Tanie ubezpieczenie na życie - co to znaczy?

Szukasz dobrego, ale jednocześnie taniego ubezpieczenia na życie? Znalezienie takiej oferty jest jak najbardziej możliwe. Trzeba jednak najpierw sprawdzić, z czym wiąże się wybór najtańszego ubezpieczenia oraz jak szukać polisy, aby później być z niej zadowolonym. Cena ma znaczenie, ale nie zawsze najtańsze (tak samo jak i najdroższe) oznacza najlepsze

Spis treści:

  1. Ile wynosi tania składka za ubezpieczenie na życie?
  2. Jak zmniejszyć koszty polisy na życie?
  3. Jak znaleźć najtańszą polisę na życie?
  4. Czy warto wybrać najtańsze ubezpieczenie na życie?

Tanie ubezpieczenie na życie - czyli jakie?

Za tanie ubezpieczenie uznawana jest polisa, której wysokość składki nie obciąża budżetu domowego w odczuwalny sposób. Klient płacący składkę nie powinien wręcz odczuwać, że płaci za ochronę z ubezpieczenia, jednocześnie mając pełne zabezpieczenie na wypadek wypadku, choroby bądź śmierci (w zależności od wybranej oferty). Ubezpieczenie na życie ma dawać poczucie finansowego zabezpieczenie siebie i swoich bliskich w najgorszych sytuacjach, można je także dowolnie rozszerzać np. o NNW. Dobra polisa na życie nie musi być droga!

To, ile kosztuje ubezpieczenie na życie, zależy m.in. od:

  • zakresu ochrony,
  • sumy ubezpieczenia,
  • liczby i rodzaju rozszerzeń,
  • wieku ubezpieczonego oraz zawodu, jaki jest przez niego wykonywany,
  • czasu trwania umowy,
  • stanu zdrowia (w momencie podpisania umowy).

Miesięczna składka ubezpieczenia na życie kosztuje od 30 do kilkuset złotych. Kilkadziesiąt złotych to koszt, który dla wielu osób będzie nieodczuwalny. Trzeba jedynie pamiętać o regularnych płatnościach (w przypadku indywidualnego ubezpieczenia).

Za tanią ochronę uznawane są także oferty ubezpieczeniowe dostępne w zakładach pracy. Zanim je jednak wybierzesz, musisz sprawdzić, czy ubezpieczenie grupowe opłaca się w twoim przypadku. Może być tak, że zakres albo suma ubezpieczenia będą za małe do twoich potrzeb albo mimo płatności w ogóle nie będziesz objęty ochroną, np. z powodu chorób przewlekłych. W takich sytuacjach musisz poszukać polisy indywidualnej, która będzie obejmowała choroby przewlekłe.

Najtańsze ubezpieczenie na życie - jak zmniejszyć koszt polisy?

Koszt ubezpieczenia na życie można skutecznie zmniejszyć przez wybranie tylko podstawowej oferty, czyli wypłaty odszkodowania w razie utraty zdrowia lub życia. Szczegółowy zakres zawsze jest ustalany przed podpisaniem umowy. Są jednak oczywiście osoby które potrzebują większej ochrony - mogą np. chcieć wykupić jeszcze rozszerzenie NNW, jednak zwiększy to koszt składki.

Ubezpieczenia z krótkim czasem trwania umowy są tańsze niż te wieloletnie. Również stan zdrowia wpływa na cenę: osoba przewlekle chora bądź chorująca na poważne choroby w przeszłości to dla towarzystwa ubezpieczeniowego podwyższone ryzyko. Warto mieć na uwadze, że często podobny zakres ubezpieczenia znacznie będzie się różnił ceną w zależności od tego, do jakiego towarzystwa ubezpieczeniowego się zgłosisz.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie na życie?

Przede wszystkim nie warto wybierać pierwszej lepszej oferty. Ponieważ ubezpieczenie na życie ma zapewnić ci ochronę w nieprzewidzianych sytuacjach, warto do tematu podejść analitycznie. Można skorzystać z porównywarek ubezpieczeń albo samodzielnie sprawdzić kilka ofert. Ta druga opcja jest dla wytrwałych - z reguły nikomu się nie chce chodzić na kilka spotkań z różnymi agentami ubezpieczeniowymi, ponieważ zajmuje to trochę czasu.

Mimo wszystko warto wygospodarować czas na dwa-trzy spotkania, zamiast skupiać się na jednej proponowanej ofercie. Najprościej jest sprawdzić przykładowe oferty TU w internecie, mając jednocześnie na uwadze, że cena dla każdego może się różnić (np. z powodu stanu zdrowia i wieku).

Czy tanie ubezpieczenie na życie to dobry wybór?

Tanie ubezpieczenie wciąż może być dobrą polisą. Wystarczy, że odpowiednio wybierzesz zakres i sumę dostępne w określonej cenie. Sztuka wyboru ubezpieczenia nie polega na znalezieniu jak najdroższej składki - wręcz przeciwnie. Wciąż zdarzają się klienci, którzy płacą naprawdę wysokie składki, ale w razie “W” nie otrzymują odszkodowania! To wszystko wynika z niewiedzy, czyli z braku znajomości Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

Jeśli wybierzesz polisę na życie, kierując się tylko ceną, na pewno będziesz z niej niezadowolony. I działa to w obie strony: szukanie rozwiązań, byleby było “najtańsze” albo “najdroższe” (tutaj pokutuje mit o tym, że jak się płaci dużo, to na pewno ma się ochronę od wszystkiego) jest szybką drogą do odmowy wypłaty odszkodowania.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela na nic się nie zda, jeśli twój przypadek znajdzie się na liście wyłączeń odpowiedzialności. Dlatego podstawą do wyboru polisy zawsze musi być jej: zakres, suma, możliwość dodawania rozszerzeń, okres karencji i dopiero na końcu cena. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki dużej konkurencji na rynku możesz łatwo znaleźć tanie ubezpieczenie na życie, którego zakres będzie w pełni satysfakcjonujący.


Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Skontaktuj się z nami