Jak sprawdzić ważność polisy OC?

Przed zakupem używanego auta konieczne jest sprawdzenie ważności OC. Jak sprawdzić ważność polisy? Skąd można się dowiedzieć, czy poprzedni właściciel dopuszczał do braku ciągłości ubezpieczenia? Poznaj kilka sposobów na to, jak sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony?
  2. Jaka aplikacja służy do sprawdzenia ważności OC?
  3. Czy sprawdzanie polisy OC dostępne jest dla każdego?
  4. Jakie są konsekwencje braku OC?
  5. Czy zawsze należy sprawdzać ważność OC przed zakupem auta?

Jak sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony?

Niezależnie od tego, czy chcesz sprawdzić OC sprawcy kolizji czy zweryfikować obowiązkowość osoby sprzedającej auto, możesz w łatwy sposób dowiedzieć się, czy dany pojazd jest ubezpieczony. Podstawowym sposobem jest skorzystanie z systemu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Wystarczy wejść na stronę UFG, znaleźć właściwą zakładkę („Sprawdź OC dla pojazdu”), a następnie wpisać numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN. Ta metoda sprawdzania OC jest bezpłatna.

Nowa metoda na sprawdzanie ważności OC - aplikacja UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował też aplikację, która pozwala na szybkie sprawdzenie OC “UFG Kup Auto”. To rozwiązanie przygotowane specjalnie dla osób sprzedających i kupujących pojazdy. Pozwala na sprawdzenie ubezpieczenia OC aut z Polski, Unii Europejskiej i krajów spoza UE. Dodatkowo aplikacja ma takie opcje, jak transakcja kupna (wspiera proces zakupu pojazdu krok po kroku) czy ulubione pojazdu (umożliwia stworzenie listy interesujących klienta pojazdów).

Najważniejsze jednak, że pozwala na szybkie i darmowe sprawdzenie ważności polisy OC. Aplikację należy pobrać, a następnie zweryfikować się jako użytkownik UFG (aplikacja prowadzi przez ten proces automatycznie). Wymaga IOS lub Androida i jest stosunkowo nowa.

Czy sprawdzanie polisy OC dostępne jest dla każdego?

Tak, jednak nie oznacza to, że dane kierowców wykupujących ubezpieczenia OC są zagrożone. Po pierwsze osoba sprawdzająca zawsze musi zostać zweryfikowana. Po drugie UFG nie udostępnia danych na temat kierowcy, tylko na temat konkretnego samochodu. Są to informacje takie jak ciągłość ubezpieczenia czy nazwę firmy ubezpieczeniowej, która wystawiła polisę.

Jeśli nie chcesz korzystać z UFG, możesz zalogować się na stronie rządowej, czyli historiapojazdu.gov.pl. To kolejna baza zbierająca informacje o pojazdach. Pozwala na sprawdzenie ważności OC oraz tego, czy dane auto brało udział w wypadku. Wymagane jest podanie numeru VIN (dlatego ta metoda nazywana jest sprawdzeniem auta po VIN), daty pierwszej rejestracji pojazdu i numeru rejestracyjnego. Z tego powodu ważność OC prościej jest sprawdzić w UFG. Można też zapytać o polisę OC właściciela auta. Jednak wszelkie przedstawione dokumenty należy traktować z dystansem. Sprzedający może posiadać dokument z firmy ubezpieczeniowej, ale to wcale nie oznacza, że zapłacił za kontynuację OC.

Brak ważnej polisy OC - konsekwencje

Brak ważnego OC wiąże się z karą finansową. Jej wysokość zależy od czasu braku polisy, rodzaju pojazdu oraz wysokości płacy minimalnej. Właściciele samochodów osobowych w 2021 za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego zapłacą:

  • Za okres do trzech dni: 1120 zł
  • Od czterech do 14 dni: 2800 zł
  • Powyżej 14 dni: 5600 zł

Jeśli dojdzie do wypadku i okaże się, że jego sprawca nie miał ważnego OC, to dodatkowo zapłaci on szkody materialne i osobowe.

Czy zawsze należy sprawdzać ważność OC przed zakupem auta?

Tak - i jest to tylko jedna z wielu informacji, którą należy sprawdzić. Nigdy nie powinno się wierzyć sprzedawcy na słowo. Może się wtedy okazać, że kupisz kradziony samochód albo pojazd w tragicznym stanie technicznym, a dochodzenie swoich praw będzie długie i żmudne.

Zakup auta z przerwą w OC może się wiązać z wyższą składką (ubezpieczyciele biorą to pod uwagę). Jeśli kupujesz auto z ważnym OC, to pamiętaj, że po zmianie właściciela nie przedłuża się ono automatycznie.

Skontaktuj się z nami