Amortyzacja części w AC - na czym to polega?

źródło: Unsplash.com

Ubezpieczenie autocasco gwarantuje właścicielowi samochodu ochronę w bardzo szerokim zakresie. Jednak ubezpieczyciel także musi dbać o swoje interesy, dlatego posiadacze AC muszą zapoznać się z pojęciem amortyzacji części w ubezpieczeniu AC. Czym jest taka amortyzacja? Na czym polega jej zniesienie? I czy zawsze warto ją znosić?

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Co to jest amortyzacja części w AC?
  2. Na jakiej podstawie ustala się ubytek wartości części?
  3. Czym jest zniesienie amortyzacji części?
  4. Jakie są wady i zalety amortyzacji części w AC?

Co to jest amortyzacja części w AC?

Amortyzacja części AC polega na zmniejszeniu wartości części samochodowych przeznaczonych na wymianę i jest wyrażana w procentach. Towarzystwo ubezpieczeniowe podczas obliczania wartości szkody oraz wysokości należnego kierowcy świadczenia uwzględnia także spadek wartości samochodu. Amortyzacja części w AC obejmuje wszystkie części znajdujące się w pojeździe. Zatem dotyczy zarówno części mechanicznych jak i elementów wyposażenia (kierownicę, fotele itp.).

Zużywanie się pojazdu wraz z jego użytkowaniem jest zupełnie naturalne, a amortyzacja części w AC jest po prostu zabezpieczeniem interesów ubezpieczyciela. Trzeba się liczyć z tym, że starsze samochody będą objęte większym potrąceniem amortyzacyjnym. Tym bardziej AC starego auta warto kupić tylko w niektórych przypadkach. Ubezpieczenie autocasco z wykupioną amortyzacją opłaca się w przypadku nowych aut z salonu lub aut maksymalnie kilkuletnich. Wykupienie amortyzacji w przypadku starszych samochodów może spowodować w przypadku szkody wejście w tzw. szkodę całkowitą, co powoduje, że jest ona w Towarzystwach Ubezpieczeniowych inaczej rozliczana.

Na jakiej podstawie ustala się ubytek wartości części?

Towarzystwo ubezpieczeniowe ustala ubytek wartości części na podstawie okresu, który minął od zarejestrowania samochodu. Ubytek nie jest ustalany od momentu rzeczywistego zużycia podzespołów.

Warto podkreślić, że poszczególni ubezpieczyciele w różny sposób oceniają procentowy ubytek wartości części. Procentowa wysokość ubytku za rok od momentu rejestracji auta może wynosić średnio od 15 do 30%. Jeśli auto jest starsze niż sześć lat, to ubytek będzie określany na średnio 50-60%.

Czym jest zniesienie amortyzacji części?

Część towarzystw ubezpieczeniowym umożliwia zniesienie amortyzacji części w AC (wykupienie amortyzacji). Jeśli się na to zdecydujemy, będziemy mogli naprawić samochód używając nowych podzespołów bez potrącenia wynikającego ze zużycia części. Ubezpieczyciel nie będzie po prostu brał pod uwagę procentowego ubytku ich wartości. Zniesienie amortyzacji wiąże się jednak z wyższą składką za ubezpieczenie AC. W wielu przypadkach jest to nieopłacalne. Z drugiej strony daje możliwość naprawdę kompleksowej naprawy auta. Zanim podpiszemy umowę o ubezpieczenie AC, koniecznie sprawdźmy, czy dane TU oferuje zniesienie amortyzacji.

Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z usług danego TU, możemy wypowiedzieć umowę AC, a następnie poszukać lepszej oferty. Niestety musimy się na to zdecydować w miarę szybko - samodzielnie z AC można zrezygnować, jeżeli od momentu podpisania umowy nie minęło więcej niż 30 dni (dla osoby fizycznej) lub 7 dni (dla przedsiębiorcy).

Wady i zalety amortyzacji części w AC

Największą wadą amortyzacji części w AC jest fakt, że w razie zdarzenia drogowego (ujętego w umowie ubezpieczeniowej) odszkodowanie będzie niższe o procentową wysokość ubytku wartości części.

Na wyższe odszkodowanie mogą liczyć osoby, które zdecydują się na zniesienie amortyzacji części. Jednocześnie tacy kierowcy muszą liczyć się z wyższą składką ubezpieczenia AC. Osoby, które pozostawiają amortyzację części w AC, płacą mniej.

Zniesienie amortyzacji części będzie korzystne dla właścicieli nowych samochodów, czyli takich które mają maksymalnie do trzech lat. O takim rozwiązaniu powinni też pomyśleć też ci, którzy korzystają tylko z autoryzowanych serwisów.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Szukasz najlepszego ubezpieczenia OC dla swojego pojazdu?

Skontaktuj się z nami