Ubezpieczenie turystyczne do Kanady - czy warto?

Dobre ubezpieczenie turystyczne, kupione specjalnie na wyjazd do Kanady, może nas uchronić przed poważnymi kłopotami finansowymi. Usługi medyczne w Kanadzie są płatne - i to niemało! Dlatego warto pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu podróżnym. Jakie ubezpieczenie turystyczne najlepiej sprawdzi się w Kanadzie?

Z tego artykułu dowiesz się:

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne do Kanady?

To zależy od rodzaju ubezpieczenia. Podstawowe ubezpieczenie podróżne pokryje koszty leczenia w Kanadzie. W tym państwie usługi medyczne są płatne. Bez ubezpieczenia zapłacimy więc za zwykłą konsultację lekarską, podane leki, wykonane badania, pomoc w razie wypadku. Dlatego lepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne z chociażby podstawowym zakresem ochrony. Czasem towarzystwo ubezpieczeniowe posiada swojego przedstawiciela w Kanadzie. Wtedy nie musimy się o nic martwić. Płatność za leczenie odbywa się bezgotówkowo, bezpośrednio z TU do wybranej placówki medycznej.

Niekiedy musimy sami zapłacić za leczenie, aby już po powrocie do Polski ubiegać się o zwrot kosztów leczenia. Koniecznie musimy zabrać ze sobą wszystkie dokumenty medyczne, rachunki i paragony. Jeśli ich nie mamy, a zapłaciliśmy kartą, to liczy się wyciąg z konta bankowego na którym widać dany przelew. Zazwyczaj ubezpieczyciel daje nam 7 dni na zawnioskowanie o zwrot kosztów leczenia.

Pozostałe ubezpieczenia turystycznego mogą obejmować ubezpieczenie bagażu podczas podróży do Kanady, usługi assistance (pomoc w sprawach dnia codziennego), NNW, czyli odszkodowanie za następstwa nieszczęśliwych wypadków i inne sytuacje, które mogą nas spotkać w Kanadzie. Dlatego bardzo ważne jest ustalenie nie tylko sumy, ale i zakresu ubezpieczenia turystycznego.

Wyjazd do Kanady a koszty leczenia

Kanada jest jednym z najdroższych państw pod względem opieki medycznej. Wizyta u lekarza kosztuje do 100 dolarów kanadyjskich. Za jednodniowy pobyt w szpitalu zapłacimy od 200 do 300 dolarów. Najprostszy zabieg medyczny czy proste badanie (np. USG w razie silnego bólu brzucha) to koszt ponad tysiąca dolarów.

Z kolei koszty akcji ratunkowych, transportu medycznego do Polski czy transportu zwłok (niestety musimy być gotowi i na taką sytuację) to od kilku do kilkunastu tysięcy dolarów. W związku z tym bez ubezpieczenia turystycznego wyjazd do Kanady w razie wypadku może nas słono kosztować.

Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Kanady warto kupić?

Podstawą jest ubezpieczenie koszty leczenia, obejmujące koszt udzielenia pierwszej pomocy medycznej, podanie leków, pobyt w szpitalu i podstawowe badania. W zakresie tej polisy zazwyczaj znajduje się transport medyczny do Polski oraz transport ciała zmarłego, gdyby doszło do najczarniejszego scenariusza.

Ubezpieczenie koszty leczenia można rozszerzyć o NNW. W ten sposób możemy liczyć na odszkodowanie po powrocie do Polski, jeśli doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu. Odszkodowanie wypłacane jest procentowo od sumy ubezpieczenia. 100 proc. sumy dotyczy śmierci ubezpieczonego. Wtedy świadczenie wypłacane jest osobom uposażonym.

Podczas wyjazdu do Kanady może nam się przydać także rozszerzenie ubezpieczenia assistance. Dzięki temu będziemy mogli szybko uzyskać informację, jak dotrzeć do najbliższego lekarza, jak poradzić sobie z zepsutym, wypożyczonym autem i załatwić wiele innych spraw, które są określane jako sytuacje dnia codziennego.

Wyjazd do Kanady a ryzyko związane z brakiem ubezpieczenia turystycznego

Brak dobrego ubezpieczenia turystycznego to przede wszystkim ryzyko ogromnych kosztów leczenia. Znane są przypadki osób z Polski, które zasłabły w Kanadzie, a następnie zostały przewiezione do szpitala, gdzie udzielono im pomocy medycznej. Podczas wypisywania się ze szpitali otrzymywały wysokie rachunki, których nie były w stanie zapłacić. Brak ubezpieczenia podróżnego do Kanady to ryzyko ogromnych zadłużeń oraz kłopotów przy wyjeździe z kraju, jeśli nie będziemy w stanie od razu zapłacić za pomoc.

Istnieje jeszcze ryzyko kupna ubezpieczenia ze zbyt małym zakresem oraz zbyt małą sumą. Możemy kupić ubezpieczenie kosztów leczenia do 200 000 złotych, tymczasem okaże się, że wartość transportu medycznego i udzielonej nam pomocy wyniosła 250 000 zł. Wtedy 50 000 należy dołożyć z własnej kieszeni. Dlatego odpowiedzią na pytanie: “jakie ubezpieczenie turystyczne do Kanady polecacie?” nigdy nie powinno być “jakiekolwiek”! Wybór ubezpieczenia bez znajomości OWU to bezsensowne wydawanie pieniędzy. Należy dokładnie znać zakres usług TU, aby wiedzieć, w jakich sytuacjach odzywać się z prośbą o pomoc do ubezpieczyciela.

W jakich krajach można pozwolić sobie na brak ubezpieczenia turystycznego?

Kanada to jedno z tych państw, w których lepiej być ubezpieczonym. Nie można tu liczyć na ochronę gwarantowaną przez kartę EKUZ, bo ta działa tylko w państwach należących do UE. Jednak jeśli wyjeżdżamy za granicę, ale tylko na terenie Unii, to spokojnie możemy wyrobić EKUZ-a i niczym już się nie martwić. Wyjątkiem są sytuacje, w których wyjeżdżamy uprawiać sporty ekstremalne.

Mimo wszystko każdy wyjazd za granicę powinniśmy traktować z rozsądkiem. Nikt nie chce wydawać oszczędności życia na pokrycie kosztów leczenia w Kanadzie ani w żadnym innym kraju. Ubezpieczenia turystyczne do krajów spoza UE są tanie i łatwo dostępne, dlatego przygotowanie do wyjazdu zawsze powinno wiązać się z zakupem polisy.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Skontaktuj się z nami