Jak wygląda egzamin na prawo jazdy w 2021 roku?

źródło: Unsplash.com

Test na prawo jazdy kat. B poprzedza kurs - jeśli go przejdziesz, możesz zgłosić się do WORD-u w celu ustalenia dogodnego terminu na egzamin. Jak to będzie wyglądać na miejscu? Poznaj dokładny przebieg egzaminu na prawo jazdy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Kto może podejść do egzaminu na prawo jazdy kat. B?
  2. Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?
  3. Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy?
  4. Co dalej po zdanym egzaminie na prawo jazdy?

Kto może podejść do egzaminu na prawo jazdy kat. B?

Przystąpienie do egzaminu poprzedza obowiązkowy kurs prawa jazdy. Obejmuje on 30 godzin lekcji teoretycznych i 30 godzin lekcji praktycznych (jazd). Kandydat na kierowcą, który czuje się niepewnie po 30 godzinach nauki jazdy, może dokupić dodatkowe godzin jazd z instruktorem. Nie ma ustalonego czasu trwania kursu. Wszystko zależy od tego, ile kursant ma czasu oraz od dostępności instruktorów.

Jeszcze podczas trwania lekcji teoretycznych trzeba wyrobić profil kandydata na kierowcę (PKK). W tym celu trzeba się udać do właściwego wydziału komunikacji. Wyrobienie profilu jest bezpłatne, ale należy zapłacić za obowiązkowe badania lekarskie. To koszt od 100 do 200 zł. Trzeba także zrobić zdjęcie do prawa jazdy, a ponieważ do takich dokumentów zdjęcia muszą spełniać określone wymagania, to będzie to dodatkowy koszt.

Po skończonym kursie przychodzi czas na egzamin. Można się na niego zapisać przez internet lub podczas wizyty w WORD-zie. Konieczne będzie wniesienie opłat - 30 zł za egzamin teoretyczny i 140 zł za praktyczny na kat. B.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań. Jest podzielony na część podstawową (20 pytań) oraz specjalistyczną (12 pytań). Trwa 25 minut, ale można go skończyć szybciej. Egzamin jest testem jednokrotnego wyboru. Stresującym może być fakt, że zapoznanie się z treścią pytania osoba zdająca ma 20 sekund, a na odpowiedzi kolejne 15 sekund.

Pytania często są wsparte zdjęciem albo krótkim filmikiem, który obrazuje daną sytuację drogową. W części specjalistycznej zdający ma nieco więcej czasu na odpowiedź - 50 sekund. Tutaj wybiera się odpowiedź A, B lub C (w części podstawowej jest to po prostu tak lub nie). Nie ma możliwości powrotu do poprzedniego pytania. Decyzję można zmienić tylko do momentu przejścia do następnego zagadnienia. Wynik egzaminu teoretycznego poznasz od razu.

Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy?

Składa się z dwóch części. Pierwsza przeprowadzana jest na placu manewrowym. Zdający musi wtedy m.in. zaprezentować odpowiednie przygotowanie do jazdy i wskazać elementy wymagane przez egzaminatora, jazdę do przodu i tyłu, jazdę po łuku, płynne ruszanie czy podjazd pod górkę (ruszanie na wzniesieniu). Jeśli ta część przebiegnie prawidłowo, egzaminator wyda polecenie wyjazdu na drogę publiczną.

To drugi etap egzaminu praktycznego. Trzeba na nim wykonywać polecenia egzaminatora oraz zaprezentować umiejętności prawidłowej i przepisowej jazdy. Jeśli się nie uda, egzamin zostaje przerwany, a zdający przesiada się na miejsce pasażera. W przypadku sukcesu wraca do WORD-u, wciąż kierując pojazdem. Egzamin trwa do samego końca jazdy - warto o tym pamiętać.

Zdany egzamin na prawo jazdy - co dalej?

Po zdanym egzaminie WORD wysyła informację o wyniku do właściwego urzędu. Aktualny status sprawy można sprawdzić na stronie www.info-car.pl - trzeba będzie podać swój numer PESEL oraz imię i nazwisko. Jednak urząd nie wyda ci prawa jazdy, jeśli nie uiścisz stosownej opłaty, która wynosi 100,50 zł. Można to zrobić przelewem lub osobiście w wydziale komunikacji. Dokument otrzymasz w ciągu 9 dni roboczych od momentu złożenia wniosku i od dnia, w którym urząd dostał potwierdzenie opłaty za prawo jazdy.

Jeśli od razu po otrzymaniu uprawnień chcesz kupić własne auto, pamiętaj o tym, że będziesz musiał wykupić dobre ubezpieczenie OC. Ceny obowiązkowej polisy dla młodych kierowców są najwyższe, ale można je nieco zmniejszyć, jeśli współwłaścicielem pojazdu będzie starszy kierowca. Pamiętaj, że w przypadku kupna samochodu używanego trzeba sprawdzić jego historię.

Autor:
Zespół redakcyjny UNILINK

Skontaktuj się z nami