej winy, a modyfikacja będzie miała znaczący wpływ na spadek bezpieczeństwa na drodze w danym momencie - TU oczywiście wypłaci odpowiednie świadczenie osobie poszkodowanej. Natomiast w przypadku sprawy karnej w sądzie może mieć to wpływ na wyrok. Na szczęście chip tuning rzadko wpływa na zmniejszenie bezpieczeństwa. Zwłaszcza ten wykonany fachowo, w renomowanym warsztacie.

Jak kupić OC dla tuningowanego auta?

Proces zakupu OC wygląda dokładnie tak samo jest w przypadku innych samochodów. OC można kupić przez internet, korzystając z popularnych kalkulatorów, aby znaleźć jak najtańszą ofertę. Co więcej, w internetowych formularzach rzadko znajduje się pytanie o to, czy auto zostało poddane tuningowi.

W związku z tym wystarczy wpisać wszystkie wymagane dane, sprawdzić oferty, które pojawią się na ich podstawie, a następnie wybrać najkorzystniejszą. OC to jedyne ubezpieczenie, w którym należy patrzeć przede wszystkim na cenę. W końcu zakres ochrony zawsze jest taki sam.

Ważne! Warto pamiętać o automatycznym przedłużaniu się OC. Jeśli znajdziemy lepszą ofertę, należy wypowiedzieć umowę u obecnego ubezpieczyciela minimum 7 dni przed jej zakończeniem.

Chip tuning a wysokość składki OC - czy warto?

Jeśli zależy nam na mniejszych kosztach paliwa i mniejszej emisji spalin, to zdecydowanie warto wykonać chip tuning. Modyfikacja mocy silnika nie powinna wpływać na zwiększenie ceny składki OC, dlatego w tym zakresie nie poniesiemy żadnych strat finansowych. Jedynie sam chip tuning może być drogi. Jego wykonanie kosztuje od 1 000 do 3 000 zł.

Chip tuning jest bezpieczną modyfikacją, która pozwala na wydobycie z silnika pełni jego możliwości. To może być kuszące dla amatorów szybkiej jazdy. Dopóki pamiętamy o zachowaniu bezpieczeństwa na drodze, to wszelkie modyfikacje będą dla nas znaczącym ułatwieniem.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Szukasz najlepszego ubezpieczenia OC dla swojego pojazdu?

Zostaw kontakt
Skontaktuj się z nami