Kogo chroni OC najemcy w wynajmowanym mieszkaniu?

Ubezpieczenie mieszkania przez najemcę nie jest obowiązkowe, ale coraz częściej jest wymogiem stosowanym przez właścicieli mieszkań, którzy nie chcą wynajmować swoich lokali bez uprzedniego ich zabezpieczenia. Wtedy oprócz standardowej kaucji najemca musi kupić OC w życiu prywatnym, które będzie chroniło zarówno jego interesy, jak i interesy właściciela. Jak działa ubezpieczenie OC wynajmowanego mieszkania i ile kosztuje OC wynajmującego?

Spis treści:

  1. Kto jest chroniony dzięki OC najemcy?
  2. Co zapewnia OC wynajmowanego mieszkania?
  3. Ubezpieczenie OC wynajmowanego mieszkania - czy to się opłaca?

Kto jest chroniony dzięki OC najemcy?

Pojęcia OC lokatora nie należy mylić z podstawowym ubezpieczeniem mieszkania. Zwykła polisa mieszkaniowa może zostać wykupiona tylko przez właściciela oraz będzie zabezpieczała tylko elementy stałe oraz wykazane w odpowiednim dokumencie ruchomości domowe, które należą do właściciela. Jeśli w wykazie przedmiotów podczas zawierania umowy ubezpieczeniowej nie znajdą się rzeczy najemcy, to nie będą one objęte ubezpieczeniem od zdarzeń losowych i kradzieży z włamaniem. Mało który właściciel zgodzi się na wpisanie ruchomości lokatora do ubezpieczenia mieszkania - to się zwyczajnie im nie opłaca.

Czy wobec tego chociaż OC najemcy będzie chroniło także rzeczy lokatora? Niestety - nie. Taka polisa będzie chroniła przede wszystkim jego interesy finansowe, ale nie rzeczy. To oznacza, że jeśli lokator po wykupieniu specjalnego ubezpieczenia OC w życiu prywatnym spowoduje szkodę w wynajmowanym mieszkaniu, to nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności finansowej. Szkody zostaną pokryte z OC. Właśnie z tego powodu można powiedzieć, że OC najemcy chroni interesy zarówno lokatora, jak i właściciela.

Obie strony są pewne, że w razie zniszczeń “znajdą się” pieniądze na ich naprawę, ale nikt nie będzie musiał sięgać do własnej kieszeni. Dodatkowo właściciel mieszkania nie musi się obawiać nieuczciwości najemcy. Nawet jeśli ten nie będzie poczuwał się do zapłaty za wyrządzone szkody (np. ponieważ początkowo właściciel będzie chciał załatwić sprawę poza OC), to i tak będzie można odzyskać utracone środki. Kaucja niestety nie zawsze pokrywa koszt napraw w takich sytuacjach.

Co zapewnia OC wynajmowanego mieszkania?

Odszkodowanie z OC lokatora można dostać tylko wtedy, gdy szkody powstaną z jego winy. Jeśli za szkodę będzie odpowiadał właściciel (bo nie zadbał o regularne przeglądy i konserwację lokalu), wtedy OC najemcy nie zadziała. Z tego powodu podwójne ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania nie jest głupim pomysłem! Lokatora należy poprosić o wykupienie OC w życiu prywatnym, a samemu należy wykupić zwykłe ubezpieczenie mieszkaniowe (albo także OC w życiu prywatnym). W ten sposób będziemy mieć pewność, że jesteśmy ubezpieczeni od wszystkich sytuacji mieszkaniowych.

OC najemcy przydaje się, gdy dojdzie do:

  • zalania mieszkania, np. z powodu zepsutej pralki,
  • zniszczenia sprzętu elektronicznego,
  • pożaru z winy najemcy (niewyłączone żelazko itp.)
  • zniszczenia mebli,
  • zniszczenia ścian,
  • zniszczenia drewnianej podłogi,
  • zepsucie się baterii w instalacji hydraulicznej.

OC w życiu prywatnym to koszt ok. kilkudziesięciu złotych rocznie. Dobre oferty można znaleźć w cenie 40 - 50 zł za rok. To niewiele - a jednak wiele zmienia, jeśli dojdzie do dużej szkody. OC najemcy nie jest obowiązkowe, ale jeśli jesteś właścicielem wynajmowanego mieszkania, możesz zawrzeć taką klauzulę w umowie wynajmu.

Ubezpieczenie OC wynajmowanego mieszkania - czy to się opłaca?

Jak najbardziej! Mieszkanie zawsze warto ubezpieczyć od zdarzeń losowych oraz od kradzieży z włamaniem. Tym bardziej, jeśli pozwalamy w nim mieszkać obcej dla nas osobie. Nigdy nie wiemy, jak zachowa się lokator i jak będzie dbał o nasze mienie. Dlatego podwójne ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania (polisą mieszkaniową oraz wymaganiem kupna OC w życiu prywatnym przez najemcę) jest najlepszym zabezpieczeniem interesów obu stron.

Niestety sytuacje, w których najemca mocno niszczy mieszkanie, a następnie znika przez płatności za szkody, zdarzają się często. Standardowa kaucja to zwykle równowartość jednej opłaty za czynsz i rachunki.

Taka kwota nie wystarczy na odmalowanie ścian, naprawę parkietu czy wymianę mebli - a te rzeczy są najczęściej niszczone. Dlatego choć nie należy demonizować osób wynajmujących mieszkania, to trzeba pamiętać, żeby dobrze zabezpieczyć swoje interesy. Wynajmowane mieszkanie ma być źródłem dochodu, a nie miejscem, w którym ciągle płaci się za remonty. Z tego powodu OC najemcy to minimum!

Skontaktuj się z nami