Jak dobrać kask rowerowy? Czy kask rowerowy można ubezpieczyć?

źródło: Freepik.com

Jazda na rowerze to jedna z najbardziej popularnych form aktywności fizycznej. Rowerem jeździmy rekreacyjnie, do pracy lub w celach sportowych. Każdy rowerzysta musi jednak przestrzegać przepisów ruchu drogowego oraz dbać o swoje bezpieczeństwo. W tym celu warto kupić ubezpieczenie rowerowe oraz zakładać na głowę kask. A po czym poznać, że jest on dobrze dobrany? I czy w Polsce używanie kasku jest obligatoryjne?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. W co powinien być wyposażony rower i rowerzysta?
  2. Jak wybrać kask?
  3. Jakie są rodzaje kasków?
  4. Jak dopasować kask rowerowy?
  5. Jak ubezpieczenie OC chroni rowerzystę?
  6. Jakie ubezpieczenie dla rowerzysty i jego roweru?
  7. Czy można ubezpieczyć kas rowerowy?

Bezpieczeństwo na drodze

Każdy rower, zgodnie z obowiązującymi przepisami, musi być właściwie wyposażony. Ma to zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy, zarówno rowerzyści, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego (w tym pieszym). Dlatego rower powinien posiadać prawidłowe oświetlenie:

  • źródło światła z przodu - w kolorze żółtym lub białym,
  • źródło światła z tyłu - w kolorze czerwonym,
  • jedno czerwone światło odblaskowe z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt.

Dodatkowo musi być wyposażony w co najmniej jeden sprawny hamulec i dzwonek ostrzegający. Jest to podstawowe wyposażenie każdego jednośladu. Za jazdę rowerem bez wymaganego przepisami prawa wyposażenia, grozi oczywiście mandat. Brak tych elementów stwarza bowiem niebezpieczeństwo. Dodatkowymi natomiast, ale bardzo przydatnymi elementami, są z kolei odblaski na pedałach i kołach oraz jeden biały na przodzie roweru.

Jednak nie tylko wspomniane wyposażenie podnosi bezpieczeństwo podczas jazdy. Innym bardzo ważnym elementem, chroniącym zdrowie rowerzysty, jest kask rowerowy. Pomimo że nie jest obowiązkowy, powinien posiadać go każdy wielbiciel "dwóch kółek". Wszak kask chroni głowę przed urazami. A jak wiemy jest ona najważniejszą częścią ciała.

Jak wybrać kask na rower?

Sam kask składa się z pasków mocujących, wykładziny ochronnej, wyściółki oraz skorupy kasku. To właśnie ona wraz z wykładziną odpowiadają za ochronę naszej głowy, pochłaniając energię z uderzenia. Jak zatem wybrać porządny kask? Przede wszystkim zdecydujmy, czy interesuje nas model drogi czy tani. Zarówno jeden, jak i drugi ochronią naszą głowę, jednak będą gwarantować różny komfort.

Kaski z tak zwanej "górnej półki" cechuje zazwyczaj lepsza wentylacja. Ewentualnie mają lepiej rozbudowany element regulacyjny, wzbogacony o większą ilość punktów mocowania i zapięć. Dzięki nim możemy zapewnić lepsze ułożenie kasku na głowie. Same paski mocujące są dodatkowo wykonane z materiałów lepszej jakości. Do tego wyściółka może być trwalsza i wygodniejsza. Oczywiście ciekawszy będzie także design droższego kasku. Jednak musimy też dobrać go pod kątem tego, po jakich drogach poruszamy się najczęściej. Jeśli chcemy jeździć na swoim rowerze po mieście, to nie potrzebujemy kasku o aerodynamicznym kształcie. Te modele przydają się raczej sportowcom lub osobom poruszającym się rowerem szosowym.

Jakie są rodzaje kasków?

