AC na motocykl. Czy warto kupić autocasco na motocykl?

źródło: Unsplash.com

Autocasco na motocykl nie zawsze się opłaca, ale są sytuacje, w których może uchronić kierowcę przed poważnymi kosztami napraw. Kluczem do odpowiedzi na pytanie, kiedy warto mieć to ubezpieczenie, a kiedy nie, jest inna kwestia - a konkretnie: ile kosztuje autocasco na motocykl? Jeśli jego cena przekracza wartość jednośladu, to zdecydowanie się nie opłaca. W pozostałych sytuacjach warto rozważyć zakup AC na motocykl.

Z treści tekstu dowiesz się:

 1. Czy AC na motocykl jest wymagane?
 2. Ile kosztuje autocasco na motocykl?
 3. Co daje AC na motocykl?
 4. Czy warto kupić autocasco na motocykl?

Czy AC na motocykl jest wymagane?

Nie, ubezpieczenie autocasco nigdy nie jest obowiązkowe. Jedyna sytuacja, w której ktoś może wymagać takiego zabezpieczenia, to wtedy, gdy bierzemy dany pojazd w leasing - jednak dotyczy to przede wszystkim samochodów osobowych. Na co dzień jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem jest OC. Za brak polisy OC grożą poważne konsekwencje. Poza karą finansową można zostać obciążonym naprawą pojazdu osób poszkodowanych czy kosztami leczenia (jeśli dojdzie do zdarzenia drogowego z takimi skutkami).

Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj zachęcają właścicieli samochodów do kupna ubezpieczenia OC i AC w pakiecie. W przypadku motocykli bywa różnie. Tylko niektórzy ubezpieczyciele decydują się wprowadzić autocasco na motocykl do swojej oferty. Wynika to z faktu, że motocykle powszechnie uznawane są za mniej bezpieczny środek transportu. Ubezpieczyciele, którzy oferują AC na motocykl, często warunkują tę ofertę takimi elementami jak:

 • wyłączenie szkód powstałych podczas rajdów, wyścigów i jazd off-road,
 • montaż zabezpieczeń antykradzieżowych,
 • wiek pojazdu – w niektórych towarzystwach motocykl nie może mieć więcej niż 15 lat.

To, które elementy zostaną zawarte w umowie ubezpieczeniowej, zależy od wybranego towarzystwa.

Ile kosztuje autocasco na motocykl?

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla? Cena autocasco na motocykl zależy od kilku czynników. Na koszt tej polisy wpływają m.in. wiek i marka motocykla, doświadczenie (czas posiadania prawa jazdy) i wiek kierowcy. Jeśli chcesz kupić AC dla motocykla, musisz przygotować się na wydatek w granicach 900 - 1000 zł. W przypadku oferty łączonej (OC i AC) za polisę zapłacisz średnio 1500-2000 zł.

To ceny szacunkowe - każdy przypadek jest analizowany przez ubezpieczycieli indywidualnie. Przed ostatecznym wyborem oferty warto skorzystać z powszechni dostępnych kalkulatorów cen AC i OC na motocykl. Może się zdarzyć, że cena ubezpieczenia przekroczy wartość jednośladu - wtedy taka polisa się zdecydowanie nie opłaca.

Co daje AC na motocykl?

Standardowa oferta autocasco na motocykl obejmuje:

 • kradzież jednośladu lub kradzież jego części,
 • uszkodzenie albo całkowite zniszczenie motocykla w akcie wandalizmu,
 • uszkodzenie albo całkowite zniszczenie motocykla w wyniku wypadku,
 • uszkodzenie albo całkowite zniszczenie motocykla przez siły przyrody.

Jeśli zdecydujesz się na AC na motocykl, zwróć uwagę na:,

 • zakres polisy (w jakich sytuacjach i w jakich krajach działa),
 • możliwość wykupienia dodatkowych rozszerzeń,
 • wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela,
 • sumę ubezpieczenia.

Zazwyczaj na liście wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdują się zdarzenia (a raczej: ich skutki), do których doszło pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Towarzystwo odmówi też wypłaty odszkodowania, jeśli spowodujemy szkodę podczas popełniania przestępstwa albo spowodujemy ją specjalnie, aby wyłudzić pieniądze.

Czy warto kupić autocasco na motocykl?

Brawurowa jazda, którą potrafią praktykować kierowcy jednośladów, sprawiła że motocykliści nie mają dobrej opinii wśród ubezpieczycieli. Dodatkowo w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego motocykle ponoszą większe szkody niż pojazdy o większej wadze. Mimo zabezpieczeń antykradzieżowych jednoślady są bardziej narażone na kradzież. Dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe warunkują AC na motocykl bardzo konkretnymi oczekiwaniami oraz zazwyczaj wysoką ceną. Czy wobec tego warto kupić autocasco na jednoślad?

Tak, ale tylko wtedy, gdy cena polisy nie jest zbyt wysoka (nie przekracza wartości pojazdu). Jeśli motocykl jest nowy i obawiasz się wysokich kosztów ewentualnych napraw lub kradzieży, to też możesz rozważyć zakup AC. W każdym przypadku wymaga to indywidualnej decyzji. Z pewnością opłacenie autocasco wskazuje na dbałość o sprzęt.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami