Jakie są koszty, terminy i kary za brak wniesienia opłaty na poczet podatku od kupna samochodu?

Niezapłacony podatek od kupna samochodu może nas sporo kosztować. Na szczęście jeśli szybko przypomnimy sobie o rozliczeniu się z urzędem, to możemy wyrazić czynny żal. Tego typu niewiedza zazwyczaj karana jest tylko odsetkami od kwoty, którą należało na czas zapłacić fiskusowi. Trzeba też oczywiście uiścić zaległą opłatę. Podatek za zakup samochodu od osoby prywatnej wynosi 2 proc. wartości pojazdu. Na jego zapłacenie mamy 14 dni od momentu nabycia samochodu. Dowiedz się więcej o karach, terminach i procedurach związanych z kupnem auta.

Z artykułu dowiesz się:

 1. Kiedy trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?
 2. W jakich przypadkach nie musisz płacić podatku PCC-3?
 3. Jak zapłacić podatek przy zakupie auta od osoby prywatnej?
 4. Czy jest możliwe uniknięcie podatku od kupna samochodu?
 5. Jaka kara może nas spotkać za brak opłaty podatkowej?
 6. Co zrobić gdy zapomnieliśmy zapłacić podatek PCC?

Kiedy trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

Jednym z obowiązków kupującego samochód jest zapłacenie odpowiedniego podatku. W przypadku zakupu samochodu od osoby prywatnej podatek wynosi 2 proc. ceny pojazdu i należy go opłacić we własnym zakresie (nie jest wliczony w cenę samochodu). W pozostałych przypadkach wynosi 23 proc. i jest wliczony już w koszt auta. Dzieje się tak w sytuacji, gdy kupujemy samochód z salonu, komisu albo od firmy.

Tak więc podatku PCC-3 w wysokości 2 proc. nie musisz płacić, jeśli:

 • kupujesz samochód od osoby, która prowadzi działalność gospodarczą,
 • kupujesz samochód w komisie, który jest właścicielem auta (a nie pośrednikiem),
 • kupujesz nowy samochód w salonie,
 • kupujesz samochód dla osoby niepełnosprawnej,
 • kupujesz auto od osoby fizycznej, ale wartość pojazdu jest mniejsza niż 1 000 zł.

Na opłacenie podatku do Urzędu Skarbowego (w przypadku nabycia auta od osoby prywatnej) mamy 14 dni. Co ważne, jeśli kupujemy auto z zagranicy, to musimy za nie zapłacić podatek w wysokości 3,1 proc. (w przypadku pojazdów do 2.0 litrów pojemności) albo 18,6 proc. ( w przypadku pojazdów o wyższej pojemności). W tej sytuacji możemy uniknąć podatku, ale umowa kupna sprzedaży musi zostać podpisana poza krajem. Podatek od czynności cywilnoprawnych jest pobierany od transakcji dokonanych na terenie Polski.

Kupiłem auto od osoby prywatnej - jak zapłacić podatek?

Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego druku w urzędzie lub na stronie urzędu (wtedy musimy go po prostu sami wydrukować). Jeśli jesteśmy jedynym właścicielem samochodu, szukamy druku PCC-3, a jeśli współwłaścicielami, to PCC3/A. W części B dokumentu zaznaczamy pole 1: “podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku”. Mówiąc prościej to po prostu osoba prywatna kupująca samochód, czyli my. W kolejnych częściach, czyli C i D, opisujemy kupiony pojazd.

Właśnie tam należy podać m.in. wartość rynkową auta. Nigdy jej nie zawyżajmy, aby zapłacić mniejszy podatek, ponieważ to wyjdzie na jaw. W polu 26 wpisujemy “2 proc.”, czyli tyle, ile procentowo wynosi koszt podatku. W kolejnym polu wpisujemy już konkretną cenę (wartość rynkową auta pomnożoną przez 2 proc.).

Taką deklarację można złożyć osobiście, elektronicznie lub wysłać pocztą. Podatek można opłacić w kasie urzędu albo przelewem. W przypadku przelewu musimy skorzystać z formularza w bankowości internetowej.

Czy można uniknąć podatku za kupno samochodu?

Jeśli nasza sytuacja nie znajduje się na liście transakcji wyłączonych z obowiązku opłacenia PCC-3, to niestety nie można uniknąć tej opłaty. Niechęć kierowców do dodatkowych kosztów jest w pełni zrozumiała - w końcu samo kupno samochodu to już duży wydatek. Ponadto do tego muszą opłacić obowiązkowe ubezpieczenie OC, a jeśli chcą mieć pełny zakres ochrony, to także AC, Assistance i inne, wybrane polisy.

Dobrą wiadomością jest fakt, że w przypadku ubezpieczonych aut używanych, OC nie wygasa przed terminem z powodu sprzedaży. Po prostu przechodzi razem z autem na nowego właściciela. Możemy zyskać więc nawet kilka miesięcy spokoju, bez płacenia OC. Pamiętajmy tylko, że w tej sytuacji OC nie przedłuży się automatycznie.

Podatek od kupna samochodu - jaka kara za niedopełnienie obowiązku?

Osoba, która w ciągu dwóch tygodni nie zapłaci podatku za kupno auta, staje się podejrzana o popełnienie przestępstwa albo wykroczenia skarbowego. Nasze zapominalstwo daje odpowiednim organom prawo do wszczęcia dochodzenia, które najpewniej zakończy się nałożeniem kary za niezapłacenie PCC-3. Taka sytuacja zazwyczaj kończy się orzeczeniem wykroczenia skarbowego, a kara za nie wynosi od 1/10 do nawet dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia.

Za wykroczenie skarbowe grozi kara w wysokości od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia. Będzie to odpowiednio od 225 zł do 45 tys. zł za 2019 rok i 245 zł do 49 tys. zł w 2020 roku. Na sprawdzenie, czy podatek skarbowy został prawidłowo opłacony US ma aż 5 lat. Obecnie (2020 r.) płaca minimalna to 2600 zł brutto. Dlatego najłagodniejsza kara wyniesie 260 zł, a najwyższa 52 000 zł.

Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przedawnia się po pięciu latach, ale nie warto czekać przez ten czas z nadzieją, że nasz przypadek zginie gdzieś w urzędniczej machinie.

Co można zrobić, żeby uniknąć kary za niezapłacenie podatku PCC?

Zapomniałeś zapłacić podatek? Jeszcze nie wszystko stracone. Możesz złożyć oświadczenie do urzędu, tzw. czynny żal. Wystarczy przyznać się w nim do winy i zobowiązać do jak najszybszego uiszczenia podatku razem z odsetkami.

To, czy otrzymamy karę czy nie, zależy od decyzji naczelnika urzędu skarbowego. W przypadku kilku dni poślizgu nie ma większych problemów w takich sytuacjach. Oczywiście najlepiej do nich po prostu nie dopuszczać. Najprościej jest dokładnie zapoznać się ze swoimi obowiązkami jeszcze przed podpisaniem umowy kupna sprzedaży samochodu.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Skontaktuj się z nami