Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii B?

źródło: Freepik.com

Każda osoba, która chce uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów w kat. B, musi odbyć i zaliczyć odpowiedni kurs. Niestety zdobycie uprawnień związane jest z poniesieniem kosztów. Wliczają się w nie opłaty za udział w szkoleniu i przystąpienie do egzaminu a także za uzyskanie dokumentu, potwierdzającego nasze kwalifikacje. Z jakimi więc kosztami musimy się liczyć?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak założyć Profil Kandydata na Kierowcę?
  2. Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii B?
  3. Czy kurs na prawo jazdy może być tańszy?
  4. Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?
  5. Jaki koszt wydania dokumentu?

Profil Kandydata na Kierowcę

Aby wykonać pierwszy krok na drodze do uzyskania prawa jazdy, musimy złożyć wniosek o założenie Profilu Kandydata na Kierowcę. Możemy to zrobić w wydziale komunikacji lub drogą internetową. Profil zawiera nasze dane oraz przypisuje nam indywidualny numer kandydata. Jest on niezbędny do rozpoczęcia nauki jazdy i przystąpienia do egzaminu. Uzyskanie takiego dokumentu jest całkowicie bezpłatne. Musimy jednak liczyć się z kosztami, jakie poniesiemy za zdobycie dołączanych do wniosku dokumentów.

Pierwszym z nich jest aktualna fotografia. Wykonuje się ja w postaci zdjęcia biometrycznego, czyli wykonanego na wprost a nie z półprofilu. Jego koszt zależy od cennika u fotografa. Najczęściej cena za komplet czterech fotografii mieści się w przedziale od 20 do 60 zł. Jest to jeden z pierwszych wydatków, jakie musimy ponieść, aby uzyskać upragniony dokument.

Drugim, niestety większym wydatkiem, jest zaświadczenie lekarskie. Wystawia je lekarz po przeprowadzonych badaniach. Je także dołączamy do PKK. Dokument ten potwierdza naszą zdolność do prowadzenia pojazdów. Jego koszt wynosi 200 zł. Oznacza to, że założenie PKK, mimo że jest darmowe, będzie nas kosztować około 260 zł. Co więcej, jeśli nasz dowód osobisty nie zawiera informacji o miejscu zamieszkania, będziemy jeszcze musieli uzyskać zaświadczenie o zameldowaniu. Jego wydanie to 17 zł.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii B?

Kolejnym krokiem do uzyskania prawa jazdy jest kurs, składający się z części teoretycznej i praktycznej. Zajęcia z teorii trwają 30 godzin (45-minutowych). Część praktyczną także ukończymy w 30 godzin, ale zegarowych (czyli trwających po 60 minut). To właśnie ta część jest najbardziej kosztownym elementem starania się o uprawnienia kierowcy. I dopiero po jej ukończeniu (czyli po dwóch - trzech miesiącach) możemy zapisać się na egzamin państwowy.

Cały kurs przygotowawczy mieści się w kwocie pomiędzy 1500 a 2500 zł. Każda szkoła nauki jazdy ma bowiem swoje własne stawki. Oferowane ceny zależą od wielkości ośrodka prowadzącego szkolenie, a także od wielkości miasta (w większych zapłacimy więcej). Kwoty mogą być też inne dla studentów, a jeszcze inne dla osób pracujących. Więcej też zapłacimy za kurs ekspresowy. Inne stawki przyjdzie nam także uiścić za jazdy samochodem z manualną skrzynią biegów. A jeśli zdecydujemy się na dodatkowe godziny nauki, będziemy musieli dopłacić za każdą z nich. A to wydatek rzędu od 50 do nawet 100 zł.

Czy kurs może być tańszy?

Niektóre ośrodki oferują zniżki na dodatkowo wykupione godziny w wysokości 5% - 10%. Taniej też będzie, jeśli wykupimy cały pakiet dodatkowych lekcji, a nie pojedynczą godzinę czy dwie. Przed rozpoczęciem nauki warto oczywiście sprawdzić cennik kursu w wybranym OSK (Ośrodku Szkolenia Kierowców). W cenę kursu są zazwyczaj wliczone wszystkie materiały, niezbędne do zdobycia wiedzy merytorycznej. Kursant otrzymuje także testy, dzięki którym przygotuje się do egzaminu. Może jednak okazać się, że są one dostępne tylko w cenie nieco droższych kursów. Zwróćmy więc na to uwagę. Sprawdźmy też, czy w wybranej przez nas szkole jazdy można odbyć szkolenie on-line. Często jest ono tańsze od stacjonarnego o kilkaset złotych.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Po zakończeniu kursu prawa jazdy, musimy odwiedzić ośrodek ruchu drogowego i zapisać się na egzamin. To kolejna opłata na drodze do wyrobienia prawa jazdy. Koszt egzaminu teoretycznego wynosi 30 zł. Cena za egzamin praktyczny natomiast to 140 zł. Przystąpić do niego możemy dopiero po zdaniu teorii. Jeśli to się nam nie uda, to za kolejne podejście również zapłacimy 30 zł. Cena ta nie ulega zmianie bez względu na to, ile razy będziemy przystępować do egzaminu.

Podobnie jest w przypadku egzaminu praktycznego. Jeśli nie uda nam się zdać go za pierwszym razem, będziemy musieli ponownie odwiedzić ośrodek egzaminacyjny i jeszcze raz zapłacić 140 zł. Oznacza to, że im więcej razy nasz egzamin będzie kończyć się niepowodzeniem, tym większe koszty będziemy musieli ponosić. Osoba, której kolejny raz nie udaje się zdać części praktycznej, powinna pomyśleć o wykupieniu dodatkowych godzin jazdy. Choć jest to oczywiście kolejny wydatek.

Koszt wydania dokumentu

Pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy kat. B nie oznacza końca kosztów, które musi pokryć przyszły kierowca. Ostatnim z nich będzie bowiem opłata za wydanie prawa jazdy, która wynosi 100 zł i 50 groszy. Po jej uiszczeniu oraz złożeniu wniosku o wydanie dokumentu, będziemy mogli odebrać go w ciągu 9 - 14 dni. Jest on ważny przez 15 lat i upoważnia nas do prowadzenia samochodu osobowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Pamiętajmy jednak, że te osoby, którym zostanie wystawiony dokument terminowy (ze względu na stan zdrowia), po upływie określonego czasu będą musiały ponieść kolejne koszty: wykonać nowe badania lekarskie i wymienić dokument. Na to więc, jaki jest koszt prawa jazdy, składa się wiele pośrednich kwot oraz nasze umiejętności.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami