Jak zarejestrować auto? Wzór wniosku o rejestrację

Aby zarejestrować auto, musisz zebrać komplet dokumentów i dokonać odpowiednich opłat. Jednym w dokumentów jest wniosek o rejestrację auta - dowiedz się, co się w nim znajduje i co wpisać w poszczególne pola! Sprawdź także, ile kosztuje przerejestrowanie auta i w jakich sytuacjach musisz zapłacić za nowe tablice rejestracyjne.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. W jaki sposób zarejestrować samochód?
 2. Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu?
 3. Jak wygląda wzór wniosku o rejestrację pojazdu?
 4. Ile mam czasu na przerejestrowanie auta?
 5. Ile kosztuje przerejestrowanie auta?

W jaki sposób zarejestrować samochód?

To bardzo łatwa procedura. Można ją wykonać osobiście w urzędzie albo przez internet - jeśli posiadasz profil zaufany i wykonasz skany wszystkich dokumentów, które inaczej dostarczyłby osobiście do urzędu osobiście. Skany muszą być zapisane w formacie JPEG lub PDF. Gdy już będziesz mieć wszystko, co potrzebne, wystarczy wejść na stronę Serwis Rzeczypospolitej Polskiej i znaleźć odpowiedni wniosek. System pokieruje cię od początku do końca przez całą procedurę.

Zanim zarejestrujesz nowe auto, musisz kupić ubezpieczenie OC. W przypadku aut używanych pojazd zazwyczaj jest już ubezpieczony przez poprzedniego właściciela. Pamiętaj tylko, że taka polisa nie przedłuża się automatycznie po wygaśnięciu okresu ochronnego.

Gdy już kupisz ubezpieczenia lub zdobędziesz dokumenty potwierdzające, że dane auto ma OC, wybierz się do właściwego urzędu i dokonaj opłaty za rejestrację samochodu. Pojazd zostanie od razu zarejestrowany czasowo na 30 dni. W tym czasie urzędnik zarejestruje pojazd na stałe.

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu?

Potrzebujesz kilku dokumentów - jeśli zabraknie choć jednego z nich, urzędnik odmówi rejestracji pojazdu. Musisz więc dostarczyć:

 • prawidłowo wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
 • dokument, który potwierdzi, że jesteś właścicielem pojazdu (może być to umowa kupna-sprzedaży samochodu),
 • dowód wniesienia wymaganych opłat (paragon z kasy, potwierdzenie przelewu),
 • kartę pojazdu,
 • dowód rejestracyjny,
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu.

Przed wizytą w urzędzie sprawdź tę listę i upewnij się, że posiadasz wszystko - inaczej nie załatwisz sprawy.

Jak wygląda wzór wniosku o rejestrację pojazdu?

Wzór wniosku udostępniony przez Serwis Rzeczypospolitej Polskiej podzielony jest na trzy części: miejsce na dane właściciela pojazdu, miejsce na dane pojazdu oraz miejsce na opis załączonych dokumentów.

Dane na temat właściciela pojazdu to: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL (lub Regon). Znajdują się w lewym górnym rogu. Po prawej stronie dokumentu trzeba wpisać we właściwych polach miejscowość i datę oraz nazwę organu rejestrującego. Z kolei dane na temat pojazdu, które musisz zamieścić we wniosku, to:

 • rodzaj pojazdu i przeznaczenie,
 • markę, typ, model ,
 • rok produkcji ,
 • numer VIN / nr nadwozia, podwozia lub ramy,
 • dotychczasowy numer rejestracyjny,
 • numer karty pojazdu, jeżeli była wydana,
 • datę nabycia/zbycia dotychczas zarejestrowanego pojazdu.

Na końcu wniosku znajduje się oświadczenie o następującej treści: “Oświadczam, że podane we wniosku dane i informacje są aktualne i zgodne ze stanem faktycznym.” Wniosek należy podpisać przed wysłaniem!

Ile mam czasu na przerejestrowanie auta?

Do 30 dni od momentu kupna albo nabycia jako darowizna. Aby przerejestrować auto, należy udać się do urzędu właściwego dla twojego miejsca zamieszkania (starostwa powiatowego, urzędu miasta albo urzędu dzielnicy).

Nie można jeździć pojazdem, który nie jest zarejestrowany, tak samo jak nie można poruszać się samochodem, który nie ma ważnego ubezpieczenia OC.

Ile kosztuje przerejestrowanie auta?

Cena zależy od rodzaju pojazdu. Za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną na szybę pojazdu należy zapłacić 85 zł. Z kolei za tablice rejestracyjne zapłacisz:

 • 80 zł w przypadku samochodów,
 • 40 zł w przypadku motocykli
 • 30 zł w przypadku motorowerów,
 • 1 000 zł za indywidualne tablice rejestracyjne.

Opłaty za zmianę tablic można uniknąć, jeśli pojazd jest zarejestrowany w tym samym starostwie lub urzędzie miasta, w którym zamierzasz go zarejestrować. Prościej więc mają osoby, które kupują auto w miejscu swojego zamieszkania. Opłaty należy dokonać przed złożeniem dokumentów. Koniecznie zatrzymaj dowód wpłaty, bo jest on jednym z wymaganych dokumentów. Nie musisz płacić w kasie urzędu - możesz to zrobić także przelewem.

Autor:
Zespół redakcyjny UNILINK

Skontaktuj się z nami