Ubezpieczenie turystyczne do USA - czy warto?

Stany Zjednoczone to kraj, który wiele osób chce odwiedzić chociaż raz w życiu. Podróż do USA brzmi jak prawdziwa przygoda! Jednak żeby była w pełni bezpieczna, przed wyjazdem powinniśmy wykupić ubezpieczenie turystyczne dla USA. W tym kraju opieka medyczna jest płatna. I to niemało! Zwykła wizyta u lekarza to koszt ok. 100 dolarów. Jakie ubezpieczenie do USA warto wykupić? Czy ubezpieczenie zdrowotne na wakacje w Stanach to konieczność?

W artykule przeczytasz:

Jakie ubezpieczenie kupić na wyjazd do USA?

Ubezpieczenie na wyjazd do USA musi odpowiadać naszym potrzebom. Możemy kupić polisę pełną rozszerzeń, obejmującą wszystkie możliwe ryzyka. Możemy zainwestować też w podstawowe ubezpieczenie podróżne, obejmujące tylko koszty leczenia w obcym kraju. Jeśli nie wiemy, co wybrać, wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem i opowiedzieć mu… o swoich planach. W ten sposób TU wyłoni potencjalne ryzyka i dopasuje idealną dla nas ofertę.

Ubezpieczenia turystyczne - rodzaje:

  • Ubezpieczenie KL - to polisa pokrywająca koszty leczenia w USA. TU pokrywa koszt pobytu w szpitalu, leków, a także transportu karetką. KL obejmuje też koszt transportu medycznego do Polski oraz zwykłej konsultacji medycznej w USA. To bardzo przydatna polisa na wypadek zwykłej choroby oraz poważnego wypadku, np. komunikacyjnego.
  • NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Gwarantuje wypłatę odszkodowania (procentową) za trwały uszczerbek na zdrowiu. W przypadku śmierci nasi bliscy wskazani w umowie ubezpieczeniowej otrzymają 100 proc. sumy odszkodowania. Pozostałe sytuacje będą stanowiły określony w OWU procent tej sumy. O odszkodowanie z NNW można starać się po skompletowaniu wszystkich dokumentów medycznych.
  • OC w życiu prywatnym. Podczas wakacji w USA to my możemy nieumyślnie wyrządzić komuś krzywdę. Możemy spowodować szkodę zdrowotną lub materialną. Wtedy nasz ubezpieczyciel zobowiązuje się pokryć koszty, jakie pociągają za sobą roszczenia osoby poszkodowanej.
  • Pakiet Assistance. Gwarantuje pomoc w wielu sytuacjach dnia codziennego. Bardzo przydatne dla osób, które nie znają języka angielskiego.
  • Ubezpieczenie dla sportowca. To specjalna polisa, która gwarantuje ochronę podczas wykonywania konkretnego sportu, określonego w umowie ubezpieczeniowej. Jeśli dojdzie do wypadku, a my będziemy np. uprawiać wspinaczkę, to lepiej, abyśmy posiadali ten rodzaj ubezpieczenia.

Ubezpieczenie turystyczne do USA może zawierać w sobie wszystkie rodzaje ochrony lub mieć ograniczony zakres. Im większa ochrona, tym wyższa cena polisy.

Ile wynoszą koszty leczenia w USA?

Wizyta u lekarza w Stanach kosztuje średnio 100 dolarów. Z kolei jeden dzień pobytu w szpitalu to koszt od 500 do kilku tysięcy dolarów. Koszty akcji ratunkowych zaczynają się od kilkunastu tysięcy dolarów. W związku z tym, jeśli zdarzy nam się zasłabnąć podczas wyjazdu i konieczna będzie hospitalizacja, to do kraju możemy wrócić z ogromnym długiem.

Zabezpieczeniem jest ubezpieczenie turystyczne do USA. Koszt ubezpieczenia podróżnego wynosi od ok. 6 do 50 zł dziennie. Standardowo przyjmuje się, że młoda osoba bez chorób przewlekłych za polisę ze średnim zakresem ochrony zapłaci 15-20 zł dziennie. Za ubezpieczenie na tygodniowy wyjazd do USA można zapłacić więc tylko 100 zł.

Jakie zagrożenia będzie obejmować dobre ubezpieczenie turystyczne?

Każdy kraj posiada charakterystyczne dla siebie zagrożenia. W przypadku USA musimy zwrócić szczególną uwagę na:

  • Podwyższone ryzyko zamachów terrorystycznych - niestety na Zachodzie liczba aktów terroryzmu jest naprawdę duża. Musimy wziąć to pod uwagę, zwłaszcza, jeśli jedziemy do regionu szczególnie zagrożonego tego typu zdarzeniami.
  • Ryzyko związane w przestępczością w dużych miastach.
  • Zwiększone ryzyko znalezienia się w obszarze klęski żywiołowej. USA często boryka się ze skutkami tornad, tajfunów i wielkich pożarów.
  • Zagrożenia związane z nieznaną dla nas przyrodą. Na co dzień nie jesteśmy przyzwyczajeni do zwracania uwagi na skorpiony, niedźwiedzie czy pumy. Jeśli wybieramy się na trekking po dzikich obszarach Ameryki, musimy pamiętać, że możemy natknąć się na niebezpieczne zwierzęta.
  • Zwiększone ryzyko wypadków drogowych. Każdy, kto chce wypożyczyć auto w USA musi pamiętać, że w tym kraju nie ma ulic podporządkowanych.

Dobra ubezpieczenie turystyczne do USA musi posiadać w swoim zakresie pomoc medyczną w każdym z tych przypadków.

Ważne! Duża część zagrożeń, z którymi możemy zetknąć się w Stanach, znajduje się na liście wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela w większości polis na życie. W związku z tym, jeśli doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu lub poniesiemy śmierć np. w wyniku zamachu terrorystycznego, to nie możemy (lub nasi bliscy) liczyć na wypłatę odszkodowania.

Czy warto kupić ubezpieczenie na wyjazd do USA?

Zdecydowanie tak. Koszty leczenia, pomocy medycznej i akcji ratunkowych w USA osiągają sumy, które mogą przyprawić o zawrót głowy. Podczas wyjazdu zawsze jesteśmy narażeni na wypadki czy choroby. Tymczasem karta EKUZ obowiązuje tylko na terenie państw należących do Unii Europejskiej. Na terenie Stanów Zjednoczonych nie możemy więc liczyć na bezpłatną opiekę medyczną - w żadnym przypadku. Koszt ubezpieczenia turystycznego do USA nie jest wysoki.

Ubezpieczenie podróżne można kupić już od 6 zł za dzień. Oczywiście każde rozszerzenie, takie jak NNW czy OC w życiu prywatnym będzie zwiększać koszt polisy. Z drugiej strony zdecydowanie lepiej jest włączyć koszt ubezpieczenia do USA w ogólny koszt wyjazdu, niż później martwić się, jak zapłacimy za leczenie czy pobyt w szpitalu.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Skontaktuj się z nami