Rodzaje kasków dla rowerzystów są dopasowane do różnych stylów jazdy. Kask miejski nie sprawdzi się w terenie, a kask terenowy nie jest potrzebny na obszarach zabudowanych. Co więc mamy do wyboru? Kaski typu: MTB, szosowe, downhill/full-face, enduro, orzeszek, miejskie i kaski dla dzieci. Wybór jest więc ogromny, dlatego zanim udamy się do sklepu kupić kask, zastanówmy się dobrze, jaki rodzaj jeżdżenia rowerem preferujemy. I dopiero pod jego kątem wybierzmy odpowiedni model.

Jak dopasować kask rowerowy?

Jeśli zdecydujemy się nosić kask, musimy wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada. Jest to kwestia indywidualna, wynikająca z naszego gustu oraz potrzeb. Udając się do sklepu, kask powinniśmy oczywiście przymierzyć. Jeśli natomiast chcemy kupić go online, musimy najpierw zmierzyć naszą głowę, aby wybrać odpowiedni rozmiar. Podaje się go w centymetrach, określających obwód głowy. Mierzymy go owijając głowę taśmą mierniczą (lub sznurkiem) na linii czoła, około centymetra nad brwiami i nad końcówkami uszu.

Dobrze dobrany rozmiar kasku to podstawa naszej wygody i bezpieczeństwa. Nie może bowiem zsuwać się on z naszej głowy czy uwierać. Nie powinien też przesuwać się podczas jazdy, nawet na wyboistej drodze. Musi za to dobrze przylegać do głowy. Sprawdźmy też, czy mieszczą się pod nim nasze włosy. Albo czy ma specjalne otwory, którymi można je wypuścić.

Dodatkowe bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu OC

Wszyscy wiemy, że warto korzystać z roweru. Jest to zdrowe i przyjemne. Jednak dla zwiększenia bezpieczeństwa powinniśmy nie tylko jeździć w kasku, ale i wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. O ile dobry kask ochroni nas od urazu głowy, o tyle ubezpieczenie zadba o nasz portfel, gdy wyrządzimy szkodę osobie trzeciej lub jej mieniu. Wszak na rowerze łatwo o wypadek czy kolizję. Nie zawsze przecież jedziemy po ścieżce rowerowej, czasami musimy robić to ulicą. A tam możemy niechcący wjechać w inny pojazd i go uszkodzić albo potrącić przechodnia. Posiadane ubezpieczenie gwarantuje wtedy wypłatę świadczenia osobie pokrzywdzonej ze środków towarzystwa ubezpieczeniowego - a nie z kieszeni rowerzysty.

Ubezpieczenie rowerzysty i roweru

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie jest jedyne, na jakie może zdecydować się cyklista. Najlepiej wykupić jeszcze:

  • NNW, czyli ubezpieczenie chroniące od następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • casco roweru,
  • rowerowy assistance.

Wszystkie te ubezpieczenia, łącznie z OC, zawiera w sobie ubezpieczenie rowerzysty i roweru. W ramach zawartej umowy możemy liczyć na zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, operacji czy otrzymać świadczenie za pobyt w szpitalu. Dodatkowo dzięki assistance w razie wypadku dostaniemy rower zastępczy. Dzięki NNW z kolei, zostanie nam wypłacone odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. W ramach pakietu ubezpieczeniowego możemy też liczyć na rekompensatę za szkody wyrządzone na naszym mieniu, czyli w przypadku kradzieży, rabunku lub uszkodzenia roweru.

Czy można ubezpieczyć kask rowerowy?

Ubezpieczyciele nie oferują polis na sam kask. Wynika to z tego, że zazwyczaj po jednym mocniejszym upadku, należy go wymienić na nowy. Jednak wraz z umową ubezpieczającą rower, można wykupić dodatkowe ubezpieczenie na jego wyposażenie. W takiej sytuacji ubezpieczyciel pokryje koszty zakupu nowego kasku, jeśli ten zostanie zniszczony czy skradziony. Dotyczy to także siodełka, fotelika, kosza czy innych elementów, które złodziej może zabrać z roweru.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami