Narty na Słowacji – przegląd kurortów

źródło: Freepik.com

Zbliżająca się zima to okres, w którym planujemy wyjazdy na stoki narciarskie. Oprócz polskich kurortów, dużą popularnością cieszą się także te na Słowacji. Co roku przyciągają rzesze amatorów narciarstwa, kusząc pięknymi widokami oraz długimi trasami. Które z nich są warte polecenia i gdzie najprzyjemniej spędzimy czas?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czy covid-19 może mieć wpływ na plany urlopowe?
  2. Co znajdziemy w Tatrzańskiej Łomnicy?
  3. Co znajdziemy w regionie Jasna Nizke Tatry?
  4. Co znajdziemy w Kubińskej Holi?
  5. Co znajdziemy w regionie Wielka Racza - Oszczadnica?
  6. Co na nas czeka w Parku Snow Donowaly?
  7. Jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd na narty?

Covid-19 a wyjazd na narty za granicę

Zanim zaplanujemy wyjazd na narty na Słowację, zapoznajmy się z aktualną sytuacją epidemiczną tego państwa. Może bowiem okazać się, że kraj objęty jest dodatkowymi restrykcjami i nie wpuszcza obcokrajowców. Pamiętajmy też, że niektóre kraje wprowadzają stan wyjątkowy lub „lockdown”, w czasie których stoki pozostają zamknięte przez kilka tygodni. Zwróćmy też uwagę na przepisy dotyczące osób szczepionych i nieszczepionych. Ci drudzy mogą bowiem być objęci dodatkowymi restrykcjami.

Oprócz zwrócenia uwagi na panującą sytuację epidemiczną, musimy też zastanowić się, czego oczekujemy od kurortu narciarskiego. Czy interesują nas trasy długie, trudne czy łatwe? Czy jedziemy sami czy z rodziną, która pragnie także innych atrakcji? Oczywiście wybór dopasujmy także do naszych umiejętności.

Numer jeden czyli Tatrzańska Łomnica

Jest to najdłuższy stok narciarski na Słowacji w Tatrach Wysokich, z najdłuższą trasą liczącą 6,5 km. Trasa ta zaczyna się na wysokości 2196 metrów. Początkowy jej odcinek (około 700 m) jest dość stromy, dopiero potem następuje jego złagodzenie. Z tego powodu osoby mniej zaawansowane mogą mieć problem z pokonaniem pierwszego odcinka. Nachylenie wynosi tu około 24%.

Kurort ten znajduje się niedaleko polskiej granicy w odległości 30 km. Długość jego tras wynosi ponad 12 km. Najdłuższa trasa zielona to aż 2,5 km. Tatrzańska Łomnica oferuje trasy zarówno dla zaawansowanych, jak i dla początkujących amatorów narciarstwa. Są one przystępne także dla dzieci.

Rejon Tatrzańskiej Łomnicy posiada bogato rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, sieć hoteli oraz restauracji. Dodatkowymi atrakcjami są gokarty górskie czy Tatrzańska Dzikolandia. Trasy są tutaj dobrze skomunikowane a nartostrady obsługuje łącznie 13 kolejek (orczyki, krzesełkowe, gondole). Dostępne są także szkółki jazdy dla początkujących.

Jasna Nizke Tatry

Kurort ten położony jest w Parku Narodowym Tatry Niskie w Liptowie. Znajduje się w nim 50 km tras narciarskich i aż 41 różne nartostrady. Dostępne są także bardzo trudne i wymagające trasy off pist i jedna trasa przystosowana do jazdy nocnej. Funkcjonują tu 23 wyciągi – kabinowe, krzesełkowe i orczyki. Z wyjazdu do kurortu będą zadowoleni wszyscy – rodziny z dziećmi, osoby początkujące, zaawansowani fani narciarstwa oraz osoby dopiero uczące się. Dzieci mogą tu skorzystać ze Snow Parku.

Kubińska Hola

Kurort ten należy do jednych z ładniejszych na Słowacji z widokami na Orawę czy Niskie i Zachodnie Tatry. Cechuje go 14 km tras z dziewięcioma nartostradami i jedenastoma wyciągami (orczyki i krzesełka). Trasy są przystosowane dla amatorów, jak i dla zaawansowanych narciarzy. Jest to dobre miejsce dla rodzin z dziećmi, które mogą skorzystać ze szkółki jazdy oraz z dodatkowych atrakcji, jak na przykład Kids Parku. Stoki cechują się południową wystawą, stąd tak piękna panorama podczas korzystania z nartostrad. Jest to też jeden z najszerszych stoków Słowacji, z atrakcyjnymi cenami.

Wielka Racza-Oszczadnica

Znajduje się tutaj kurort Snow Paradise z bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Jest to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi i osób początkujących. Trasy są tutaj szerokie i wygodne. Najdłuższa z tras wynosi 1300 m. Dostępne są także trasy oświetlone, umożliwiające jazdę nocą. Łączna długość tras to 2200 m. Obsługuje je 8 kolejek – kabinowa, krzesełkowe i orczyki. Na miejscu istnieje oczywiście możliwość wypożyczenia sprzętu oraz wynajęcia instruktora nauki jazdy na nartach.

Park Snow Donovaly – Nizne Tatry

Stacja narciarska Donovaly jest idealna dla rodzin z dziećmi, bowiem znajduje się tutaj Fun Park. Kurort ten wyróżnia się nie tylko trasami zjazdowymi, ale także biegowymi i snowboardowymi. Ich łączna długość wynosi 11 km, na których znajduje się 18 nartostrad (z najdłuższą wynoszącą 2200 m). Trasy biegowe mają natomiast około 14 km długości. Trasy obsługuje 17 wyciągów – kabinowe, wyciąg krzesełkowy oraz orczyk. Także i tu można skorzystać z opieki instruktora, a same trasy są idealne także dla osób początkujących.

Ubezpieczenie turystyczne

Wybierając się za granicę pamiętajmy koniecznie o zakupie ubezpieczenia turystycznego, które będzie obejmować OC, NNW i koszty leczenia. Na stoku dość często dochodzi bowiem do różnych wypadków a w przypadku braku polisy, koszty leczenia będziemy musieli pokryć we własnym zakresie. Niestety za granicą mogą być one liczone w tysiącach złotych i więcej. Pamiętajmy też o polisie OC (która chroni nas, gdy to my wyrządzimy krzywdę osobom trzecim) oraz o polisie NNW (dzięki której uzyskamy odszkodowanie za nieszczęśliwy wypadek i uszczerbek na zdrowiu).

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami